کشف ابوالهول جدید در مصر

آبنما کار: مجسمه کوچک سلطنتی از «ابوالهول» در روستای «تونه الجبل» واقع در جنوب مصر کشف شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا و به نقل از اجیپت تودی، این مجسمه «ابوالهول» (ترکیبی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال های عقاب و دارای سری شبیه سر مرد) که از جنش سنگ آهک ساخته شده است در جریان یک پروژه دیرینه شناسی به سرپرستی «سید عبدل مالک» در مصر کشف شد.
گویا این مجسمه حدود ۳۵ سانتی متر طول و ۵۵ متر عرض دارد.
در جریان این کاوش همین طور مجموعه ای از طلسم های باستانی در کنار ظروف سفالین شبیه به کوزه در انواع و اقسام اندازه ها کشف شد.
محوطه دیرینه شناسی «تونه الجبل» که در استان «منیا» واقع شده است همچون محوطه های دیرینه شناسی مصر شمرده می شود که آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده است که هنوز کشف نشده اند.
یادبودهای خیلی از دوران یونان و روم باستان در کنار آثار مربوط به دوران قرون وسطای متاخر در «تونه الجبل» وجود دارد.
چندی قبل نیز یک سردیس منحصربفرد از «رامسس دوم» در روستایی واقع در « جیزه» کشف شد.
این سردیس، «رامسس دوم» را درحالی که کلاه گیسی قرمز همراه با نمادی از قدرت روح و زندگی بر سر دارد، به تصویر می کشد. این مجسمه حدود ۱۰۵ سانتی متر ارتفاع، ۵۵ متر عرض و ۴۵ متر ضخامت دارد.
این اکتشاف حین انجام یک کاوش غیرقانونی در زمین های شخصی واقع در « جیزه» انجام شد.
«مصطفی وزیری» – دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر – اکتشاف سردیس رامسس دوم را در نوع خود بی نظیر توصیف کرد چونکه تنها سردیس مشابه موجود از جنس چوب است و به فرعونی از دودمان سیزدهم مصر باستان متعلق می باشد که هم اکنون در موزه مصر واقع در قاهره به معرض نمایش گذاشته شده است.
در این بین مجموعه ای از کتیبه هایی از جنس گرانیت سرخ و سنگ آهک که «رامسس دوم» را در مراسم های تشریفاتی به تصویر می کشد، کشف شده اند.
مجسمه رامسس دوم

منبع: