معاون اول رییس جمهور تاکید کرد برنامه ریزی دقیق برای حراست از آثار فرهنگی و تمدنی لازم است

آبنما کار: جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با تاکید بر ضرورت حراست و حفاظت از میراث فرهنگی بعنوان هویت کشور، اظهار داشت: افکار عمومی و نخبگان کشور حساسیت ویژه ای نسبت به میراث فرهنگی و تمدنی و مفاخر کشور دارند و لازم است که برنامه ریزی دقیقی برای حفاظت از این آثار و تمدن ایرانی صورت گیرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این اتفاق مهم قدردانی کرد و اضافه کرد: تشکیل این وزارتخانه فرصتی است تا با مدیریت منسجم تر و همه جانبه تر، شاهد تحول و بهبود در هر سه بخش مهم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشیم که تاثیر تعیین کننده ای بر اقتصاد و تمدن کشور دارد.
جهانگیری به نقش اثرگذار گردشگری و صنایع دستی بر توسعه اقتصاد و اشتغالزایی کشور اشاره و اشاره کرد: تقویت این دو بخش می تواند نقش مهمی در تامین ارز مورد نیاز کشور و ایجاد فرصت های شغلی ایفا کند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به دغدغه افکار عمومی و برخی صاحبنظران حوزه میراث فرهنگی درباب نحوه مرمت مسجد شیخ لطف الله اصفهان که مثل یک گوهر باارزش برای ایران و شهر اصفهان است، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست با تبیین و تشریح دقیق اقدامات انجام شده، دغدغه علاقه مندان و صاحبنظران نسبت به مرمت این مسجد تاریخی را مرتفع سازد و شخصا بر این امر نظارت مستمر داشته باشد.
در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی از اقدامات انجام شده برای جذب توریست به کشور ارائه کرد و اظهار داشت: با کوشش های صورت گرفته، ایران به جایگاه دومین کشور دنیا در سرعت رشد جذب توریست دست یافته است.
مونسان همین طور با اشاره به اشتغالزایی فراوان بخش گردشگری با سرمایه گذاری اندک، اشاره کرد: ایجاد فرصت های شغلی پایدار در بخش گردشگری، علاوه بر ارزآوری به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز منجر گردیده است.
وی اضافه کرد: در بخش صنایع دستی نیز با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده، از کشور چین سبقت گرفته ایم و الان رتبه نخست شهرهای صنایع دستی جهانی را در اختیار داریم و در ثبت میراث جهانی نیز از رتبه 11 به رتبه 9 در میان کشورهای جهان ارتقاء پیدا کرده ایم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور گزارشی از روند سبک سازی سقف مسجد شیخ لطف الله و مرمت این مسجد ارائه کرد و اظهار داشت: با وجود اینکه تمام مراحل مرمت این مسجد به شکل اصولی و با رعایت ملاحظات انجام شده است، برای رفع دغدغه افکار عمومی و صاحبنظران، هیاتی جهت بررسی دقیق تر و نظارت بر روند مرمت مسجد شیخ لطف الله اصفهان اعزام خواهد شد.
در این جلسه سوژه تصویب لیست 21 مجموعه ملی جهت اداره و نگهداری بصورت هیات امنایی در اجرای ماده 5 قانون تشکیل میراث فرهنگی و گردشگری و ماده 3 بخشنامه اجرایی ماده مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با کلیات آن موافقت شد.
برنامه جامع مدیریت بحران بازارهای تاریخی و تامین تجهیزات و ساماندهی تاسیسات شهری و روستاهای ارزشمند، در مقابل حوادث و مخاطرات بطئی و محیطی از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این نشست بود که به تایید رسید.
در ادامه این جلسه همین طور پیشنهاد اصلاح عنوان و موادی از بخشنامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها (مصوب 1394/6/4 هیات دولت) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به تصویب رسید.

منبع: