چوب حراج بر یک خانه تاریخی ۱۵۰ ساله در قزوین!

آبنما کار: ایسنا/قزوین روز پنجشنبه 7 آذرماه در یکی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر گردید. تصاویر انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی باارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

در تمام دنیا برای حفظ خانه های قدیمی که قدمت و تاریخ کشورشان را نشان میدهد تلاش فراوانی می شود اما متأسفانه این مساله در بعضی از شهرها گاه دستخوش اموری می شود که نتیجه آن افتادن بولدوزرهای برخی سودجویان به جان این خانه های قدیمی و تاریخی برای تخریب و تبدیل این خانه ها به برج ها و خانه های چندطبقه است که هر کدامشان نشان از تاریخ و معماری یک دوره دارد.

روز پنجشنبه ۷ آذرماه در یکی از سایت های فروش آنلاین آگهی عجیبی تحت عنوان «فروش خانه دوران قاجاریه در بافت تاریخی قزوین» منتشر گردید. تصاویر انتشار یافته در این آگهی نشان از بنایی با ارزش اما گمنام در سطح شهر داشت که در غفلت مسئولان امر به حراج گذاشته شد.

طبق توضیحات ارائه شده در این سایت این خانه دوران قاجاریه دارای سند شش دانگ با حدود ۴۸۰ متر زیربنا با اسکلت کلی سالم که عمده درب ها و نقش نگار دیوارها سالم می باشد در بافت تاریخی قزوین واقع شده ولی نیاز به بازسازی دارد؛ دارای اتاق میهمان، شاه نشین، چند اتاق با درب های قدیمی و ارسی شایان توجهی در بنای خانه و زیرزمین و حیاطی با درخت های تنومند قدیمی است.

موضوع وقتی جالب تر می شود که مالک این خانه تاکید کرده «اگر نخواستید از فضای سنتی خانه بهره مند شوید با عنایت به موقعیت خانه امکان ساخت وساز تراکم سه طبقه وجود دارد و از این حیث هم باارزش است!»؛ حال سؤال اینجاست چرا خانه ای با این ارزش چنین سرنوشتی پیدا کرده است؟!

از این خانه ها در شهر زیاد است!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ذکر شده در این آگهی تماس گرفتیم و با معرفی خود بعنوان یک خریدار جویای اصل مطلب شدیم؛ مالک بنا به ایسنا اظهار داشت: این خانه قدیمی مربوط به دوره قاجاریه است که قدمتی در حدود ۱۵۰ سال دارد، این خانه در کوچه سمت خیابان منتظری واقع است و فاصله چندانی با خیابان تبریز ندارد.

وی درباب خاصیت های این خانه اظهار داشت: این خانه دو اتاق ۲۰ متری و یک اتاق شاه نشین به اندازه حدود ۵۰ متر به سبک قدیم دارد که گچ کاری منحصربه فردی دارد، هم چنین چهار زیرزمین و حدود ۳۰۰ متر نیز حیاط دارد.

این مالک خانه دوره قاجاریه عنوان کرد: بازسازی این خانه هزینه ای حداقل ۷۰۰ میلیون تومان نیاز دارد و در آگهی هم ذکر کرده ایم که اگر بتواند بحث بازسازی را دنبال کند که این اتفاق خیلی خوبی است و از تخریب آن جلوگیری می شود در غیر این صورت مجبور هستیم این خانه را به کسی بدهیم که آنرا تخریب کند.

وی درباب اینکه آیا میراث فرهنگی مانعی برای فروش این خانه نیست، اظهار داشت: در شهر از این گونه خانه ها زیاد داریم و مشکلی در این خصوص نیست چونکه ثبت هم نشده است و به سبب عدم حمایت میراث فرهنگی این خانه ها در حال از بین رفتن است.

تخریب خانه های تاریخی شبیه یک شوخی است

برای پیگیری این مساله به سراغ مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین رفته و از وی در این زمینه پرسیدیم. «علیرضا خزائلی» در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: خریدوفروش خانه های تاریخی جزء حقوق مالکان است اما مجوز ساخت برای آنها تحت هیچ شرایطی توسط دستگاه های متولی صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از همکاران خود خواسته ام از روی تصاویر انتشار یافته این مساله را پیگیری کنند تا این خانه شناسایی شود، اضافه کرد: موضوعات آگهی در سایت های فروش آنلاین با موضوعات مختلف خبرساز می شود؛ وقتی فیلتری در این زمینه وجود ندارد بی گمان باید شاهد چنین تبعاتی باشیم.

خزائلی اشاره کرد: بحث تخریب این گونه خانه نا ممکن و بیشتر شبیه شوخی است و هیچ کدام از مراجع صدور پروانه بطور قطع اجازه تخریب این بنای تاریخی را نخواهند داد.

مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اعلام نمود: بحث خرید بناهای تاریخی وظیفه اصلی میراث فرهنگی نیست و ما به دنبال احیای این خانه ها هستیم بدین جهت مشوق های خوبی را برای ترغیب مالکان جهت مرمت بنا داریم مثل بند دال تبصره ۱۰ قانون بودجه ۹۸ یا قراردادهای مشارکتی که تا ۵۰ درصد هزینه های مرمتی را تقبل می کنیم؛ همین طور بسته های متنوع حمایتی داریم تا مالکین برای مرمت و احیاء بناها ترغیب شوند.

به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، بی گمان حفظ و احیاء خانه های تاریخی که هر کدام از آنها نمادی از تاریخ شهر و دیار ماست بسیار ضروری می باشد، هم اکنون در حدود ۷۰ خانه تاریخی در شهر قزوین به ثبت رسیده اما طبق شواهد هنوز خیلی از خانه های تاریخی قزوین گمنام باقی مانده اند و چوب حراج بر آنها زده می شود. نیاز است سازمان میراث فرهنگی استان بعنوان متولی امر پیگیر ثبت این خانه ها شود تا دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم.

منبع: