با برگزاری چند کنسرت و کارگاه؛ اجراهای جشنواره موسیقی صبا به اتمام رسید

آبنما کار: پنجمین و ششمین روز از دومین دوره جشنواره موسیقی صبا روز های پنجشنبه هفتم و جمعه هشتم آذرماه با حضور برخی از استادان و علاقه مندان به موسیقی در تالار رودکی اجرا شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، پنجمین و ششمین روز جشنواره موسیقی دانشگاهی صبا عصر روز پنجشنبه هفتم آذر از ساعت ۱۸ در تالار رودکی با برگزاری رسیتال پیانوی «نگاهی از کنج» به سرپرستی ربکا آشوقیان و اجرای افتخاری تریوی تریوفونوس ویننسیس از اتریش شروع شد. در بخش نخست این رسیتال ۱۰ نوازنده به نوبت روی صحنه آمدند و قطعاتی از آهنگسازان کلاسیک جهان اجرا کردند.
در ابتدا یاسمین حسین زاده روی صحنه آمد و قطعات پرلود کرال از باخ و پرلودی از راخمانینف را اجرا کرد. بعد از او مروارید آقاپور به روی صحنه آمد و پولونزی از شوپن نواخت. سپس نوبت به آتوسا عبداللهی رسید که این هنرمند اجرایی از یکی از اینترمتزوهای برامس آهنگساز رمانتیک آلمانی را برای حاضران اجرا کرد. در ادامه عارفه حکمت پناه که ۲ شب قبل در بخش رقابتی کلاسیک در همین فستیوال آنسامبلِ آسای را همراهی می کرد، در این شب، دو موومان از آثار تاکیمیتسو، آهنگساز پیشروی ژاپنی نواخت. بعد از او، سارا صوفی سیاوش روی صحنه آمد و اسکرتزوی سوم شوپن را نواخت. سپس محیا محرومی، رتبه اول جشنواره ملی موسیقی جوان امسال، سوییت بارتوک و اتودی از شوپن نواخت.
این برنامه با اجرای پدرام غفاری ادامه پیدا کرد و وی قطعه پولونزی دیگر اثر شوپن را اجرا کرد و بعد از وی، دل آرام فروزنده به روی صحنه آمد و رمانس اثر تاکیمیتسو و قطعاتی از استادش ربکا آشوقیان، با نام «لحظات خاکستری» و «اتود دگرگون شده» را برای اولین بار اجرا کرد.
هلیا سرایداریان دیگر نوازنده ای بود که روی صحنه حاضر شد و بالاد دوم شوپن و اتود در فادیز مینور اثر اسکریابین را اجرا کرد. درنهایت افشین نصرتی، رتبه اول جشنواره ملی موسیقی جوان امسال در گروه جیم، آخرین اجرای بخش نخست برنامه را انجام داد و دو اتود ترانساندانتال از فرانتس فهرست و پرلودی از مجموعه اپوس ۱۱ اثر اسکریابین نواخت.
پس از استراحتی کوتاه، بخش دوم برنامه با اجرای تریوی تریوفونوس ویننسیس از اتریش شروع شد و رضا ناژفر (فلوت)، ستاره نحوی (ویولن) و ترزیا شوماخر (پیانو) در این قسمت به اجرا پرداختند و قطعاتی از کارل اکانوئل باخ، سزار کوئی، ژاک ایبِر، کورنگولد و ناژفر نواختند. این قسمت از برنامه در جمعه شب از برنامه حذف شد.
در شب اول این برنامه هنرمندانی چون دلبر حکیم آوا، رافائل میناسکانیان، فریماه قوام صدری، محمدرضا تفضلی، هما افسری، مریم گلزاریان، مقدی نظریان، مهمانانی از سفارت اتریش، و در شب دوم، حمید عسکری، رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر، کارن کیهانی، آروین صداقت کیش، شروین عباسی، سارا اباذری حضور داشتند.
دومین دوره جشنواره موسیقی صبا در نیمه اول آذرماه در ۲ بخش رقابتی و غیررقابتی به دبیری پوریا رمضانیان به سرپرستی دانشگاه هنر تهران و همکاری بنیاد رودکی و انجمن موسیقی در حال برگزاری است. سالن های مجموعه بنیاد رودکی، حوزه هنری، موزه موسیقی، و سالن پژوهشکده دانشگاه هنر و آمفی تئاتر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر میزبان جشنواره موسیقی صبا هستند.
بخش رقابتی این جشنواره، محورهای گروه نوازی موسیقی کلاسیک غربی، گروه نوازی موسیقی ایرانی و پژوهش را شامل می شود. بخش غیررقابتی با برگزاری مستر کلاس ها، سمینارها و کارگاه های آموزشی و مروری بر آثار و اجرای کنسرت ها هم راه است.

منبع: