یارکشی ایران و چین در زمین پکن

آبنما کار: سال 2011 توافق شد ایران مقصد چینی ها شود. هشت سال بعد درحالی که بعضی کشورها وارد رقابت نفس گیری برای جذب گردشگران بیشتر از چین شده بودند، ایران تصمیم گرفت روادیدش را برای ولخرج ترین گردشگران دنیا لغو کند و حالا هیاتی به پکن اعزام شده تا بزرگترین نشست تخصصی گردشگری دو کشور طی چند روز آینده اجرا شود.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به چین، در این جلسه که با حضور ۵۷ نماینده از ۳۶ شرکت گردشگری ایران برگزار می شود، تا کنون ۱۵۰ شرکت چینی برای دیدار و مذاکره دوجانبه اعلام آمادگی کرده اند. نشست دوجانبه ایران و چین روز پنجشنبه (هفتم آذرماه) در شهر پکن انجام می شود. هیات ایرانی متشکل از نمایندگان آژانس های تورگردان، هتلداران، جامعه راهنمایان، موسسه های آموزشی و هنرمندان صنایع دستی است. علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – که برای حضور در اجلاس تمدن های کهن مقرر است به چین سفری داشته باشد، در نشست دوجانبه آژانس های دو کشور نیز شرکت خواهدنمود.
ابراهیم پورفرج – رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران – که مدیریت این نشست را به عهده دارد، از استقبال بی سابقه آژانس های چینی جهت شرکت در این نشست دوجانبه (B2B) به ایسنا آگاهی داد و اظهار داشت: قرار بود این نشست نخست با ۶۱ شرکت چینی اجرا شود که همزمان با ورود هیات ایران به پکن، شمار تقاضاها به ۱۵۰ شرکت رسید و همچنان درحال افزایش است. برای همین امکان دارد نشست تا روز دوم، یعنی جمعه ادامه داشته باشد.
به گفته او، جامعه تخصصی گردشگری ایران و چین تا کنون در این سطح و حجم متقاضی با یکدیگر دیدار و مذاکره نداشته اند.
با آن که ایران از اواخر تابستان گذشته ویزا را برای اتباع چینی لغو کرده و بنا به داده های معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سفر اتباع چینی به ایران بعد از آن تصمیم روندی رو به رشد پیدا کرده اما گفته شده است حضور یک مقام دولتی ایران در دیدار دوجانبه آژانس های ایرانی و چینی به صورتی رسمیت بخشیدن به اقدام ایران و اعلام عمومی لغو روادید در خاک چین است.
رییس جامعه تورگردانان اما اصرار کرد که این هیات برای اعلام عمومی خبر لغو روادید به چین سفر نکرده، چون اطلاع رسانی و تبلیغات در این زمینه در وظایف دولت می باشد. هدف اصلی جامعه تورگردانان، رایزنی کردن و به نتیجه رساندن مذاکرات با طرف چینی است تا ورود گردشگران چینی به ایران سامان دهی شود.
با آن که آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حاکی از این است که بعد از لغو روادید، ورود گردشگران چینی به ایران با رشد مثبت همراه بوده اما آژانس های گردشگری ایران به نحوه ورود این گردشگران به کشور معترض اند؛ با آن که چینی ها به سفر دسته جمعی یا گروهی عادت دارند اما معمولا بدون واسطه و مستقیم عمل می کنند، خودشان هتل و وسیله نقلیه رزرو می کنند و ترجیح می دهند از چینی هایی که به فارسی صحبت می کنند بعنوان راهنمای تور استفاده کنند. حتی برای طبخ غذا از کمک هموطنان خود بهره می گیرند.
به گفته جامعه گردشگری ایران، رشدی که در آمار سفر گردشگران چینی اتفاق افتاده هنوز دامنه سوددهی و درآمدزایی گسترده ای در بازار ایران نداشته، ضمن این که نگرانی هایی را درباره نفوذ چینی ها به بازار گردشگری پدید آورده است.

منبع: