نشست رسانه ای جشنواره نوای خرم ؛ کودکانی که موسیقی ایرانی را زنده نگه داشتند

به گزارش آبنما کار نشست خبری دست اندرکاران برگزاری ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم روز سه شنبه بیست و هشتم آبان با حضور اهالی رسانه در تالار وحدت تهران برگزار گردید.
به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، دست اندرکاران برگزاری ششمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) با برگزاری یک نشست رسانه ای که روز سه شنبه بیست و هشتم آبان در تالار وحدت تهران برگزار گردید به تشریح دستاوردها و برنامه های این دوره از جشنواره پرداختند. بردیا صدرنوری مدیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم در ابتدای این نشست ضمن عرضه یک گزارش آماری از روند برگزاری این رویداد موسیقایی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان بیان کرد: فراخوان جشنواره از تیرماه امسال منتشر گردید و الان بعد از مراحل داوری به مرحله نهایی رسیده ایم. در برگزاری این جشنواره بنیاد رودکی تالار وحدت را به صورت مجانی در اختیارمان قرار داده است و به جز این هیچ کمک دیگر مادی به جشنواره نشده است. دفتر موسیقی هم در اطلاع رسانی به شهرستانها و صدور مجوزها به ما کمک کرده است. ضمن اینکه به اعتقاد من لازم است برنامه ریزان فرهنگی کشور باید نگاه دقیق تری نسبت به چنین رویدادهایی داشته باشند چونکه آمار و ارقامی که در جشنواره نوای خرم وجود دارد جای بحث و بررسی بسیاری دارد که به نظر می رسد برای برنامه ریزی های کلان فرهنگی به کار می آید.
وی افزود: موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به صورت خصوصی این جشنواره را میزبانی می کند و برای برگزاری این دوره از جشنواره با مشکلات زیادی رو به رو بودیم حتی ماجرا به شکلی بود که امیدوار نبودیم بتوانیم این دوره را برگزار نماییم اما با کمک خدا و یاری همکارانم در ستاد جشنواره سعی کردیم تا با برگزاری این رویداد شرایطی را ایجاد نماییم که موسیقی و هنر هنوز زنده است. موضوعی که دوست داشتیم دل بچه های هنرمند هم همراهمان باشد. البته یکی از مهم ترین کمک های دفتر موسیقی به این جشنواره فعال سازی ادارات ارشاد استان ها برای تبلیغات و تسهیل سازی امور در صدور مجوزها بود. بنیاد رودکی هم امسال سالن مراسم اختتامیه را به صورت مجانی در اختیار ما خواهد گذاشت که این تنها کمک های مالی به جشنواره بود که ما از همه دوستان بابت همین مساعدت هم قدردانی می نماییم. مدیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم بیان کرد: ما در این دوره به شرکت کنندگان اجازه دادیم از ۱۰ آهنگساز بزرگ کشور آثار را انتخاب و اجرا کنند که در این چارچوب ۹۸۲ اجرا به دست ما رسید و در مجموع ۲ هزار و ۵۳۴ هنرمند کودک و نوجوان در این اجراها از ۱۲۱ شهر شرکت داشتند. این اعداد نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. کما اینکه ما سال قبل ۶۲۰ اجرا داشتیم و اگر سایت خویش را باز می گذاشتیم تعداد شرکت کنندگان بیشتری داشتیم. این نشان داده است جشنواره به برنامه ریزی بیشتری نیاز دارد.
مدیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه بزرگترین دستاورد این جشنواره در پنج دوره گذشته چه بود و چرا این جشنواره با نام همایون خرم برگزار می شود، اظهار داشت: مرحوم خرم سه خصوصیت مهم داشت؛ او از نظر هنر موسیقی و آهنگسازی و نوازندگی از سرآمدان روزگار خود بود. او تحصیلات آکادمیک غیرموسیقایی داشت و از همه مهمتر، یک هنرمند بسیار اخلاق مدار بود که به جوانان و کودکان بسیار اهمیت می داد. صدا و سیما برنامه عصر جدید را تولید کرد که هنرمند مستعدی چون پارسا خائف هم در آن شرکت کرد اما من معتقدم خائف از نظر من مسیر موسیقایی اش در برنامه عصر جدید منحرف شد. این نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی با اشاره به حضور پارسا خائف در صداوسیما و برنامه «عصر جدید» اظهار داشت: صدا و سیما برنامه «عصر جدید» را تولید کرد که هنرمند مستعدی چون پارسا خائف هم در آن شرکت کرد اما من معتقدم خائف از نظر من مسیر موسیقایی اش در برنامه «عصر جدید» منحرف شد. خائف از برگزیدگان جشنواره نوای خرم و یکی از نوابغی بود که در جشنواره نوای خرم کشف و معرفی شده بود. ما معتقدیم به نوجوانان نباید جوایز نقدی داد. برگزیدگان جشنواره تندیس جشنواره و تقدیرشدگان هم سردیس استاد همایون خرم را دریافت خواهند کرد و بسته تشویقی شامل کاشی سنتی منقوش به نقش این جشنواره به همراه چند آلبوم برای تمام ۱۷۱۴ نفر را در نظر گرفتیم. البته فارغ از این جوایزی که گفته شد تصمیم داریم جایزه ای ویژه هم داشته باشیم و به چهره ویژه جشنواره یک ساز تخصصی استاندارد هدیه دهیم. تفاوت جشنواره ما نسبت به جشنواره موسیقی جوان در ترکیب سازهاست. ما سازهایی مانند ویلن ایرانی و پیانو ایرانی و گیتار را در جشنواره خواهیم داشت. جشنواره ما ملودی محور خواهد بود و اجراهای گروهی هم دارد. تمرکز جشنواره جوان روی موسیقی دستگاهی است. ناصر ایزدی دبیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم هم در بخش بعدی این نشست ضمن اشاره به برنامه هایی که برای این رویداد هنری در نظر گرفته شده است اظهار داشت: ما می خواهیم برنامه حمایتی از بچه های شرکت کننده در جشنواره داشته باشیم و سعی کردیم کسانی را بعنوان داور انتخاب نماییم که هم تخصص داشته باشند و هم به کلیت موسیقی نگاهی با اشراف کامل. داوران برپایه معیارهای معینی قضاوت می کنند و معیارهای شخصی و سلیقه ای چندان وارد کار نشود. ما از قبل این معیارها را هم در فراخوان اعلام نموده ایم. استادان زیادی در ترکیب داوران ما هستند که علاوه بر تخصص و تجربه بسیاری که دارند، می توانند هم درباره سازها و هم درباره گروه نوازی ها و تنظیم ها نظر بدهند. وی در معرفی هیات داوران این دوره اظهار داشت: فریدون شهبازیان، میلاد کیایی، افلیا پرتو، وارطان ساهاکیان، علی جهاندار، مظفر شفیعی، پری ملکی، معصومه مهرعلی، بهناز ذاکری، مزدا انصاری، پویان آزاده، رضا مهدوی، علیرضا چراغچی، بابک شهرکی، محمدرضا فیاض، حامد ابراهیمی، مجید ناظم پور، مجید واصفی و حسین فاضل اعضای هیأت داوران ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم را می سازند. این هنرمندان بر مبنای زمانبندی تعیین شده در سامانه جشنواره، به ارزیابی و داوری آثار می پردازند.
رضا خرم فرزند مرحوم همایون خرم و عضو شواری سیاستگذاری این جشنواره در سخنانی اظهار داشت: در کنار تمام مسائل فنی بحث اخلاقی را سرلوحه کار قرار داده ایم. تلاش می نماییم تا بچه های شرکت کننده گرفتار غرور نشوند و از جانب دیگر مسأله رقابت را بپذیرند. اعتقاد داریم که انسان زیبایی را دوست دارد. این جشنواره اگر فقط نقش یادآوری آثار بزرگان موسیقی ایران را داشته باشد تاثیرش را خواهد گذاشت چون این آثار بسیار پرارزش است. وی خاطرنشان کرد: تمام تلاشمان این است که شرکت کنندگان مساله اخلاق را هم رعایت نمایند چون که تمامی شرکت کنندگان از چون قشر کودک و نوجوان هستند و این امر باید در آنها شکل بگیرد و باید بدانند که هیچ هنری بدون اخلاق و درون متعالی، متعالی نمی گردد ما تلاش می نماییم این امر را به زبان خودشان به آنها بگوییم اما همان گونه که گفتم موردی که مشکل بوجود می آورد بحث غرور است. چونکه گاهی می بینیم یک بچه هشت ساله غرور زیادی دارد و این امر شاید به علت اطرافیان و خانواده های آنها باشد که می گویند فرزندانشان تافته جدا بافته هستند. به هر حال جا انداختن بحث رقابت هم مساله مهمی است و شرکت کنندگان باید بدانند که اگر نتوانستند موفق شوند باید برای موفقیت باردیگر تلاش کنند. وی با اشاره به اینکه جشنواره موسیقی نوای خرم یک جشنواره «یاد آوری» برای کودکان و نوجوان ایرانی است به طرح چند نکته انتقادی در حوزه شعر و ارتباط آن با حوزه آهنگسازی در موسیقی ایرانی پرداخت و اظهار داشت: در گذشته اول آهنگ ساخته و بعد برایش شعر سروده می شد. اما الان اینگونه نیست. پس ما باید در جشنواره مهمی چون جشنواره موسیقی نوای خرم بچه ها را بگونه ای تربیت نماییم که بتوانند راه درست را بیاموزند.

جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) همچون رویدادهای معتبر حوزه موسیقی در بخش خصوصی است که طی سال های اخیر با همراهی خانواده مرحوم همایون خرم آهنگساز فقید موسیقی ایرانی با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال روزهای ۳۰ آبان و ۱، ۷، ۸، ۱۴ و ۱۵ آذر توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با مدیریت بردیا صدرنوری و دبیری ناصر ایزدی در مجتمع فرهنگی هنری «نور» و فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می گردد. نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و همینطور گروه های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی کلام ده تن از استادان موسیقی ایران (استاد مرتضی محجوبی، ابوالحسن صبا، روح الله خالقی، مجید وفادار، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرم، حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی و اسدالله ملک) که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک خوانی، تک نوازی، هم خوانی، هم نوازی و گروه نوازی در این جشنواره شرکت می کنند.