در قالب یک پروژه مشترک با یونسکو؛ ژاپن پیش قدم حفاظت از میراث دیداری و شنیداری

آبنما کار ژاپن پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، این خبر را در آئین بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری که سه شنبه ۱۴ آبان در سالن قلم تالار همایش های کتابخانه ملی برگزار شد، سوتان سوتکوفسکی – سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران – به نقل از مدیر کل یونسکو اعلام نمود.
«اودری آزوله» – مدیر کل یونسکو – به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، در پیامی که توسط «سوتان سوتکوفسکی» – سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران – قرائت شد، نوشته است: «در سال ۱۹۶۳و ۱۹۶۴ نلسون ماندلا و دیگر رهبران کنگره ملی آفریقا به جرم کوشش برای کارشکنی و خرابکاری در نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی محاکمه شدند. مبارزات تاریخی آنها ضد نظام حقوقی حاکم توجه جهانی را به اوصاع کشور جلب کرد. این محاکمه که عنوانش پرونده شماره ۲۵۳/۱۹۶۳ دادگاه کیفری (دولت ضد نلسون ماندلا و دیگران) است در لیست حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است.
این اثر شامل تصویر واضحی از حکم بازداشت صادره برای ماندلا و صوت ضبط شده از کل محاکمه است. محافظت از چنین اسناد و سوابقی که به ما این امکان را می دهد تا به بی رحمی نژادپرستی واقف شویم بخش مهمی از مأموریت یونسکو برای ترویج صلح و پیشگیری از تکرار تاریخ است. از جانب دیگر، باید در نظر داشت که آثار دیداری و شنیداری به شدت صدمه پذیر هستند. خیلی از آنها به علت روش های نامناسب نگهداری، بلایای طبیعی و حتی درگیری ها از بین رفته اند.
ازاین رو یونسکو با آرشیویست ها، کتابدارها و دیگر افرادی که به نگهداری و ایجاد دسترسی به این میراث فعالیت می نمایند همکاری می کند. یکی از این روش های همکاری از راه برنامه حافظه جهانی یونسکوست. دیجیتال سازی روش های جدیدی برای پاسداری از این آثار را عرضه کرده و دسترسی به آنها را برای مردم در سراسر دنیا فراهم می آورد. سازمان یونسکو بعنوان پیشگام در این راه پروژه دو ساله ای را با حمایت سخاوتمندانه دولت ژاپن شروع کرده است که در ژوئن سال ۲۰۲۰ تمام می شود.
پروژه “دیجیتال سازی” تاریخ مشترک مان در یونسکو بیشتر از ۱۵ هزار صدای ضبط شده، ۷۵ ساعت فیلم و برنامه ویدیویی و ۵ هزار عکس تاریخی است که به کمک آنها داستان فعالیت سازمان یونسکو برای ترویج همکاری بین المللی و برقراری صلح گفته می شود. هم اکنون نخستین نمونه های دیجیتال شده به صورت برخط قابل دسترسی هستند و در ماه های آینده هزاران مورد جدید به آنها اضافه خواهد شد.
روز جهانی میراث دیداری شنیداری که امسال در مورد پرداختن به گذشته از راه صدا و تصویر است، فرصتی است برای یادآوری اهمیت آثار دیداری شنیداری برای ارتباط با تاریخ مان و درک هویت امروزمان. قرن گذشته مملو از پیشرفت های بی سابقه بشر و رویدادهای سرنوشت ساز در جهان بود. باید اطمینان حاصل نماییم آموزه های مربوط به آن به نسل آینده منتقل خواهد شد.»
محمدحسن سمسار – پژوهشگر – هم در صحبت هایی در این آیین، عامل موثر در زندگی و فرهنگ بشری را «هنر و صنعت عکاسی» و «صنعت ضبط صدا» دانست و اظهار داشت: « عکاسی مقدم بر صداست». در ۱۸۳۹ (۱۲۵۵قمری) لویی داگرِ فرانسوی، مخترع دوربین عکاسی که اولین دوربین هم به افتخار نامه او به همان نام نامیده شد، جعبه جادویی خویش را به فرهنگستان علوم و معاونت هنرهای زیبای فرانسه اهدا کرد، چیزی که او اختراع کرده بود با وسایل بزرگ و سنگین باید روی پایه ای قرار می گرفت و برای گرفتن تصویر به حدود ۴۰ دقیقه زمان نیاز داشت.
وی با بیان این که داگر هیچگاه فکر نمی کرد که سال ها پس از او، اختراعش آن قدر پیشرفت کند که برای گرفتن تصویری که او برای ساخت اش تلاش زیادی کرده، در کسری ازثانیه عمل کند، چیزی که امروز در گوشی تلفن همراه بخش زیادی از مردم وجود دارد، افزود: یکی از اشکالات این اختراع، قابل تکثیر نبودن تصاویر ان بود، عکاس برای یکبار آنرا ثبت می کرد، اما در صنعت عکاسی امروزی، به راحتی تعداد زیادی از آنرا می توان تکثیر کرد.
در ادامه با رونمایی از کتاب «شیوه های دیداری و شنیداری در فلسفه و اصول» از ۳۱ تصویر مولاژ شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که متعلق به آلبوم خانه کاخ جهانی گلستان است، رونمایی گردید. همینطور مقرر است این تصاویر از سه شنبه – ۱۴ آبان – تا یک هفته ی آینده در حوض خانه کاخ جهانی گلستان هم نمایش داده شود.