پیدایش محوطه تاریخی هزاره سوم قبل از میلاد در میناب

به گزارش آبنما کار ایسنا/هرمزگانرئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میناب، اظهار داشت: محوطه تاریخی سه هزار ساله در اثر اکتشافات معدن شن و ماسه در بخش مرکزی میناب کشف شده است.

نیما اقتداری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جزئیات این خبر، اظهار داشت: طی روزهای گذشته با گودبرداری ۱۸ متری یک معدن شن و ماسه تعداد قابل توجهی سفال های قدیمی مشاهده می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میناب، اضافه کرد: کارکنان معدن به محض مشاهده سفال ها این مساله را با کارکنان میراث فرهنگی در بین می گذارند.
وی اشاره کرد: به محض اطلاع از این مساله بلافاصله خودرا به محل مورد نظر رساندیم و تعداد قابل توجهی سفال های قدیمی را مشاهده کردیم.

اقتداری اظهار داشت: با هماهنگی های صورت گرفته سفال ها را به اداره کل میراث فرهنگی استان منتقل و از ادامه فعالیت معدن شن و ماسه در آن منطقه جلوگیری بعمل آمد.
این مقام مسئول اظهار نمود: هم اکنون آن محدوده تحت مراقبت یگان حفاظت این اداره قرار گرفته و منتظر تامین اعتبار هستیم تا فاز بعدی اکتشافات را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: نقش های حک شده روی این سفال ها از مکتب جنوب شرق ایران بوده که با حوزه هلیل رود و مناطق جیرفت و سیستان و بلوچستان همزمانی دارد.
اقتداری اشاره کرد: طی بررسی های انجام شده از نقوش سفال های بدست آمده قدمت این محوطه به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد.

منبع: