درخواست یک نماینده مجلس از وزیر ارشاد: الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید

به گزارش آبنما کار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امنیت، مسئله اقتصادی، بهداشت و درمان و… برای کشور مهم می باشد، ولی آنچه به واسطه آن هویت خویش را تعریف می نماییم، فرهنگ و هنر است، اظهار داشت: کلیدواژه توسعه اجتماعی در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ است و بی توجهی به حوزه های فرهنگی سبب صدمه به زیرساخت های اقتصادی می شود.
به گزارش آبنما کار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی جمعه ۱۹مهرماه در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مرودشت فارس اضافه کرد: فرهنگ و هنر امروز برشی از زندگی اجتماعی نیست؛ بلکه زمین و هوای این زندگی اجتماعی است.
او با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ و هنر روح تمدن ایرانی است، اظهار داشت: آنچه از گذشته به یادگار مانده از میراث تاریخی و میراث ناملموس فرهنگی در گستره فرهنگ و هنر و تعریف ایران می گنجد.

فرهنگ کلیدواژه توسعه اقتصادی است
وی کلیدواژه توسعه اجتماعی را در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ دانست و عنوان کرد: بی توجهی به حوزه های فرهنگی سبب صدمه به زیرساخت های اقتصادی می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است گفتمان سازی، اصلی لازم است و تا وقتی فرهنگ سرمایه گذاری نباشد یا ضعیف باشد حرکت اقتصادی سالم شکل نمی گیرد.
صالحی عنوان کرد: هم برای حل مشکلات موجود و هم برای توسعه به فرهنگ نیاز داریم؛ از همین رو نباید فرهنگ را جزئی از زندگی دانست بلکه فرهنگ مسیر توسعه یافتگی است.
وی بیان کرد: اینکه بخش هایی بدون نگاه به برداشت و درآمد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری کنند، امروز معنا ندارد؛ چونکه متغیرهای فرهنگی و هنری بخش اصلی اقتصاد جهان مدرن را در برمی گیرد و روندی رو به رشد دارد.

مرودشت می تواند در حوزه اقتصاد هنر پیشگام باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اینکه بتوانیم بازار اقتصادی فرهنگ و هنر را در استان فارس بخصوص در شهرستان مرودشت راه اندازی نماییم، بعنوان طرحی که می تواند به صورت پیوسته مبنای گردش تولید و اقتصاد فرهنگ و هنر شهرستان و استان باشد، مد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
صالحی گفت: مرودشت با خصوصیت ها و شاخصه های فرهنگی اش در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر می تواند به صورتی جدی تر در نگاه ملی و استانی فعالیت کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ورود سالانه سه میلیون توریست به فارس، اضافه کرد: فراهم شدن امکان ایجاد بازار فرهنگ و هنر در ضمن بهره گیری از جاذبه های تاریخی و طبیعی این خطه لازم است.
صالحی با اشاره به تجربه صنعت گردشگری در جهان اظهار داشت: توریست صرفا با میراث تاریخی ارتباط برقرار نمی کند و اگر می خواهیم تکرار و زمان حضور را افزایش دهیم باید نسبت روشنی بین گردشگری و فرهنگ و هنر ایجاد نماییم.

الواح گلی هخامنشی به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید برگردند
در بخشی از این دیدار نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار داشت: روزانه بیشتر از دوهزار نفر توریست از مرودشت و داشته های فرهنگی اش بازدید می کند.
این نماینده مجلس با اشاره به رونمایی از ۱۱۰ لوح گلی هخامنشی از ۱۸۷۳ لوح مسترد شده به کشور، اظهار داشت: الواح گلی باید به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید بازگردد.
برومندی با اشاره به اینکه ریشه رفع مشکلات و راهکار عبور از آنها در حوزه های مختلف جز با صرف بودجه و هم توجه به حوزه فرهنگ میسر نیست، اضافه کرد: سهم فرهنگ و ارشاد اسلامی در بودجه اندک است، از همین رو نیاز است لزوم افزایش آن، قبل از نهایی شدن لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ برای دولت و مجلس تفهیم شود.