سیمکارت های عراقی به صرفه تر از رومینگ است؟

آبنما کار: با عنایت به هزینه بالای رومینگ اپراتورها، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به زوار اربعین سفارش کرده است به جز در موارد ضروری از خدمات رومینگ استفاده نکنند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، با فعال کردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه، هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده نمود. البته بسته های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می شود و در نتیجه هزینه اینترنت برمبنای حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزینه استفاده از این خدمات برمبنای تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.
اما با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، اعلام شده که برنامه ریزی های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در کربلا به زوار انجام شده است. یکی از این اقدامات، توافق برای کاهش تعرفه مکالمات است. در این راستا محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به کاهش تعرفه با عراق در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاکراتی را از قبل با طرف عراقی برای کاهش هزینه مکالمات شروع کردیم و توانستیم به توافق برسیم که حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مکالمات را در هر دقیقه کاهش دهیم. امیدوارم در ادامه موفق شویم تعرفه را بیشتر هم کاهش دهیم.
از طرفی بتازگی آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زوار اربعین، اظهار کرده است: رومینگ سرویس گرانی است و به سبب بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق سفارش می شود مردم از سیمکارت عراقی استفاده کنند.
وی درباره اینترنت بلاعوض برای موکب ها و همین طور با اشاره به ظرفیت سازی در تمامی مسیرهای منتهی به مرز در داخل کشور هم بیان کرده است: شرکت های عراقی برای برخی موکب های بزرگ در راه راه که اطلاع رسانی می شود، اینترنت بلاعوض در نظر گرفتند. ظرفیت شبکه ارتباطی عراق در راه نجف به کربلا با تلاش اپراتورهای عراقی دو برابر شده است. اینترنت بلاعوض در نقاط مرزی هم وجود دارد و مجموعه های ما موکب هایی در نقاط مرزی دایر کردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که فهرست اپراتورهای عراقی، نرخ مکالمه از عراق به ایران، قیمت ها، بسته های مختلف و سیمکارت های آنها بزودی ارائه می شود، اظهار داشت: زوار سیمکارت های عراقی را از داخل ایران تهیه نکنند برای اینکه این سیمکارت ها در داخل عراق با قیمت ارزان تر موجود است.
البته هنوز تعرفه های جدید رومینگ اپراتورها اعلام نشده است، اما سال قبل هم وزیر ارتباطات اعلام نموده بود که با عنایت به کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق، استفاده از سیم کارت عراقی به صرفه تر از رومینگ است. وی در این زمینه با اشاره به مشکلات افزایش هزینه دیتای سیمکارت های ایرانی در عراق، اظهار داشته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و به ویژه رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود. سفارش می کنم برای صرفه جویی در هزینه ها، زوار عزیز حتما از سیمکارت های عراقی استفاده کنند.

منبع: