صادرات ۲۸۹ میلیون دلاری صنایع دستی از کشور

به گزارش آبنما کار معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: سال قبل بیشتر از 289 میلیون دلار صادرات صنایع دستی از کشور از مبادی رسمی گمرکات به جز صادرات چمدانی صورت گرفت.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، پویا محمودیان هشتم مهرماه در دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری، اظهار نمود: ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی جهان از لحاظ جایگاه تولید و تنوع صنایع دستی است، همین طور نخستین کشور جهان بوده که سال قبل جایگاه خودرا از لحاظ ثبت شهرها و روستاها محکم کرد.
وی ادامه داد: کشور در حوزه صنایع دستی که مثال عینی اقتصاد مقاومتی بوده و جزء ایرانی ترین کالایی است که به لحاظ مواد اولیه بومی، دانش فنی، مهارت و سرمایه انسانی شامل هنرمندان و صنعتگران که جزو گنجینه های زندگی بشری محسوب می شوند در این کشور تولید می شود.
محمودیان افزود: تمام این عوامل سبب می شود صنایع دستی ما را بعنوان کالای بسیار قابل توجه خصوصا در شرایط تحریم حائز اهمیت کند.
وی اظهار داشت: دو میلون هنرمند و صنعتگر در کشور وجود دارد ولی بالغ بر 450 هزار نفر از صنعتگران و هنرمندان کشور در سامانه رسمی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت هستند که در 295 رشته صنایع دستی فعالیت دارند.
محمودیان بیان کرد: این آمار نشان دهنده اهمیت صنایع دستی در حوزه اشتغال و ارزآوری است بطوریکه سال قبل بیشتر از 289 میلیون دلار صادرات صنایع دستی از مبادی رسمی گمرکات به جز صادرات چمدانی صورت گرفت.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی ها و توجه مسئولان و دولتمردان، صنایع دستی می تواند جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهد و 75 درصد حوزه صنایع دستی کشور به سه بخش تولید، آموزش و بازرگانی اختصاص یافته است که عموما زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست، دختران جوان فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: با عنایت به اینکه کار صنایع دستی کاری هنری شمرده می شود و در بازار داخلی و بازارهای خارجی با اقبال خوبی از جانب مردم کشورها روبه رو است، ولی جایگاه کشور در تجارت جهانی صنایع دستی مورد رضایت نیست.
وی اظهار نمود: امسال نمایشگاهی را در فرانسه برگزار کردیم که با استقبال خوب ایرانی ها مواجه گردید، کشوری که ادعای شهر جهانی را داشت این نمایشگاه برای آنها شگفت انگیز بود بطوریکه رئیس نمایشگاه در نامه ای که ارسال کرد نوشت با وجود تمام تحریم هایی که ایران با آن روبروست بی صبرانه منتظر کالاهای هنری ایران هستیم و این به معنای آن است که هنر ایرانی تحریم ناپذیر بوده و می توان به سبب بُعد هنری بودن کشورها در فراسوی مرزها حضور یافت.
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: خیلی از جوانان کشور که فارغ التحصیل دانشگاهی در دیگر رشته ها هستند، به سبب مشکلاتی که در بازار کار دارند جذب حوزه صنایع دستی شده اند و در استارت آپ ها، شرکت های هنر دانش بنیان موجی از جوانان خلاق، مبتکر و خوش ذوق هستند که صنایع دستی ایرانی را با روح و خلاقیت جدید تولید می کنند.
وی افزود: تمام این عوامل باعث شده در اشتتغال، مسائل اجتماعی، ارزآوری، تروبج هنر ایرانی اسلامی به آن سوی مرزها حرف برای گفتن داشته باشیم.
محمودیان اضافه کرد: سال هایی صنایع دستی تنها بُعد تزئینی داشت که به شدت برای کاربردی شدن آن اقداماتی صورت گرفت بطوریکه این حوزه می تواند منزلی را به جز لوازم الکترونیک و دیجیتال از صنایع دستی پر کند، بنا بر این طرح صنایع دستی و جهیزیه را آماده و به هیات دولت ارائه دادیم.
وی اشاره کرد: شهرکرد با عنایت به پتانسیل هایی که در عرصه تولید نمد با کیفیت و جایگاهی که در حوزه صادرات نمد داشت بعنوان شهر ملی نمد انتخاب شده، گرچه امسال به سبب تحریم ها صادرات آن با مشکلاتی مواجه گردید.
محمودیان اظهار داشت: صنایع دستی چهارمحال و بختیاری دارای 52 رشته فعال است که به جهت وجود ایل های عشایری بالغ بر 12 هزار هنرمند و صنعتگر در این عرصه شناسایی شده و فعالیت دارند.
وی اشاره کرد: امید است با همراهی تمام مسئولان استانی و مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهد این باشیم که روزی با برطرف نمودن تمامی مشکلاتی که امروزه در شهر ملی نمد وجود دارد شهرکرد بعنوان شهر جهانی نمد معرفی شود.

منبع: