با محوریت موسیقی غرب کشور؛ جزئیات اولین جشنواره خنیاگران مهر اعلام شد، میزبانی در صحنه

به گزارش آبنما کار اولین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور آذر ماه سال ۹۸ در شهر کرمانشاه برگزار می گردد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، اولین جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور آذر ماه سال ۹۸ با همکاری موسسه فرهنگی هنری «باغشهر»، شهرداری و شورای اسلامی شهر «صحنه» و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در شهر کرمانشاه برگزار می گردد.
توجه و برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره های تخصصی موسیقی، حفظ و نگهداشت موسیقی غرب کشور، کشف و استعدادیابی، حمایت و تشویق هنرمندان راستین این عرصه جهت صیانت از موسیقی اصیل منطقه در جهت پیشگیری از تاثیرهجمه های فرهنگی بیگانه، ایجاد فضای رقابتی سالم بین هنرمندان جوان و تشویق آنان جهت خلق آثار جدید و ایجاد فضای شور و نشاط فرهنگی در جامعه، ارتقا دانش و نگرش هنرمندان این عرصه با برگزاری کارگاه های پژوهشی و نشستهای تخصصی از اهداف این جشنواره است.
نخستین جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب کشور و حضور هنرمندانی از استان های کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، همدان و آذربایجان غربی در چهار بخش «گروه نوازی»، «تک نولزی»، «بخش پژوهشی»، «بخش جنبی» برگزار می شود.
در بخش «گروه نوازی» عرضه آثار موسیقایی در قالب موسیقی خاص استان مورد نظر، آهنگسازی بر مبنای فرهنگ موسیقایی مناطق مورد نظر ستاد جشنواره، تنظیم صحیح و مناسب، رعایت اصول و قواعد موسیقی در اجرا، اشعار مرتبط و لحن آوازی مناسب در اولویت قرار دارد.
در بخش تک نوازی هم که در سه رده سنی ۱۲ تا ۱۷ سال، ۱۸ تا ۲۲ سال و ۲۲ تا ۲۸ سال میزبا شرکت کنندگان خواهد بود تک نوازی با محوریت سازهای زهی نواحی غرب کشور همچون تنبور، دیوان، کمانچه و قوپوز مورد توجه است. این در شرایطی است که در بخش پژوهشی جشنواره هم پژوهشگران و دانشجویان می بایست مقالات پژوهشی خود با محوریت موسیقی مثامی نواحی غرب کشور را به ستاد جشنواره ارسال نمایند.
حضور استادان برجسته کشوری در جشنواره، برگزاری کارگاه های تخصصی، برگزاری نمایشگاه های جنبی از سازهای موسیقی منطقه، معرفی ظرفیت های طبیعی، گردشگری و تاریخی شهر صحنه و تقدیر از پیشکسوتان هم از اولوین های بخش جنبی جشنواره است.
طبق اعلام ستاد جشنواره مهلت ارسال آثار در بخش های مختلف تا روز پنجم آذر ماه اعلام شده این در شرایطی است که روز ۱۴ آذر ماه زمان اعلام نتایج آثار راه یافته و نیمه دوم آذر ماه تاریخ نهایی برگزازی جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» اعلام شده است.