میلاد کیایی به مهر خبر داد؛ ناگفته های تاریخ موسیقی ایران کتاب می شود، انتشار میلاد فرهنگ

آبنما کار: نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیت های خود از اجرای برنامه در نکوداشت استاد پیشکسوت آواز ایران در لندن و آغاز نگارش تازه ترین کتاب خود آگاهی داد.

میلاد کیایی مدرس، آهنگساز و نوازنده پیشکسوت سنتور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترین فعالیت های هنری خود اظهار داشت: پس از انتشار کتاب «راز آشکارا» که چندی قبل به چاپ ششم رسید، تصمیم گرفتم تا نظر به استقبال مخاطبان نگارش کتاب دیگری را آغاز کنم که فعلا نام آن «دل به دریا زدن، دم زدن می خواهد» انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: این کتاب دربرگیرنده ناگفته های تاریخ موسیقی ایران چه در دوران پیش از تولدم و چه در دوران کاری ام است که تلاش کردم صرفاً به خاطره نگاری نپرداخته و به بیان تجربه های خود در این زمینه نیز بپردازم. این در شرایطی است که بعضی از بخش هایی که تصمیم داشتم در کتاب «راز آشکارا» منتشر کنم اما به دلیلهای مختلف میسر نشد، نیز در این کتاب در چارچوب یک فصل جداگانه با ویرایش و قالب جدید گنجانده شده است.
کیایی درباره خاصیت های کتاب جدیدش اظهار داشت: این کتاب می تواند برای نوازندگان جوان موسیقی ایرانی کاربرد داشته باشد. بطور مثال این هنرمندان جوان باید بدانند شخصیتی چون امیرحسین افتتاح بعنوان یک نوازنده بسیار مهم و تأثیرگذار سنتور چگونه دار فانی را وداع گفت؟ چونکه خیلی از افراد نمی دانند این هنرمندان شاخص و موثر حوزه موسیقی چگونه از دنیا رفته و یا چه خدمات ارزشمندی را به موسیقی ایرانی عرضه کرده اند؟ این ها نکاتی است که من تلاش نموده ام در کتاب جدیدم به آنها بپردازم و امیدوارم مورد توجه دوستداران قرار گیرد.
این نوازنده پیشکسوت سنتور در ادامه به انتشار تازه ترین آلبوم موسیقایی خود نیز اشاره نمود و توضیح داد: با همت و تلاشی که از طرف موسسه «راوی آذر کیمیا» به مدیریت دوست خوبم رضا مهدوی انجام گرفته، مجموعه ای ازنوازندگی های من با سنتور بعد از اختتام ایام سوگواری محرم و صفر در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت. این آلبوم به سبب اینکه یادبودی برای مرحوم ناصر فرهنگ فر نوازنده فقید تمبک است، با عنوان «میلاد فرهنگ» که برگرفته از نام کوچک من و نام خانوادگی استاد ناصر فرهنگ فر است منتشر می شود. در این آلبوم آرش فرهنگ فر پسر مرحوم ناصر فرهنگ فر بعنوان نوازنده تمبک در کنارم حضور دارد که تصور می کنم برای مخاطبان موسیقی ایرانی می تواند مورد توجه قرار گیرد.
کیایی اضافه کرد: بنده اول مهرماه سال ۹۸ وارد سن ۷۵ سالگی می شوم که شاید به همین مناسبت برنامه ای پس از ایام محرم و صفر در فرهنگسرای نیاوران تهران اجرا شود. در این برنامه بنا شده تا قطعاتی از آلبوم تازه توسط من و آرش فرهنگ فر پیش روی مخاطبان قرار گیرد. در کنار این اجرا فیلمی از زندگی هنری بنده تهیه شده که تولید آن بیشتر از سه سال به طول انجامیده و مقرر است در این برنامه پیش روی مخاطبان قرار گیرد.
این پژوهشگر موسیقی در بخش دیگری از صحبت های خود از برگزاری نکوداشت اکبر گلپایگانی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در لندن آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق برنامه ریزی هایی که صورت گرفته روز شنبه بیست و سوم شهریورماه مراسم نکوداشتی برای استاد اکبر گلپایگانی در لندن طراحی شده که بنده در این برنامه به همراه این هنرمند به اجرای برنامه می پردازم. به هر حال این هنرمند حالا در سن ۸۸ سالگی است که همین سوژه شرایط اجرای زنده را برای وی کمی دشوار کرده است، اما تلاش ما این است که بتوانیم آثاری را در این زمینه انتخاب نموده و در برنامه پیش رو اجرا نماییم.
وی اضافه کرد: به هر حال بنده این افتخار را داشته ام که بیشتر از نیم قرن همکاریهای زیادی با این خواننده در عرصه های مختلف داشته باشم کما اینکه در همین سال ها با این هنرمند موفق به برگزاری چند برنامه در کشورهای کانادا، امارات و استرالیا شدم. با این اوصاف امیدوارم در این برنامه که شکل کنسرت هم ندارد بتوانیم اجرای قابل قبولی را به مخاطبان ارائه دهیم.
میلاد کیایی همچون هنرمندانی است که تابحال همکاریهای زیادی با استادان و موسیقیدانان کشورمان بعنوان نوازنده، آهنگساز و سرپرست ارکستر داشته است. او علاوه بر فعالیت های مختلف در حوزه های تولید آلبوم و اجرای زنده طی این سال ها به تدریس نظریه موسیقی و نوازندگی سنتور مشغول می باشد.

منبع: