برنامه های اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چیست؟

به گزارش آبنما کار برنامه های علی اصغر مونسان برای وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همان رویه قبل و در ادامه برنامه ها و سیاست های مدیریت دو سال قبل در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عرضه شد.
به گزارش ایسنا، علی اصغر مونسان بعد از عرضه گزارش اجمالی از عملکرد مدیریت دو ساله اش در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موفق شد رای اعتماد مجلس را از آن خود کند و بعنوان اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از انقلاب اسلامی منصوب شود.
او که از سال ۱۳۹۶ از جانب حسن روحانی ـ رئیس جمهور ـ بعنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب شد، بعد از تصمیم مجلس برای تبدیل این سازمان به وزارت، تنها گزینه پیشنهادی دولت برای پست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود که امروز (سه شنبه ۱۲ شهریورماه) با ۱۶۳ رای موافق، ۸۷ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۵۵ نماینده برای پست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تایید صلاحیت شد.
آنچه علی اصغر مونسان بعنوان برنامه ی وزیر پیشنهادی دولت به مجلس عرضه کرد و در جلسه بررسی صلاحیت وی چند باری مورد نقد برخی نمایندگان به لحاظ ایرادهای محتوایی و موضوعی قرار گرفت، در تداوم برنامه ها و سیاست های پیشین وی در دوران ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد که مبحث جدیدی در آن به چشم نمی آید.
این برنامه در ۳۳ صفحه تهیه شده که بیشتر به اقدامات صورت گرفته در دو سال مدیریت علی اصغر مونسان در کسوت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخته است و در میان آنها به اقدامات در دست اجرا و درحال برنامه ریزی هم اشاره ای شده است.
در حوزه میراث فرهنگی، تهیه پرونده «آیین های زیارت رضوی» به صورت مشترک با کشور افغانستان برای ثبت در لیست میراث جهانی ناملموس شاید تنها برنامه ای باشد که تا کنون از جانب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نشده بود.
در بخش دیگری عنوان شده که برنامه ریزی برای توسعه کمی و کیفی نظام آزموشی رسمی و عمومی به منظور ارتقاء دانش تخصصی و همگانی و ترویج فرهنگ و گسترش آگاهی های عمومی در زمینه میراث فرهنگی و طبیعی با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی درحال پیگیری است. درحالی این برنامه بعنوان راهبرد با هدف پیشرفت متوازن و متعادل میراث فرهنگی مطرح شده که بهمن سال ۱۳۹۷ دستور تعطیلی مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی صادر شد و دانشجویان این مرکز به ناچار تحصیلات خویش را در خوابگاه به پایان خواهند رساند.
مونسان در این برنامه اشاره کرده که تا آخر دولت دوازدهم هشتصدمین موزه راه اندازی می شود، درحالی که امروز در جلسه دفاع خود اعلام نمود تا کنون ۶۰۰ موزه در کشور به راه افتاده است.
واگذاری بیشتر از ۸۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی از راه صندوق حفظ و احیا هم از دیگر برنامه های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام شده درحالی که این صندوق همچنان در پروژه حقوقی عمارت مسعودیه که یکی از اولین بناهای واگذار شده از راه مزایده به بخش خصوصی بود همچنان درگیر است و نتوانسته پرونده آنرا با موفقیت مختومه کند.
در بخش دیگری از این برنامه عنوان شده که در دو سال قبل پنج اثر تاریخی ایران در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. این درحالی است که ۳۰ خرداد سال ۱۳۹۷ محوطه ارسباران در کمیته میراث طبیعی یونسکو رای لازم را نیاورد و امسال هم بخش هایی از آن در آتش سوخت.
یکی از دستاوردهای اعلام شده از جانب وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دوران مدیریت سازمان مسبوق، استرداد ۷۴ قلم شی از اشیای تاریخی و فرهنگی به کشور بود، درحالی که یکی از مهم ترین پرسش های پاسخ داده نشده به کارشناسان میراث فرهنگی، سرانجام مهم ترین محموله تاریخی کشور؛ الواح هخامنشی است که دعوای حقوقی آن بعد از گذشت سال ها هنوز به نتیجه نرسیده است و بعد از گذشت ۸۰ سال هر بار از وجود مانعی برای بازگشت آن به کشور خبر می دهند.
طرح «میراث بان» که در دولت های گذشته هم مطرح شده بود در برنامه وزیر جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم تکرار شده است. این طرح قبلا به سبب نداشتن برنامه ای مناسب، رد شده بود.
همچنین اعلام شده در جهت ایجاد شفافیت، تسریع در اقدام و ارتقاء ظرفیت اجرایی مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی لیست بهای مرمت ابنیه تاریخی همراه با نظام نامه فنی و اجرایی حوزه مرمت تدوین شده است اقدامی که از دوره «حمید بقایی» در سازمان سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و توسط کارشناسان آن دوره پیشنهاد و بعضی از اقدامات اولیه آن انجام شده بود.
برنامه پیشنهادی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمبود قوانین و مقررات در بکارگیری «بخش خصوصی» با استناد به گزارش کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اشاره دارد اما به خلأ قوانین در حفاظت از آثار تاریخی اشاره ای نشده است. با عنایت به قدمت این آثار و قدیمی بودن بعضی از قوانین، این درخواست در سال های گذشته از جانب کارشناسان مختلف حقوقی میراث فرهنگی بارها مطرح شده بود.
در این برنامه درحالی به ارتقاء کمی و کیفی نیروی آموزش از راه ایجاد نظام آموزشی اشاره شده است که درباره بکارگیری استادکاران قدیمیُ مرمت و حفاظت از آثار تاریخی که می توانند تجربیات و راهکارهای مناسبی را به نیروی جوان این حوزه عرضه کنند، اشاره ای مستقیم و جزئی تری نشده است. همینطور تکلیف کارگران پروژه های عمرانی پایگاه های میراث فرهنگی که دهه هاست با مشکل دستمزد و قرارداد مواجهند در این برنامه روشن نشده است.
اما در بخش گردشگری اولویت و کمیت محتوای برنامه ها، بیشتر به اقدامات انجام شده در دو سال قبل اختصاص دارد و برنامه جدیدی به چشم نمی آید، اما تاکید کلی آن همچنان بر اشتغال است.
مونسان در این برنامه اشاره کرده که ۲۳۷۱ پروژه گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۸۱۸ هزار میلیارد ریال در دست ساخت است که از بین آنها ۳۷۴ پروژه هتل بوده که از این بین ۱۵۴ هتل چهار و پنج ستاره تا انتهای عمر دولت دوازدهم به نتیجه خواهد رسید.
تهیه بانک مشاغل گردشگری، تبدیل فرودگاه های کشور به موزه، تهیه نقشه گردشگری طبیعت و تدوین نظام جامع آموزشی ساختارمند منابع انسانی متخصص در بخش گردشگری تازه ترین هدف گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه سایر اقدامات و برنامه های قبلی است.
در این برنامه به حضور فعال تر در گردشگری دریایی، سلامت و مذهبی اشاره کلی شده اما معلوم نیست برنامه جزئی تر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بهبود کمیت و کفیت گردشگری ورودی در شرایط تحریم و عقب نشینی برخی کشورها از سفر به ایران چیست و اشاره نشده عقب ماندگی از برنامه ششم توسعه و چشم انداز ۲۰ ساله در بخش گردشگری چگونه مقرر است جبران شود.
اما در بخش صنایع دستی اعلام شده که زیرساخت های مالی و قانونی بیمه هنرمندان پس از ۵ سال پیگیری، باردیگر ایجاد خواهد شد و افق صادرات ۲ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۴ خورشیدی ترسیم شده است. مونسان امروز در جلسه بررسی صلاحیتش در مجلس اعلام نمود که ارزش صادرات صنایع دستی درحال حاضر ۶۱۳ میلیون دلار به غیر از محاسبه زیورآلات و فرش و صادرات چمدانی است.
او در برنامه وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرچند بر افزایش پشتیبانی از حضور بخش خصوصی و کاهش نرخ تمام شده محصولات صنایع دستی در این برنامه تاکید کرده اما بیشتر از آن که اشاره کند چه اهداف و برنامه های شتابنده و پیشرویی را مدنظر دارد، به اقدامات انجام شده در دو سال قبل پرداخته است.
تشکیل شورای صنایع دستی شاید تازه ترین خبری باشد که مونسان در این برنامه اعلام نموده است.
جزئیات برنامه های علی اصغر مونسان برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در ۳۳ صفحه به مجلس عرضه شده است را اینجا می توان مطالعه کرد.