صالح دریایی فرد به مهر خبر داد؛ گروه لیله القدر به ارمنستان رفت، اجرایی در رثای بنیانگذار انقلاب

به گزارش آبنما کار یکی از اعضای گروه هم خوانی لیله القدر از حضور این مجموعه در کشور ارمنستان برای اجرای چند برنامه با موضوعات ماه مبارک رمضان، رحلت امام خمینی(ره) و عید سعید فطر خبرداد.

صالح دریایی فرد مدیر گروه هم خوانی «لیله القدر» در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: همیشه مناسبت های ملی و مذهبی بستری مناسب برای صدور فرهنگ ناب اصیل ایرانی – اسلامی به دنیاست. از همین رو گروه هم خوانی «لیله القدر» بعنوان مجموعه ای خلاق و نوآور در زمینه اجراهای هم آوایی با دعوت مرکز فرهنگی ایرانی ها در کشور ارمنستان به این کشور عزیمت کرده و به اجرای برنامه می پردازد.
وی افزود: اجرای برنامه هایی با مبحث مناسبت های پیش رو همچون ماه مبارک رمضان، رحلت امام خمینی (ره)، عید سعید فطر و دیگر موضوعات فرهنگی به زبان های مختلف همچون فارسی، عربی، انگلیسی و روسی همچون فعالیت های ما در این سفر خواهد بود. این در شرایطی است که اجرای یک قطعه با مبحث «زندگی در جهت گفتگوی ادیان توحیدی» با زبان ارمنی در حضور دانشجویان ایرانی بخش دیگری از برنامه های ما را می سازند.
دریایی فرد اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام شده گروه بین المللی «لیله القدر» علاوه بر حضور در دانشگاه ایروان، در سفارت جمهوری اسلامی ایران، م سجد جامع ایروان و مسجد کبود به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی هنری خواهد پرداخت که امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.
گروه هم خوانی «لیله القدر» همچون گروه های فعال موسیقی مذهبی است که از دو دهه پیش فعالیت خویش را در حوزه اجرای آثار موسیقایی در رابطه با قرآن و خاندان شروع کرده است. این گروه که در ابتدا بعنوان یک مجموعه فعال در حوزه تواشیح مورد توجه مخاطبان قرار گرفت علاوه بر اجرای چند زبانه آثارشان سبک جدیدی از هم خوانی آثار مذهبی را شکل داده و با به کار گرفتن موسیقی تلاش کردند فضای متفاوتی از اجراهای این چنینی را ارائه دهند.
شیوه ای که گروه هم خوانی «لیله القدر» طی سال های اخیر پیش گرفته، روشی رایج در کشورهایی چون لبنان، سوریه، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای اسلامی است. ضمن اینکه در سال های اخیر و بعد از فعالیت مجموعه هایی چون «لیله القدر» گروه های نوظهور دیگری هم در ایران مشغول به فعالیت شده اند.