یادمان کاوه دیلمی در نیاوران؛ قدردانی از صدای غریب، موسیقی ایرانی در بن بست قرار گرفت

آبنما کار: آئین یادبود کاوه دیلمی خواننده فقید موسیقی کشورمان شامگاه روز شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران تهران برگزارشد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آئین یادمان هنرمند فقید کاوه دیلمی خواننده و از شاگردان برجسته استاد بنان شامگاه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه با حضور پریدخت بنان همسر استاد بنان و برخی از اهالی فرهنگ و هنر و اعضای خانه موسیقی در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران انجام شد.
در ابتدای مراسم سید عباس سجادی، مدیر عامل بنیاد آفرینش های نیاوران با حضور در جایگاه اظهار داشت: مطمئناً مرگ کاوه دیلمی که چند سالی را باز در خلوت گذراند مرگ عاشقانه ای بود.
وی کاوه دیلمی را یکی از هنرمندان راستینی دانست که هنرش را عاشقانه ادامه داد و اضافه کرد: صدای کاوه دیلمی به اعتقاد من صدایی دریاچمن بود. هم آرامش دریا و هم سرسبزی چمن را داشت.
هزاران تأسف که باید بگوییم کاوه دیلمی که بود؟
حمیدرضا نوربخش خواننده و مدیرعامل خانه موسیقی باز در این مراسم اظهار داشت: این جمعی که امروز گرد هم آمده است گرچه از نظر کیفی بسیار با ارزش است اما بیشتر از هر وقت دیگری نشانگر غربت موسیقی اصیل ایرانی است. ما امروز بیشتر از هر وقت دیگری به امثال کاوه دیلمی نیاز داریم اما او ما را تنها گذاشت و رفت. امروز با هزاران تأسف باید برای خیلی ها توضیح دهیم که کاوه دیلمی که بود. البته وقتی عنوان کردیم که می خواهیم برای این خواننده پیشکسوت و صاحب منزلت بزرگداشتی برگزار نماییم بسیاری پرسیدند که او که بود و آثارش چه بود و حتی با نام او هم آشنا نیستند.
وی اضافه کرد: این از تاثرها و تاسف های ماست که در روزگار عجیبی به سر می بریم. بارها و بارها این مطلب را گفته ام که امروز متأسفانه موسیقی اصیل ما در بن بست به سر می برد. امروز جان‎مایه و اصل و اساس و عصاره موسیقی ایرانی که تبلور آن در ساز و آواز است خیلی کم فروغ ظهور و بروز دارد. پر واضح است که مقصر اصلی این واقعه رسانه ملی ماست که موجب ایجاد فاصله میان مردم و هنر موسیقی شده است. اما ما هم باید تکالیف خودرا انجام بدهیم. باید درد دل ها را بگوییم و درباب موسیقی ایرانی آگاهی بخشی را انجام دهیم. امثال کاوه دیلمی وجودشان کیمیا بود.
این خواننده موسیقی ایرانی با اشاره به سابقه آشنایی خود با دیلمی از اواسط دهه شصت اظهار داشت: در سال های دهه شصت دیلمی را در منزل زنده یاد احمد عبادی دیدم. من جذب شخصیت او و هنرش شدم. کارهای او را دوست داشتم و همواره حسرت می خورم که چرا دیلمی بیشتر کار نکرد. شیوه وی در خوانندگی کاملاً تداوم‎بخش موسیقی و آواز استاد یگانه آواز ایران غلامحسین بنان بود.
در ادامه این مراسم بهرام دهقانیار نوازنده و آهنگساز ضمن اجرای تکنوازی پیانو درباره کاوه دیلمی اظهار داشت: کاوه دیلمی هم آدم هنرمندی بود و هم با شخصیت. دیلمی در کارش هم توانا بود.»

قدردانی از یک هنرمند بی سرو صدا
محمد سریر، عضو شورای عالی خانه موسیقی باز با بیان این مطلب که مراسم امروز همچون شخصیت خود کاوه دیلمی درویشانه برگزار می شود، اضافه کرد: دیلمی نمی خواست درباره تأثیر خود بر موسیقی سر و صدا کند. دوست داشت در آرامش کار کند. کاوه دیلمی در واقع هنرمند ارجمندی بود. هنرمندان عرصه موسیقی می دانند که ایجاد خلاقیت در کنار یادگیری جان مایه موسیقی بسیار دشوار است و افراد کمی به این جایگاه رسیدند. دیلمی توانست بدون سر و صدا به این مرحله برسد. او موسیقی دستگاهی و گوشه ها را می شناخت و خلاقیت هم داشت. دیلمی دارای ادراک درونی نسبت به موسیقی بود. ادراکی که در واقع در سنین بالا به تبلور می رسد. ما متأسفیم که او را از دست دادیم چون وی در واقع در شروع بود. همیشه آرام بود و تواضع و خشوع داشت. او توانایی شخصی داشت و در روح مخاطب تأثیر می گذاشت.
وی اضافه کرد: ما با خلأ در موسیقی ردیفی دستگاهی رو به رویم و بزرگان و پایه‎گذاران این موسیقی ما را ترک می کنند و ما می بینیم که صحنه خالی شده است. دلم می خواست دیلمی ما را تنها نمی گذاشت. آرزویم این بود که او هنرش را به عده ای از مشتاقان تعلیم می داد. پشتوانه موسیقی ما امروز دارد از دست می رود و خلاقیت هایی که پایه های موسیقی را محکم می کند خیلی کم و تقریباً نادر شده است. دیلمی یکی از ستون های موسیقی ما بود که جایش خالی است.
روزهای پرخاطره با مردی که شیوه بنان را خوب می دانست
حسین علیزاده نوازنده و آهنگساز پیشگام موسیقی ایرانی هم در در قسمتی از صحبت هایش با ذکر این مطلب که به ندرت می شود کسی را پیدا کرد که به شیوه استاد بنان کار کرده باشد، اضافه کرد: اگر کسی شبیه کاوه دیلمی در موسیقی ایرانی وجود داشت که ظرایف شیوه استاد بنان را به خوبی درک کرده باشد بالقطع بسیار ادعا داشت در حالیکه دیلمی این گونه نبود.دیلمی شیوه بنان را به خوبی اجرا می کرد من خاطرات بسیاری با کاوه دیلمی داشتم.

مزدا انصاری نوازنده پیانو و آهنگساز هم پیش از اجرای یک برنامه به همراه مسعود یکتا اظهار داشت: امشب کار سختی دارم و احساس می کنم کاوه اینجا حضور دارد. ما خاطرات زیادی با هم داریم. من در این اجرا اهتمام می کنم به دوست عزیزم ادای دین کنم.
پریدخت بنان همسر استاد بناد باز که در مراسم حاضر بود به سبب تالم روحی و بغضی که در سینه، از فقدان خواننده ای که او آنرا پسر خود می دانست داشت قادر به سخنرانی نبود.

منبع: