سفیر سابق ایران در یونسکو هشدار داد: لزوم محافظت از کویر لوت در یونسکو

آبنما کار: سفیر سابق ایران در یونسکو با بیان این آگهی که مبادا یونسکو کارت زرد به کویر لوت بدهد، از تهیه الگوی پاسداشت این میراث طبیعی در یک دوره ۱۰ ساله آگاهی داد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، اولین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت، «فرصت های محلی و بین المللی» ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه در دانشگاه بیرجند استان خراسان جنوبی انجام می شود. در این همایش ۱۳۰ مقاله از کشورهایی چون اسپانیا، ایتالیا، مالزی و هند نمایش خواهد شد و مقرر است در حاشیه آن کارگاه هایی در ارتباط با توسعه پایدار در لوت اجرا شود. هدف این همایش آنچنان که محمدرضا مجیدی، سفیر و نماینده سابق ایران در یونسکو تهیه استانداردی برای توسعه پایدار در کویر لوت است.
وی در نشست خبری که به بهانه این همایش در حاشیه نمایشگاه شهاب سنگ ها در کاخ گلستان برگزار شد، اظهار داشت: خبرهای بدی گاه از لوت به گوش می رسد. اگر این اتفاقات به دریافت کارت زرد از یونسکو منجر شود، همه تلاش ها برای ثبت این میراث طبیعی از بین می رود.
وی ادامه داد: اگر مقرر است کویر لوت در لیست آثار جهانی محفوظ بماند باید آموزش های فراگیری به ساکنان پیرامون آن داده شود تا از این اثر طبیعی پاسداری کنند.
مجیدی اظهار داشت: این همایش که اولین دور خودرا امسال تجربه می کند، از این پس به صورت دو سالانه برگزار می گردد و سال ۱۴۰۰ استان کرمان میزبان آن خواهد بود و دو سال پس از آن هم سیستان و بلوچستان. تا در نهایت در یک دوره ۱۰ ساله الگوی پاسداشت میراث طبیعی لوت با حضور صاحبنظران، فعالان گردشگری و عامه مردم، تعریف شود.
وی بیان کرد: ما برای به نتیجه رسیدن عجله ای نداریم، چون معتقدیم مدیریت های کوتاه مدت به میراث آزار می زند.
او به حساست های فرهنگی به وجود آمده در میان ساکنان لوت اشاره نمود و اضافه کرد: متأسفانه رویدادهای غیرمترقبه ای از نظر فرهنگی ساکنان منطقه را حساس کرده بطوریکه گاه در مفهوم توریسم و تروریسم اختلاط پیش آمده است.
نماینده سابق ایران در یونسکو اظهار داشت: ثبت یک اثر در یونسکو مهم می باشد اما پاسداشت و ماندگاری آن در لیست جهانی مهم تر و البته دشوارتر است. اگر فرصت هایی که این آثار جهانی به وجود آورده اند را مدیریت نکنیم حتما با تهدیدهایی مواجه خواهیم شد.
مجیدی درباره ضعف اطلاع رسانی درباره همایشی که با عنوان بین المللی سه روز دیگر مقرر است برگزار شود، توضیح داد: در استان (خراسان جنوبی) فعالیت های رسانه ای انجام شد. به هر حال این همایش آغازی برای یک راه ۱۰ ساله است.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور هم اظهار داشت: این همایش را یک بخش غیردولتی برگزار می نماید، اگر از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شد حتما اطلاع رسانی بیشتر بود.
او به معرفی ضعیف لوت و لطمه هایی که متوجه این میراث طبیعی است اشاره نمود و اضافه کرد: متأسفانه در بعضی استان ها روی این مساله خوب کار نشده است و موانعی هم وجود دارد.
مقصودی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت باز به لطمه هایی که این اثر طبیعی را تهدید می کند، اشاره نمود و اظهار داشت: ایجاد مسیر گردشگری و در عین حال خفظ و برقراری تعادل، دغدغه همیشگی ما است. در تعطیلات نوروز برای ورود ۳ هزار نفر مجوز صادر شد که قاعدتاً تخریب ایجاد می کرد، پرسش ما این است حجم انبوه گردشگران را در بیابانی که ۴ هزار کیلومتر عرصه و حریم دارد، چگونه می توان کنترل کرد. لوت مثل ارگ بم یا تخت جمشید نیست که عرصه و حریم مشخص داشته باشد. ۸۶۰ کلیومتر آن عرصه و ۹۷۰ کیلومتر آن حریم است.
مقصودی بیان کرد: امیدوارم توسعه پایدار در این میراث طبیعی اتفاق افتد و گردشگران با ملاحظات زیست محیطی به لوت وارد شوند.
او اصرار کرد که ما نمی خواهیم آنچه بر سر کویر مصر، مرنجاب و گاو خونی آمد بر سر لوت بیاید.
مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت درباره اقدامات صورت گرفته برای فرهنگ سازی در این منطقه اظهار داشت: بروشورهایی در استان خراسان جنوبی چاپ شد و کارگاه های آموزشی در کرمان که بیشترین مشکل ما در این منطقه با عنایت به حجم گردشگران است، انجام شد که اثر خوبی هم داشت.
طابیان، معاون میراث فرهنگی باز درانتها این نشست خواست که آن همایش به دستورالعمل چگونگی حفظ تعادل در کویر جهانی لوت، منتج شود.

منبع: