در نشست خبری فجر جهانی مطرح شد؛ علاقه تهیه کننده اسپانیایی به ساخت فیلم درباره موسیقی ایرانی

به گزارش آبنما کار تهیه کننده اسپانیایی بیان کرد شاید در آینده فیلمی درباره موسیقی در ایران بسازم.

به گزارش آبنما کار به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نشست خبری رزا بوش تهیه کننده مستند مشهور «باشگاه اجتماعی بوئناویستا» با اجرای ساسان گلفر منتقد سینما عصر دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه در گذر اجتماعات چارسو برگزار گردید.
در ابتدای این نشست رزا بوش که متولد بارسلون است و در هاوانا و لندن فعالیت دارد، در توضیح رزومه کاری خود اظهار داشت: فعالیتم را در عرصه سینما با طراحی فستیوال ها آغاز کردم و در ادامه قائم مقام جشنواره هایی چون لس آنجلس، لندن و سن سباستین شدم. بعد از آن به سمت تولید مشترک با لحنی بین المللی رفتم ولی تخصص اصلی من توزیع و تبلیغات بین المللی است.
وی با اشاره به اینکه هم به صورت مستقل کار کرده وهم برای شرکت های معتبر مختلف فیلم ساخته است، اظهار نمود: تهیه کنندگی در عرصه موسیقی، عکس و ویدیوآرت کارهای دیگری بوده که انجام داده ام حتی مدتی را در کوبا فعالیت می کردم پس شرایط ژئوپولتیک ایران برایم ملموس است.
در این جلسه ساسان گلفر عکس، پوستر و بخش هایی از ۹ فیلم کارنامه کاری رزا بوش را نمایش داد و توسط این کارگردان به مرور این آثار پرداخت.
«باشگاه اجتماعی بوئناویستا» به کارگردانی ویم وندرس اولین فیلمی بود که رزا بوش بعنوان یکی از فیلم های کارنامه کاری اش به آن اشاره نمود و اظهار داشت: قبل از اینکه وارد حوزه فستیوال ها شوم در زمینه سینمای آمریکای لاتین تخصص داشتم و به آنجا می رفتم که فیلم انتخاب کنم.
وی با اشاره به اینکه این فیلم به صورت کاملاً بداهه جلو رفت، توضیح داد: «باشگاه اجتماعی بوئناویستا» از نظر اقتصادی یکی از بهترین فیلم ها بود و نامزد اسکار شد. من افتخار می کنم که این مستند طریقه استفاده از موسیقی در فیلم را تغییر داد.
بوش با تاکید بر اینکه در این فیلم یک درس مهم یاد گرفته است، اظهار داشت: موسیقی این فیلم بی نظیر است اما علت موفقیت چشم گیر فیلم، موسیقی اش نبود. موزیسینی که در فیلم می بینیم شناخته شده نیست اما زمانی که به پیری می رسد به موزیسینی مطرح تبدیل می شود. امکان دارد در جوانی فرد موفقی نباشید اما در سنین پیری گاه زندگی شانس مجددی به شما می دهد.
در ادامه این نشست مطبوعاتی، گلفر با اشاره به دیگر فیلم کارنامه کاری رزا بوش اظهار داشت: فیلم بعدی او «خیابان ۵۴ ام» هم فیلمی درباره موسیقی است.
رزا بوش با اشاره به اینکه «خیابان ۵۴ ام» پوستر زیبایی داشت اما عنوان آن خوب نبود، اظهار نمود: این فیلم ساخته فرناندو تروئبا یک فیلمساز موفق نامزد اسکار بود که با چهار دوربین ۳۵ میلیمتری فیلمبرداری شد. جالب است که این فیلم از «باشگاه اجتماعی بوئناویستا» موفق تر شد چون خیلی از کمپانی ها این فیلم را به علت کوبایی بودن ریجکت می کردند.
وی افزود: بعنوان یک فیلمساز باید تحمل تان را برای ریجکت شدن پرورش دهید. من هم بعد از رد شدن «باشگاه اجتماعی بوئناویستا» بود که توانستم در فیلم بعدی ام موفق شوم. «خیابان ۵۴ ام» پروژه ای بسیار گران بود و من از ساخت آن احساس افتخار می کنم. همیشه این فیلم میان تاپ تن های مجله نیویورک تایمز است و موزیسین ها آنرا بسیار دوست دارند چون حرکات دوربین همگام با موسیقی است.
این تهیه کننده سینما در ادامه این نشست مطبوعاتی اظهار داشت که شاید بخواهد روزی فیلمی درباره موسیقی در ایران بسازد.
وی همینطور اشاره کرد: بسیار علاقمند بودم در این سفر به کنسرت کیهان کلهر بروم که امکان آن فراهم نشد.
«ستون فقرات شیطان» دیگر فیلم رزا بوش بود که گلفر به آن اشاره کرده و اظهار داشت: این فیلم به بحث خشونت و ارواحی که در جامعه بشری این خشونت را ایجاد می کنند، می پردازد. این خشونت در بستر جنگ داخلی اسپانیا مطرح می شود.
در ادامه بوش با اشاره به درخواست بعضی از دوستانش هنگام ساخت «باشگاه اجتماعی بوئناویستا» برای پیوستن به یک کمپانی به اسم تکیلا گنگ اظهار داشت: در این سازمان افراد بزرگی حضور داشتند اما زمانی که من به آنها ملحق شدم در این جمع چند سینماگر مکزیکی ناشناخته وجود داشتد. من اسپانیایی و ساکن لندن بودم بنابراین می توانستم کارهای بین المللی بسیاری انجام دهم.
این تهیه کننده مطرح بین المللی در بخش دیگر صحبت هایش به زمان رونمایی «ستون فقرات شیطان» اشاره نمود و توضیح داد: این فیلم در فستیوال تورنتو که سپتامبر هر سال برگزار می گردد نخستین اکران خویش را تجربه نمود. اکران رسانه ای این فیلم در بامداد یازده سپتامبر صورت گرفت. بعد از آغاز فیلم ما در حال تماشای تلویزیون بودیم که من ناچار شدم به سالن اکران رفته و فیلم را قطع کنم.
وی افزود: یازده سپتامبر را از این جهت فراموش نمی کنم که ناچار شدم شخصاً به سالن سینما بروم و همه را بیرون کنم.
بوش با اشاره به علاقه اش به سینمای مستند اظهار داشت: «گمشده در لامانچا» متعلق به سنت مستندهایی است که درباره ساخت فیلم هستند. این پروژه درباره فیلمی بود که تری گیلیام قصد داشت با اقتباس از رمان دن کیشوت بسازد و سال ها به علت مشکلات مالی به تأخیر افتاد و نافرجام ماند.
به گفته رزا بوش، این مستند در سینما بسیار موفق و پول ساز شد در حالیکه همه به مدت ۲ سال دست رد به سینه آن می زدند.
وی در این باره خاطرنشان کرد: این پروژه تجربه ای جالب و آغاز فکر کردن من به سرمایه گذاری های خصوصی بود. این پروژه بسیار در انگلستان خبرساز شد که فیلمی بدون حضور شرکت های تلویزیونی ساخته شده بود.
رزا بوش با اشاره به فیلم های دیگر کارنامه کاری اش، اظهار داشت: ۹ سال بعد از «گمشده در لامانچا» فیلمی نساختم و کارمند اچ بی او بودم که کارهای زیادی انجام می دادم اما نامی از من ذکر نشد.
در ادامه این نشست مطبوعاتی بخش هایی از تریلر و تصاویر آثار دیگر این تهیه کننده سینما پخش گردید.
آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.
سی وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.