، خراسان گردی در نوروز، سفر به یكی از كهن ترین چشمه های ایران

به گزارش آبنما كار خراسان رضوی میزبان یكی از چشمه های كهن سال و تاریخی ایران است؛ «چشمه گیلاس» یكی از پرآب ترین چشمه های خراسان هم هست.
به گزارش آبنما كار به نقل از ایسنا، «چشمه گیلاس» در روستای چشمه گیلاس در فاصله ۲۵ كیلومتری چناران و هم چنین ۴۸ كیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است. این چشمه حوضچه یا دریاچه ای كوچك تشكیل داده كه از زیر دریاچه می جوشد و پیرامونش پرچین و محصور است.

روستای چشمه گیلاس از توابع دهستان بیزكی، بخش گلبهار و یكی از مناطق ییلاقی شهرستان چناران بوده كه دسترسی به آن از راه جاده مشهد– قوچان امكان پذیر است.

«چشمه گیلاس» به علت قرارگیری در موقعیت خاص جغرافیایی، همیشه دارای آب بوده و همینطور به علت قرار گرفتن در محل اختلاف سطح دو جلگه توس- مشهد و وضعیت خاص ارتفاعات نزدیك آن، از آب فراوانی بهره مند است.

این چشمه كه در ارتفاع ۱۰۱۰ متری از سطح دریا واقع شده است با عمق ۴ تا۵ متر و میزان آب دهی ۲۳۰ لیتر در ثانیه بعنوان یكی از چشمه های معروف كشور شناخته می شود.

«چشمه گیلاس» از نوع چشمه های آهكی قلمداد می شود، به همین جهت آب آن دارای درجه سختی بیشتری به نسبت دیگر چشمه های موجود در حاشیه شهر مشهد است.

به نظر می آید «امیرعلی شیرنوایی» در دوران حكومت تیموریان كوشش كرد تا آب این چشمه را در مشهد جاری سازد اما موفق نشد و كارش ناتمام ماند؛ سرانجام در دوران حكومت صفویان، شاه عباس صفوی در سال ۱۰۱۶ الی ۱۰۲۳ هجری قمری موفق شد تا آب «چشمه گیلاس» را به مشهد رسانده و از میان خیابان شهر عبور دهد تا از بین صحن حرم مطهر هم گذر كند.
هم اكنون آب این چشمه در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه آن هنوز هم نام خوش و سابقه این چشمه تاریخی را در خاطرات مردم توس و مشهد حفظ نموده است.

طبیعت و فضای اطراف چشمه گیلاس به علت زیبایی چشم نواز، این مكتن را به یكی از جاذبه های گردشگری طبیعی محبوب برای دوست داران طبیعت و گردشگران تبدیل ساخته است.

در فاصله كمی از این چشمه، چمن زیبایی قرار دارد كه روستای قهقه هم در آن قرار دارد و روستا به علت حضور قلعه ای تاریخی مورد توجه بازدیدكنندگان چشمه گیلاس قرار گرفته است.