اصفهان شلوغ می شود، افزایش ساعت بازدید امكان توریستی

به گزارش آبنما كار دو مسجد تاریخی شهر اصفهان كه به مناسبت اعتكاف، در اولین روزهای تعطیلات نوروز بسته شده بودند از سوم فرودین ماه برای بازدید عموم باز خواهند شد. همینطور «منارجنبان» اصفهان هم با حضور «كارشناس میراث فرهنگی» در ساعت های مشخص تكان داده می شود.
فریدون اله یاری، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان این اخبار از افرایش ساعت بازدید امكان و بناهای تاریخی این استان به ایسنا اطلاع داد و اضافه كرد: برخی امكان ویژه اصفهان همچون «چهل ستون»، «عالی قاپو» و «منارجنبان» در تعطیلات نوروز تا ساعت ۲۲ باز خواهند بود. ساعت فعالیت سایر امكان از ۹ بامداد تا ۲۰ است. همینطور بخش هایی از بعضی اماكن ویژه تاریخی همچون تالار موسیقی عمارت عالی قاپو برای حفاظت از بنا، تا آخر تعطیلات بازدید ندارند.
به قول او، مساجد تاریخی اصفهان همچون «عتیق» و «جامع عباسی» كه برای اعتكاف در ایام نخست فرودین بسته شده بودند از فردا (سوم فرودین ماه) فعالیت رسمی خویش را برای بازدید گردشگران از سر خواهند گرفت.
پیش تر اعلام شده بود این مساجد تا چهارم فرودین بسته هستند، اما اله یاری تصریح كرد با آخر مراسم اعتكاف از امروز، این مساجد برای بازدید در ایام آینده آماده می شوند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه اظهار داشت: به مناسبت تعطیلات نوروز و حضور مسافران و گردشگران در این استان مقرر است «منارجنبان» با حضور كارشناس میراث فرهنگی، در ساعت های مشخص، تكان های محدودی داده شود. انجام این كار از جانب مردم منع شده است و تنها كارشناس حاضر می تواند این تكان ها را ایجاد كند.
وی درباره اخباری كه درباره اشغال ۱۰۰ درصد ظرفیت اسكان اقامتگاه های رسمی اصفهان همزمان با جاری شدن آب رودخانه زاینده رود و آغاز تعطیلات نوروز، توضیح داد: اشغال ظرفیت ۱۰۰ درصد نبود، بلكه در دو روز نخست تعطیلات سامانه رزرواسیون هتل های اصفهان تا ۷۰ درصد ضریب اشغال را نشان می داد. بیشتر هتل های اصفهان شب گذشته همزمان با یكم فرودین ماه هم تقریباً تكمیل ظرفیت شده بودند. حتی از اسكان اضطراری برای پوشش اقامتی مسافران در مدارس و كمپ ها استفاده شده است. رشد جمعیت مسافران در اصفهان به گونه ای بود كه در حیاط برخی مدارس چادرهای مسافرتی برپا شد.
به قول او، برای برپا كردن چادرهای مسافری شخصی، مكان های ویژه ای در نظر گرفته شده است ازاین رو در هر نقطه از شهر امكان استقرار كمپ وجود ندارد و حتماً برخورد خواهد شد.
اله یاری اظهار داشت: آمارهای احصا شده از اقامتگاه های اصفهان نشان می دهد، در سه روز نخست تعطیلات نوروز (۲۸ و ۲۹ اسفند ۹۷ و یكم فرودین ماه ۹۸) جمعیت مسافران در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است.
مطابق آمارهای ستاد هماهنگی خدمات سفر از روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفندماه سال ۹۸، اصفهان با ۲۰۵ هزار و ۷۴۷ نفر شب اقامت، پنجمین استان پر سفر بوده است.