اصفهان شلوغ می شود، افزایش ساعت بازدید امکان توریستی

به گزارش آبنما کار دو مسجد تاریخی شهر اصفهان که به مناسبت اعتکاف، در اولین روزهای تعطیلات نوروز بسته شده بودند از سوم فرودین ماه برای بازدید عموم باز خواهند شد. همینطور «منارجنبان» اصفهان هم با حضور «کارشناس میراث فرهنگی» در ساعت های مشخص تکان داده می شود.
فریدون اله یاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان این اخبار از افرایش ساعت بازدید امکان و بناهای تاریخی این استان به ایسنا اطلاع داد و اضافه کرد: برخی امکان ویژه اصفهان همچون «چهل ستون»، «عالی قاپو» و «منارجنبان» در تعطیلات نوروز تا ساعت ۲۲ باز خواهند بود. ساعت فعالیت سایر امکان از ۹ بامداد تا ۲۰ است. همینطور بخش هایی از بعضی اماکن ویژه تاریخی همچون تالار موسیقی عمارت عالی قاپو برای حفاظت از بنا، تا آخر تعطیلات بازدید ندارند.
به قول او، مساجد تاریخی اصفهان همچون «عتیق» و «جامع عباسی» که برای اعتکاف در ایام نخست فرودین بسته شده بودند از فردا (سوم فرودین ماه) فعالیت رسمی خویش را برای بازدید گردشگران از سر خواهند گرفت.
پیش تر اعلام شده بود این مساجد تا چهارم فرودین بسته هستند، اما اله یاری تصریح کرد با آخر مراسم اعتکاف از امروز، این مساجد برای بازدید در ایام آینده آماده می شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه اظهار داشت: به مناسبت تعطیلات نوروز و حضور مسافران و گردشگران در این استان مقرر است «منارجنبان» با حضور کارشناس میراث فرهنگی، در ساعت های مشخص، تکان های محدودی داده شود. انجام این کار از جانب مردم منع شده است و تنها کارشناس حاضر می تواند این تکان ها را ایجاد کند.
وی درباره اخباری که درباره اشغال ۱۰۰ درصد ظرفیت اسکان اقامتگاه های رسمی اصفهان همزمان با جاری شدن آب رودخانه زاینده رود و آغاز تعطیلات نوروز، توضیح داد: اشغال ظرفیت ۱۰۰ درصد نبود، بلکه در دو روز نخست تعطیلات سامانه رزرواسیون هتل های اصفهان تا ۷۰ درصد ضریب اشغال را نشان می داد. بیشتر هتل های اصفهان شب گذشته همزمان با یکم فرودین ماه هم تقریباً تکمیل ظرفیت شده بودند. حتی از اسکان اضطراری برای پوشش اقامتی مسافران در مدارس و کمپ ها استفاده شده است. رشد جمعیت مسافران در اصفهان به گونه ای بود که در حیاط برخی مدارس چادرهای مسافرتی برپا شد.
به قول او، برای برپا کردن چادرهای مسافری شخصی، مکان های ویژه ای در نظر گرفته شده است ازاین رو در هر نقطه از شهر امکان استقرار کمپ وجود ندارد و حتماً برخورد خواهد شد.
اله یاری اظهار داشت: آمارهای احصا شده از اقامتگاه های اصفهان نشان می دهد، در سه روز نخست تعطیلات نوروز (۲۸ و ۲۹ اسفند ۹۷ و یکم فرودین ماه ۹۸) جمعیت مسافران در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است.
مطابق آمارهای ستاد هماهنگی خدمات سفر از روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفندماه سال ۹۸، اصفهان با ۲۰۵ هزار و ۷۴۷ نفر شب اقامت، پنجمین استان پر سفر بوده است.