با حضور نوازندگان مطرح؛ نفس تازه ای از موسیقی آذربایجان در تالار وحدت دمیده شد

به گزارش آبنما کار مدیر برگزاری کنسرت دلنوازان آذربایجان در تشریح حال و هوای اجرای این برنامه در تالار وحدت طی روزهای پایانی هفته گذشته از اجرای یک موسیقی متفاوت با حضور استادان مطرح سخن گفت.

دامون شش بلوکی پژوهشگر و مدیر برگزاری کنسرت «دلنوازان آذربایجان» در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به برگزاری با کیفیت این کنسرت که چهارشنبه شب ۲۲ اسفندماه با همکاری انجمن موسیقی ایران در تالار وحدت تهران برگزار شد، توضیح داد: در این کنسرت که به سرپرستی، آهنگسازی و خوانندگی فرامرز گرمرودی میزبان مخاطبان موسیقی بود الشن منصوراف نوازنده کمانچه، علی آقا سعدی اف نوازنده تار، شیرزاد فتحعلی اف نوازنده بالابان، سرنا و توتک، کامران کریم اف نوازنده نقاره آذربایجانی، حسام الدین عزیزاف نوازنده بم نقاره، هاشیم غالب اف نوازنده بم تار، فرید بابایف نوازنده بم کمانچه گروه اجرایی را تشکیل می دادند. که خوشبختانه این اجرا با تاکید بر قدرت نوازندگان جهانی موسیقی کشور آذربایجان که اسامی آنها را معرفی کردم مخاطبان شاهد یک اجرای بسیار مستحکم و خوبی بودند.
وی درباره قطعات اجرا شده کنسرت که طی دو بخش به مخاطبان ارائه شد، بیان کرد: همنوازی گروه اجرای بر مبنای قطعات فولکلور، درآمد و رنگ همایون شوشتری، تصنیف «نیمه گئتدین» با شعری از حسین جاوید و آهنگسازی فرامرز گرمرودی، در آمد سه گاه، رنگ و تصنیف «منیم جانوم» با شعر و آهنگ فرامرز گرمرودی، در آمد دشتی، رنگ و تصنیف «چاره نئدیر» با شعر و آهنگ فرامرز گرمرودی آثاری بودند که در بخش اول کنسرت به مخاطبان عرضه شد. در بخش دوم هم موغام راست شامل درآمد، رنگ و تصانیف با اشعار فضولی، علی آقا واحد، ایلقار فهمی و فرامرز گرمرودی با آهنگسازی فرامرز گرمرودی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، این در حالی بود که رضا پرویز زاده، محمد امین اکبرپور، پروین بهمنی، رضا مهدوی، سیامک جهانگیری همچون هنرمندانی بودند که در برنامه حضور داشتند.
شش بلوکی درباره خصوصیت های این آنسامبل اظهار داشت: آنسامبل دلنوازان آذربایجان یا «کونول آنسامبلی» از گروه مطرح موسیقی کشور آذربایجان است که خیلی از منتقدان و پژوهشگران مطرح موسیقی این کشور در نقدهای خود از ایجاد یک نفس تازه در موسیقی آذربایجان برای توصیف این گروه استفاده می نمایند. به هر حال همان گونه که قبلاً هم اشاره کرده بودم این گروه معتبر موسیقی جمهوری آذربایجان در سال های اخیر به سرپرستی استاد فرامرز گرمرودی «موغام شور»، «موغام همایون» و «موغام چهارگاه» را برای مخاطبان موسیقی مقامی اجرا کرده بود این در شرایطی است که اضافه کردن آنسامبلی از سازهای بم از جمل بم تار، بم کمانچه و حتی بم نقاره صدادهی ارکستر را بزرگ تر نشان داده است که در کنسرت اخیر تهران هم این مورد مشهود بود و امیدوارم مخاطبان از برنامه راضی بوده باشند.