رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران انتقاد کرد: از دردسرهای مالیات بر ارزش افزوده تا برخوردهای پلیسی

به گزارش آبنما کار رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران به نحوه محاسبه و دریافت مالیات بر ارزش افزوده که هزینه تمام شده سفر گران تر کرده است، انتقاد نمود و اظهار داشت: مطابق قانون خیلی از خدمات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف اند اما مأموران مالیاتی آنها را لحاظ و دریافت می کنند.
امیرپویان رفیعی شاد در گفتگو با ایسنا به برخورد نامناسب مأموران مالیات با مؤدیان اشاره نمود و اظهار داشت: هیأت سه نفره ای که برای کنترل اسناد و مدارک به دفاتر خدمات مسافرتی رجوع می کنند متأسفانه ماده ۱۸۱ قانون مالیات را دستاویز قرار داده اند تا هجمه وارد کنند. درحالی که در این قانون صراحتاً ذکر شده «هیأت های بازرسی حسب مورد با مجوز مرجع صالح قضائی با عضویت نماینده دادستان یا دادگستری، کلیه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مؤدیان را مورد بازرسی قرار می دهد و یا در صورت ضرورت با عرضه رسید آنها را به اداره امور مالیاتی ذی ربط انتقال می دهد» اما بیشتر این مأموران بعد از رجوع به آژانس ها تمام مدارک و اسناد را همراه خود می برند تا «کتمان واقعیت در مورد مالیات» را کشف کنند.
او این برخورد مأموران مالیاتی را که در انتهای سال شدت گرفته، «پلیسی» و «قهریه» خواند و به نحوه محاسبه و دریافت مالیات بر ارزش افزوده انتقاد نمود و اضافه کرد: این نوع مالیات بیشتر برای رفاه حال مردم در نظر گرفته شده است اما نحوه نادرست دریافت آن، نه تنها هزینه های تمام شده سفر را افزایش داده، بلکه در این شرایط سخت اقتصادی فشار دیگری را به مردم تحمیل کرده است.
وی توضیح داد: مالیات بر ارزش افزوده یک مرتبه روی بلیت هواپیما محاسبه شده، درحالی که در مواد قانونی در رابطه با آن صراحتاً قید شده بخش های حمل و نقل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف اند. این مالیات یک مرتبه به هزینه هتل اضافه می شود و نهایتاً در بسته سفر و هزینه تمام شده لحاظ می شود. وقتی مبحث این مالیات افزایش رفاه مردم است چرا باید مردم چندین بار فقط یک نوع مالیات را پرداخت کنند.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران خاطرنشان کرد: در قانون مالیات بر ارزش افزوده صراحتاً ذکر شده که فقط محصولات تولید داخل کشور مشمول این نوع مالیات می شود، ازاین رو حمل و نقل و تمام خدماتی که در خارج از کشور به مسافر عرضه می شود از پرداخت این مالیات معاف است اما مأموران مالیات آنرا دریافت می کنند و هنگام محاسبه به هر بهانه دفاتر خدمات مسافرتی را علی الرأس تشخیص می دهند و درآمد کل سال آنها را مشمول این مالیات می کنند.
او اظهار داشت: دفاتر خدمات مسافرتی این فعال گردشگری افزود: متأسفانه مأموران مالیات دفاتر خدمات مسافرتی را اشتباه گرفته اند. چطور می شود برای یک آژانس کوچک و نوپا که در طبقه چهارم یک ساختمان، دفتر اجاره ای و نیروی کار محدود دارد، ۲ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده تعیین شده باشد، مگر فروش سالانه این دفتر چقدر است که این رقم را تشخیص داده اند؟ این تازه گوشه ای از مشکل آژانس های کوچک است، برخورد با دفاتر برند و بزرگ بدتر از این ها است. دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کار خاصی انجام نمی دهند که مأموران مالیاتی نسبت به آنها حساس شده اند.
عضو هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدات مسافرتی و گردشگری استان تهران متذکر شد: آژانس های گردشگری واسطه ای بین مصرف کننده و تولیدکننده هستند که بعنوان کارآفرین و بازوی دولت، ملاحظات قانونی را در پرداخت مالیات همیشه در نظر گرفته اند، با این برخوردها آنها را تخریب و بیکار نکنیم. یقین بدانیم تحریم آنقدر تهدید جدی نیست که بیکار کردن جماعتی تهدید است.
وی افزود: بیشتر از ۲۰۰۰ دفتر مسافرتی و گردشگری در استان تهران فعالیت دارند که با این روند به تعطیلی محکوم هستند، جوابگوی نیروهای شاغل در این دفاتر و خانواده های آنها چه کسانی خواهند بود!؟ شعار کاهش نرخ رشد بیکاری با این روند کاری و برخوردهای دولتی، آیا منافاتی ندارد؟
رفیعی شاد از مسؤولان امور مالیاتی کشور درخواست نمود برای اصلاح این برخوردها و قوانین و آئین نامه های موجود جدی و سریع اقدام نمایند.