سهم خواهی بیشتر از عوارض خروج

به گزارش آبنما کار قرار بود وقتی نرخ عوارض خروج تصاعدی سه تا شش برابر گران تر می شود 40 هزار تومان آن با توجیه «مشارکت عمومی در توسعه زیرساخت ها» به گردشگری برسد، اما محاسبات، از یک خلف وعده حکایت دارد.
در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش بینی شده است از محل عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد جذب شود. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست داده بود ۵۰۰ میلیارد تومان از آن مبلغ، خرج توسعه گردشگری شود، اما مسعود نوری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا اطلاع داد: کمیسیون تلفیق مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرده است. با این وجود در سازمان برنامه و بودجه با تخصیص ۲۴۶ میلیارد تومان از محل عوارض خروج مسافر به توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از میراث فرهنگی و صنایع دستی موافقت شده که این مصوبه به لایحه بودجه اضافه شده و در اختیار مجلس قرار گرفته است.
کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸، تا کنون فقط وضعیت عوارض خروجی زائران عتبات عالیات را رسماً معلوم و اعلام نموده که زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور در سال ۹۸ معاف اند و عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال ۹۸ هم افزایش پیدا نمی کند.
عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور در سال ۹۷ به شکل تصاعدی، سه تا شش برابر افزایش پیدا کرد. این مبالغ در بودجه سال ۹۸ هم بدون تغییر به مجلس پیشنهاد شده است. در این لایحه پیشنهاد شده مبلغ ۴۰۰ هزار ریال از محل عوارض خروجی هر مسافر برای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی، و صنایع دستی اختصاص پیدا کند.
این بند در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ هم آمده بود اما طبق اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مستند به پرداختی های دولت تا کنون، سهم این سازمان از عوارض خروج هر نفر، ۱۷ هزار تومان بوده است نه ۴۰ هزار تومان.
مسعود نوری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا اظهار داشت: در بودجه امسال از محل عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور، تخصیص ۱۲۳ میلیارد تومان به توسعه زیرساخت های و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از میراث فرهنگی و صنایع دستی مصوب شد که تا کنون ۴۶ میلیارد تومان آن از محل خزانه، نقدا به این سازمان پرداخت شده است که این رقم به «سه ماه» نخست امسال مربوط می شود و تقریباً ۳۷ درصد از کل اعتبار درنظر گرفته شده را شامل می شود که البته مابقی آن پرداخت خواهد شد.
او با اشاره به شمار مسافرانی که به خارج از کشور سفر کرده اند و طبق آخرین گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا آخر ۹ ماه اول امسال، حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است، اظهار داشت: محاسبات با درنظر گرفتن اعتبار تخصیص داده شده به توسعه زیرساخت های گردشگری از محل عوارض خروج (۱۲۳ میلیارد تومان) و شمار مسافرانی که تا کنون به خارج از کشور سفر کرده اند، یعنی حدود ۶ میلیون نفر، نشان داده است تقریباً ۲۱ هزار تومان از هر مسافر خروجی به توسعه گردشگری تخصیص یافته است که با عنایت به پیش بینی ها برای افزایش شمار مسافران خروجی به ۷ میلیون نفر، سهم گردشگری از محل عوارض خروج مطابق با نظر آقای مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همان ۱۷ هزار تومان بوده است.
محمدباقر نوبخت زمانی که تصمیم دولت را برای افزایش عوارض خروج، اعتراض اقشار مختلف جامعه را برانگیخته بود، در توجیه این اقدام اظهار داشته بود: افرادی که به کشورهای خارجی می روند یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند. ما از آنها سپاسگذاریم و این را یک مشارکت عمومی در توسعه زیرساخت های گردشگری کشور تلقی می نماییم، به همین خاطر هم در بودجه سال ۹۷ برای گردشگری منابع ویژه ای درنظر گرفته ایم.
وی که از جایگاه سخنگوی دولت به این اعتراض ها پاسخ می داد، اظهار کرده بود: زمینه توسعه برای گردشگری در داخل کشور فراهم گشته است، با این وجود همه گله دارند چرا به موزه ها و آثار باستانی رسیدگی نمی گردد. سازمان میراث فرهنگی هم انتظار دارد برای جذب توریست فرصتی را تولید نماییم، اما همه باید در این مورد مشارکت داشته باشیم، همانطور که به کشورهای دیگر می رویم، به کشور خودمان هم بپردازیم و زیرساخت های گردشگری را فراهم نماییم. در همه دنیا اینگونه است، رئیس جمهور یکی از همین کشورهای همسایه اعلام نمود که نه تنها هتل ها، بلکه راه ها و جاده ها را بخش خصوصی می سازد و دولت هیچ مبلغی پرداخت نمی نماید. ما هم می توانیم چنین مشارکتی داشته باشیم.