گزارش مهر از ایوان شمس؛ تجلیل از برترین ها در نوزدهمین جشن خانه موسیقی، وعده ها مرور شد

آبنما کار: نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران شامگاه شنبه ششم بهمن ماه سال ۹۷ با معرفی برگزیدگان در حوزه آثار تالیفی و کتاب میزبان علاقه مندان موسیقی شروع شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران روز ششم بهمن ماه سال ۹۷ با معرفی برگزیدگان در حوزه آثار تالیفی و کتاب در تالار ایوان شمس تهران در حال برگزاری است.
بیژن کامکار، میلاد کیایی، علی ترابی، بیژن بیژنی، مظفر شفیعی، بهروز وجدانی، احدملکی، علی جهاندار، غلام علمشاهی، سید عباس سجادی، سامان احتشامی، علی عزیزی، بهرام جمالی، امیر عباس ستایشگر، مهدی وجدانی، اشکان کمانگری، احمد مسجد جامعی، داود گنجه ای، فرزاد طالبی، تقی ضرابی، حسام الدین سراج، سید محمد مجتبی حسینی، محمد جلیل عندلیبی، محمد سریر، احمد صدری، بردیا صدر نوری، ناصر ایزدی، سید محمد موسوی، وارطان ساهاکیان و هومان اسعدی همچون مهمانانی هستند که تابحال در مراسم حضور پیدا کرده اند.
حمید رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران در ابتدای این مراسم در یک پیام تصویری که قبل از برگزاری مراسم تهیه شده بود، ضمن قدردانی از برگزاری نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران بیان کرد: طبق روال هرسال ما سالگرد تاسیس خانه موسیقی را برگزار نماییم تا با هم دردل کرده و در کنار هم حضور داشته باشیم. امسال هم نوزدهمین سال تاسیس این مجموعه است که به اعتقاد من نهادی موثر در موسیقی ایران است. به هر حال سالی که گذشت سال پرفراز و نشیبی بود که با همکاری کانون ها و اعضای خانه موسیقی اتفاقات خوبی را رقم زدیم.
نوربخش: دیگر لازم نیست بگوییم نقش موسیقی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس چه بوده است؟ هنرمندان خودرا در این عرصه ثابت کرده اند و حالا نوبت مسولان است که خودرا اثبات کنندوی با قدردانی از تمامی اعضای خانه موسیقی، اعضای شورای عالی و اعضای هیات مدیره قبلی و جدید اظهار داشت: یکی از مهمترین چالش ها و مشکلاتی که در عرصه موسیقی ما وجود دارد مساله کپی رایت است و همانطور که قول داده بودیم این مورد در خانه موسیقی به شدت در حال پیگیری است و ما بدین منظور مجموعه ای را در خانه موسیقی تاسیس کردیم که طی آن هنرمندان بتواند در این فضا به مشکلات حقوقی خود در این زمینه رسیدگی کنند. ما از همه هنرمندان می خواهیم همچنان به این مجموعه در خانه موسیقی مراجعه نموده و به خانه موسیقی وکالت دهند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات تلاش هایی را انجام دهیم. ما فراموش نکنیم که اعضای یک پیکر هستیم که باید تمام منافع جمعی را خودمان پیگیری نماییم. مطمئن باشید که در خانه موسیقی به روی همه باز بوده و هست.
مدیرعامل خانه موسیقی سپس پخش این کلیپ روی صحنه حاضر شده و ضمن خوشامدگویی به حاضران در برنامه توضیح داد: من در اینجا حضور پیدا کردم که اولا از شما عزیزان به علت تاخیری که در برگزاری جشن داشتیم عذرخواهی کنم. به هر حال ما هر سال در پاییز شاهد برگزاری جشن بودیم اما متاسفانه در این دوره به علت تنگناهای شدید مالی گرفتار مشکلاتی شدیم. حتی ما بنا داشتیم که این دوره را اصلا برگزار نکنیم اما خوشبختانه همکاری شایسته مدیریت شهری تهران در دوره جدید به ما کمک کرد که این مراسم را برگزار نماییم.

وی ضمن قدردانی از مجموعه صندوق اعتباری هنر در پشتیبانی از هنرمندان و برگزاری این جشن اظهار نمود: بدون هیچ تعارفی تمام فعالیت های این مجموعه گرفتار تغییر و تحولات مثبتی شده و ما شاهد بودیم که این نهاد تلاش های زیادی برای پشتیبانی از هنرمندان کرد. این فعالیت ها سبب شده که چراغ امید در مناطق دور افتاده ما هم تابیده شده و هنرمندان واقعا در شرایط بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته اند.
چهل سالگی سن قوام و بلوغ است
نوربخش در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: ما معمولا در مواجهه با اتفاقات موسیقی اعلام موضع کرده ایم اما می خواهم در این جا مساله ای را مطرح کنم. اینکه امسال ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. این سن به اعتقاد من سن قوام و ثبات و بلوغ است پس قاعدتا باید در یک سری امور به یک سری ثبات برسیم. ما نباید دوباره برگردیم سر خط. پس دیگر لازم نیست بگوییم نقش موسیقی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس چه بوده است؟ هنرمندان خودرا در این عرصه ثابت کرده اند و حالا نوبت مسولان است که خودرا اثبات کنند که مقرر است چه کارهایی را برای اهالی موسیقی انجام می دهند. ما باید الان در شرایطی باشیم که نوازندگان بانوان هم به راحتی بتوانند روی صحنه حضور داشته باشند. خوشبختانه خانم های هنرمند با قواعد همین کشور در مراکز دانشگاهی و آموزشگاهی مشغول فراگیری و آموزش موسیقی هستند اما حالا در شرایطی هستیم که در برخی از شهرستان ها هنوز خانم ها اجازه حضور در صحنه را ندارند.
این خواننده موسیقی ایرانی خاطرنشان کرد: اساسا می دانم که در بعضی مواقع قانون شکنی هایی اتفاق افتاده اما نباید این موضوعات موجب شود که بیاییم قواعد جدید وضع نماییم و شرایطی را فراهم نماییم که اصلا شایسته هنرمندان موسیقی نیست. ما در حوزه کپی رایت باز گرفتار مشکلات زیادی هستیم که باید این روند در کشورمان مرتفع شود. ما باید بتوانیم چرخ موسیقی این کشور را بهتر بگردانیم. موسیقی ایرانی الان نزدیک به حالت احتزار است این میراث گرانقدر نباید از دست برود. این موسیقی نباید بیگانه بشود پس لطفا با همراهی شرایطی را فراهم نماییم که سوژه کپی رایت هم هرچه سریعتر برطرف شود.
یادی از درگذشتگان موسیقی از جشن هجدهم تا نوزدهم
پس از صحبت های نوربخش با پخش کلیپی یاد و خاطره هنرمندان درگذشته موسیقی کشورمان در سال های ۹۶ تا ۹۷ گرامی داشته شد.
منوچهر لشگری آهنگساز و نوازنده فلوت و ویولن، محمود رحمانی پور نوازنده پیشکسوت عود، عبدالکریم مهرافشان نوازنده ویولن و آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی، بزرگ لشگری نوازنده پیشکسوت ویولن، خلیل یوسفی نوازنده کمانچه و هنرمند موسیقی مقامی خراسان شمالی، نصرت الله حدادی نوازنده پیشکسوت ویولن، لعل محمد سرودی از نوازندگان پیشکسوت استان سیستان و بلوچستان، ناصر چشم آذر موسیقیدان و آهنگساز پیشکسوت، مصطفی مراد بختی نوازنده ساز قانون، حسین فرجی هنرمند و آوازخوان لرستان، ناصر زرآبادی نوازنده ویولن، دین محمد زنگشاهی نوازنده سازهای قیچک و رباب استان سیستان و بلوچستان، رمضان شکارچیان نوازنده دوتار، مراد علی سالار احمدی خواننده موسیقی مقامی خراسان، پیترسلیمانی پور آهنگساز و نوازنده سازهای بادی، فرهاد گرگین پوراز هنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی، منوچهر بهرامی نوازنده کلارینت و فرشید گلریز خوانندگی موسیقی ایرانی هنرمندانی بودند که در این بخش از مقام هنری آنها قدردانی گردید.
قدردانی خانه موسیقی از چند هنرمند
بخش دیگری از نوزدهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی به قدردانی از تعدادی هنرمند پیشکسوت موسیقی در عرصه های مختلف اختصاص داشت.
مینا افتاده مدرس پیشکسوت، نوازنده سنتور، نوازنده تمبک، پژوهشگر موسیقی ایرانی، علی بکان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی، ژنیک بیدروسیان هنرمند پیشکوست حوزه آواز وکال، فاطمه رضایی خواننده و ترانه سرای پیشکسوت منطقه هرمزگان، حسن زادخلیل سازنده سازهای موسیقی ایرانی، سیمین غانم هنرمند پیشکسوت موسیقی پاپ، کریم قربانی نوازنده و مدرس پیشکسوت ویولن، ارژنگ کامکار نوازنده پیشکسوت تمبک و مرادعلی نجات پور نوازنده پیشکسوت سرنای استان ایلام سل همچون هنرمندانی بودند که در این بخش مورد قدردانی قرار گرفتند.
«سازینه»؛ شادیانه های اقوام ایران و جادوی خالو قنبر
پخش کلیپی از نحوه فعالیت های خانه موسیقی طی یک سال قبل و اجرای شادیانه های اقوام ایران با هنرمندی گروه موسیقی نواحی «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ نیا با هنرمندی محمد ابراهیم عالمی خواننده مازندران، عاشیق احد ملکی علیشاه خواننده و نوازنده قوپوز، سیف الدین آشتیانی خواننده لرستان، فرید رحیمی خواننده کردستان، طواق سعادتی خواننده و نوازنده ترکمن، مراد علی نجات پور نوازنده پیشکسوت ایلام، همایون پشدار نوازنده کمانچه، بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه ای مناطق، رضا دیوسالار نوازنده دوتار مازندران، امین سعادتی نوازنده کمانچه ترکمن، الان فاروقی نوازنده طبل کردی، خالد مروتی نوازنده نرمه نای، تاری وردی حیدری نوازنده قاوال، باقرحیدری بالابان، باران احسان نیا هم خوان، شیوا خسروانی هم خوان، خالو قنبر راستگو نوازنده جفتی و خواننده پیشکسوت موسیقی هرمزگان و رومینا تنی نوازنده و عود و دهل، صدیقه رحمانزاده نوازنده کسر و همخوان، زیبا روان نوازنده پیپه، مهدیه شکری زاده نوازنده تخته و هم خوان، طیبه زندش نوازنده تخته و هم خوان، محسن آقایی نوازنده نی انبان، علیرضا فرجی بزرگ نوازنده ضرب و تمپو، فرهاد راد نوازنده دم دم، وحید نوایی نوازنده دهل، احمد نوایی، غلامحسین نوایی، بهمن سهرابی و سجاد حیدری آیین ورز بخش دیگری از مراسم را تشکیل می داد.

اجرای تک نوازی استعداد های جوان با هنرمندی پریا فرهادی نوازنده قانون از اصفهان و بارمان رسولی نژاد نوازنده تار از شهریار، اجرای گروه «سایه ارغوان» به سرپرستی محمد امین اکبرپور و خوانندگی اشکان کمانگری، اجرای گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو بخش های مختلف نوزدهمین جشن سالگرد تاسیس خانه موسیقی را تشکیل می داد.
در این مراسم همین طور اسامی هنرمندان و پژوهشگران مورد قدردانی قرار گرفته در حوزه آثار تالیفی و کتاب به شرح زیر عرضه شدند.
دوره نوزدهم جشن خانه موسیقی ایران در شرایطی برگزار می گردد که دوره قبلی این جشن به معرفی برگزیدگان حوزه موسیقی در بخش آلبوم اختصاص داشت، اما در این دوره برگزیدگان بخش موسیقی در حوزه کتاب در سه رشته «آموزشی»، «علمی – پژوهشی» و «ترجمه» معرفی خواهند شد.
معرفی برگزیدگان بخش پژوهش
در این بخش ۲۵۰ عنوان کتاب به دبیرخانه ارسال شده بود که هیات داوران متشکل از هومان اسعدی، آروین صداقت کیش و محمدرضا فیاض اسامی آثاربرگزیده را به شرح زیر اعلام نمود:
کتاب «ساختار ملودی در موسیقی ایرانی» تالیف محمدرضا آزاده فر بعنوان کتاب برگزیده بخش پژوهش ارائه شد.
کتاب «گوشه» تالیف ارشد طهماسبی و کتاب «کوک در سازهای زهی» تالیف ایمان فخر باز شایسته تقدیر عرضه شدند.
در این بخش هیات داوران با احترام فراوان ارج می نهد به مساعی استاد پیشکسوت موسیقی دستگاهی مجید کیانی که حاصل چند دهه کندوکاو خودرا در کتاب شناخت هنر موسیقی یک جا گرد آوری کرد. همین طور کتاب «شعر؟ یا موسیقی؟» تالیف استاد پیشکوست موسیقی دستگاهی مهدی آذرسیناحاوی رهیافت هایی برای تلفیق شعر و موسیقی شایسته قدردانی معرفی می شود.
معرفی برگزیدگان بخش ترجمه
در این بخش تعداد ۵۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است که در این بخش اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام می شود.
کتاب «تاریخ موسیقی غرب» ترجمه کامران غبرایی بعنوان کتاب برگزیده بخش ترجمه و کتاب «انسان شناسی موسیقی» ترجمه مریم قرسو و کتاب «فرهنگ موسیقی هاروارد» ترجمه عادل شاهنده شایسته تقدیر در بخش ترجمه ارائه شد.
ضمنا هیات داوران از کوشش های حسین یاسینی مترجم جامعه موسیقی برای بازنگری و روز آمد کردن ترجمه برمبنای ویراست جدید کتاب «درک و دریافت موسیقی» قدردانی کرد.
معرفی برگزیدگان بخش آموزش
در این بخش تعداد ۲۵۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که هیات داوران اسامی زیر را بعنوان نفرات برگزیده معرفی کردند.
کتاب «۶۰ چهار مضراب برای تار» تالیف علی کاظمی بعنوان کتاب برگزیده بخش آموزش ارائه شد و کتاب «تصنیف های استاد فرامرز پایور» تالیف رامتین نظری جو و کتاب «مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی» تالیف محمد عبدلی باز شایسته تقدیر شناخته شدند.
هیات داوران در این بخش از تلاش های مینا افتاده در احداث انگیزه و سوق دادن جوانان به فعالیت های پژوهشی و کتاب «سلفژ موسیقی ایرانی» تالیف نستوه رمضانی قدردانی کرد.