شهرداری مشهد ورشکسته می گردد اگر

به گزارش آبنما کار معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: اگر واحدهای اقامتی پیرامون مشهد را حذف نماییم، شهرداری مشهد ورشکسته خواهد شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، احمد دیناری امروز در سمینار تخصصی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری شهر مشهد» که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی واقع در دانشگاه فردوسی برگزار شد، در رابطه وضعیت گردشگری استان، اظهار نمود: بعضی از دوستان کارشناس به دنبال افزایش ماندگاری گردشگران در مشهد هستند، این درحالی است که باید به جای افزایش اقامت گردشگر، به دنبال افزایش تکرار سفر توریست به مشهد باشند، ازاین رو کوشش برای تکرار سفر توریست اهمیت بیشتری دارد.
وی ادامه داد: نیاز است برخی مواقع به صحبت ها و دیدگاه های سرمایه دار توجه داشت، درواثع شرایط کشور به صورت مطلوب مهیا نیست تا سرمایه گذار بتواند تغییر چشمگیری در حوزه گردشگری تولید کند. یکی از شاخص های اصلی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، جذب سرمایه گذاران و تولید اشتعال پایدار در خراسان رضوی است، چراکه تنها حوزه ماندگار که نیاز به آب، برق و یکسری از زیرساخت های دیگر ندارد صنعت گردشگری می باشد.
90 درصد تأسیسات گردشگری استان در مشهد متمرکز است
دیناری افزود: درحال حاضر استان، دارای 2227 تأسیسات گردشگری بوده که بیشتر از ۹۰ درصد این تأسیسات در شهر مشهد متمرکز هستند که نشانگر تمرکزگرایی صرف است. البته توجه به این نکته مشهد دارای فرصت گردشگری خاص «حرم امام رضا» اهمیت چندانی در جذب این سرمایه ‎ها دارد. ازاین رو حرم امام رضا، جاذبه اصلی گردشگری می باشد که ماهیت بین المللی دارد.
معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: رویکرد سازمان میراث فرهنگی استان، تمرکززدایی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تا بخشی از این سرمایه ها به شهرستان های دیگر چون نیشابور، سبزوار، تربت جام و تربت‎حیدیریه تزریق شود؛ چراکه قابلیت این شهرستان ها در حوزه گردشگری بالاست.
نیمی از واحدهای اقامتی کشور در مشهد مستقر هستند
وی با اشاره به اینکه ۲۵ نوع تأسیسات گردشگری و حدود ۲۰۰۰ واحد گردشگری در مشهد وجود دارد، خاطرنشان کرد: وجود این میزان از تأسیسات و واحدهای گردشگری در مشهد هم مثبت و هم منفی است. از آنجائیکه این تعداد از واحدهای گردشگری در مشهد، شهر را شاخص می کند، چراکه نیمی از واحدهای اقامتی ایران و ۵۰ درصد از هتل آپارتمان های کشور در مشهد است. پس از مشهد، اردبیل و تهران در جایگاه دوم و سوم هستند.
برخی برای ساخت واحد اقامتی در مشهد پروانه ساخت مجانی می گیرند
دیناری اظهار نمود: از سویی دیگر تمرکز این حجم از تأسیسات گردشگری در مشهد منفی است، چراکه سرمایه گذاران تنها تلاش کردند، واحد اقامتی در شهر بسازند، این درحالیست که بایستی برای اقامت گردشگران برنامه ریزی های لازم صورت گیرد. متأسفانه به واسطه عدم هماهنگی میان دستگاه های اجرایی و جزیره ای عمل کردن برخی از این دستگاه های در رابطه با زائر و زیارت منجر می گردد که بعضی از آنها به صورت مستقل با زمین و پروانه های ساخت مجانی در این حوزه ورود پیدا می کنند. این اتفاق منجر به زیان رسی بخش خصوصی می گردد.
معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی تشریح کرد: سازمان میراث فرهنگی استان برای تولید تأسیسات گردشگری به صورت ماهیانه تنها پنج پروانه ساخت برای بخش خصوصی صادر می کند. درواقع از مشکلات ما عدم واگذاری زائرسراهای دولتی بوده، همینطور برخی از واحدهای گردشگری به صورت غیرمجاز در پیرامون حرم، کار می کنند که متولی این واحدها، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیست، بلکه دستگاه های دیگر است. درواقع زمانی که بعضی از این دستگاه های اجرایی عملکردی این گونه داشته باشند، نقشه راهی در سرمایه گذاری حوزه گردشگری وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به این مورد که اگر واحدهای اقامتی پیرامون مشهد را حذف نماییم، شهرداری مشهد ورشکسته خواهد شد، توضیح داد: درواقع این واحدهای اقامتی، درآمد پایدار به همراه دارند که فرصتی برای مدیریت شهری تولید می کند، ازاین رو بایستی از حوزه های خصوصی حمایت کرد. در شهرهای دیگری از کشور چون شیراز، شهرداری در مقاطعی از حوزه خصوصی حمایت کرده و یک سری از مالیات ها و هزینه ها را حذف نمود. در این راستا نیاز است تا شورای شهر مشهد، سیستمی تشویقی برای تأسیسات گردشگری مشهد در نظر بگیرد.
بهره برداری از 290 پروژه گردشگری با هزینه 8 هزار میلیارد تومان تا سال 1404
دیناری اظهار داشت: بیشتر از 290 پروژه درحال ساخت حوزه گردشگری با حجم سرمایه گذاری بیشتر از ۸ هزار میلیارد تومان بوده، که بدون احتساب زمین و نرخ تورم است که منجر به ایجاد بیشتر از ۱۰ هزار و ۵۰۰ شغل در استان خواهد شد. برپایه پیش بینی ها 290 پروژه گردشگری تا سال ۱۴۰۴ به بهره برداری خواهد رسید. نکته قابل توجه این است که ۷۵ درصد پروژه ها در شهر مشهد است. همین امر نشانگر این است که سرمایه گذاران آرام آرام به سمت سرمایه گذاری در شهرستان ها گرایش پیدا کردند.
اشتغال 35 هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه تأسیسات گردشگری
معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: با برنامه ریزی های مناسب دولت، میزان سرمایه گذاری در شهرستان ها و روستاها افزایش یافته که نشانگر رقم خوردن اتفاقات خوبی است، چراکه منجر به پیشگیری از مهاجرت های معکوس می گردد و توزیع متوازن سرمایه گذاری در استان را به همراه خواهد داشت. تلاش بر این است تا این خلأها برطرف شود. هم اکنون ۳۵ هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه تأسیسات گردشگری فعالیت می نمایند و ۹۰ هزار نفر هم به شکلی غیرمستقیم در این حوزه فعالند.
وی با اشاره به فعالیت های سازمان میراث فرهنگی در استان اضافه کرد: اعتباری که سازمان میراث فرهنگی برای سرمایه گذاری در حوزه اشتغال روستایی درنظر گرفته ۱۴ میلیارد تومان است که بیشتر آن در حوزه اقامت گاه های بوم گردی هزینه شده است. تسهیلات در این زمینه در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر ۶ درصد و روستاهایی که در مناطق مرزی هستند ۴ درصد است. تابحال ۱۰میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان از این اعتبارات پرداخت شده که منجر به ایجاد شغل شده است. تا آخر سال جاری ۱۰۰ درصد تعهد میراث گردشگری یعنی پرداخت ۱۴ میلیارد تومان عملی خواهد شد.
وی اظهار داشت: در حوزه سرمایه گذاری گردشگری تسهیلاتی برای بخش خصوصی درنظر گرفته شده است، ازآنجا که سازمان میراث با بانک ها توافقاتی دارد برای پروژه های کلانی که دارای ۲۰ درصد توسعه فیزیکی باشند، تسهیلات چهار درصدی عرضه می دهد. همینطور در چارچوب سامانه بهین یاب، به سرمایه گذاران یارانه پرداخت می گردد. از سویی دیگر یکسری کمک های فنی و اعتباری عرضه می گردد که سهم آن ۱۵ میلیارد تومان به صورت تخصیصی و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداختی است.
دیناری با اشاره به اینکه بیشترین سرمایه گذاری گردشگری در مشهد در حوزه واحدهای اقامتی بوده، اما در شهرستان ها بیشتر در زمینه تأسیسات که جنبه ماهیت گردشگری دارند چون مجتمع های گردشگری، سفره خانه های سنتی و اقامت گاه های بوم گردی در مشهد و پیرامون آن است، بیان کرد: امروز درخواست برای سرمایه گذاری بیشتر شده است. برای نمونه در چند سال اخیر هتل آپارتمان دارهای مشهدی به علت افزایش قیمت ها و تغییر نوع گردشگران عرب که وارد مشهد می شوند درخواست تغییر به هتل دارند تا بتوانند تعداد اتاق های خویش را افزایش داده و هزینه ها را کنترل کنند. درواقع تغییر شرایط بازار منجر به تغییر نوع سرمایه گذاری ها خواهد بود.
معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی با اشاره به بحث تم پارک ها افزود: تم پارک ها از موضوعات بسیار اساسی در زمینه گردشگری هستند که متأسفانه تنها در پارک مینیاتوری مشهد بوجود آمده است، این درحالیست که یکی از اصول جهانی تولید تم پارک ها، ساخت آنها در خارج از شهر است.