ایران روی گردشگران عراق و افغانستان زوم می کند

آبنما کار: مدیرکل بازاریابی و و تبلیغات گردشگری از تشکیل کمیته های فنی با عراق و افغانستان، بعنوان دو کشوری که رکورد سفر به ایران را از ابتدای سال تا کنون شکسته اند، اطلاع داد.
بنا به آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در سه ماه بهار امسال یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر به ایران سفر کردند که نسبت به سال قبل ۳۰ درصد رشد، تجربه شده است. در این میان عراقی ها ۷۵ درصد و اتباع جمهوری آذربایجان و افغانستان هم به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و ترک ها هم۲۴ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، بیشتر به ایران سفر کردند.
این سازمان به استناد همین آمارها و در شرایطی که حجم سفر اروپایی ها به ایران در این مدت ۲۴ درصد کمتر شده، بیشترین تمرکز را روی جذب توریست از کشورهای همسایه در کنار چین، عمان، عراق، آلمان، روسیه و آذربایجان گذاشته است.
عراق و افغانستان همچون کشورهایی هستند که به زعم تورگردانان، نظام تبادل توریست با آن ها به اصلاح و سامان دهی نیاز دارد، چون که درحال حاضر بیشترین ورودی از این کشورها نیروهای کار و یا مهاجران گذری هستند و یا به انگیزه خرید تحت تاثیر نوسانات ارز، به ایران آمد و شد دارند که اقامتشان هم کمتر از یک روز است. با این وجود معاون گردشگری به ایسنا گفته که تردد اتباع افغانستان و عراق بیشتر به انگیزه تجارت، درمان و زیارت بوده است.
محمدابراهیم لاریجانی – مدیرکل بازاریابی و و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – درباره روند تشکیل کمیته های فنی با عراق و افغانستان به ایسنا توضیح داد: بر مبنای پروتکل همکاری های گردشگری بین دو کشور، نخست عراق و افغانستان به مبادله سند همکاری دراز مدت اقدام می کنند و بعد از آن برنامه اجرایی معمولا سه یا ۵ ساله ای را مبادله خواهند کرد که برای اجرای این برنامه ی عملیاتی معمولا کمیته فنی هر شش ماه یک بار به میزبانی یکی از طرفین برای بررسی روند اجرای برنامه ها تشکیل می گردد.
وی افزود: در همین راستا و در حاشیه رویداد همدان ۲۰۱۸ که پنجم تا هفتم شهریور برگزار می شود، کمیته فنی ایران ـ عراق برای بررسی روند اجرای سند برنامه اجرایی مبادله شده قبلی، تشکیل خواهد شد. درباره کشور افغانستان با عنایت به وجود سند همکاری، در نشست همدان دوطرف برنامه اجرایی را بررسی و امضاء خواهند کرد.
لاریجانی اظهار داشت: محورهای مورد علاقه ایران در نشست کمیته فنی عراق تمرکز بر توسعه دو محصول سلامت و طبیعت (توریستی ـ تفریحی) و ساماندهی محصول زیارت است که بر مبنای هماهنگی به عمل آمده با طرف عراقی، این موصوعات در محور مذاکرات هم گنجانده شده است.
به قول او، در برنامه اجرایی پیشنهادی ایران ـ افغانستان هم که در دست بررسی دوطرف است، محصول سلامت و طبیعت (توریستی ـ تفریحی) و همینطور توسعه گردشگری زیارت در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل بازاریابی و و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: به جز این موضوعات، اقدامات فرهنگی ـ تبلیغی، حضورمتقابل در نمایشگاه های یکدیگر، همکاری در تربیت و تامین نیروی انسانی، همکاری های سرمایه گزاری در حوزه گردشگری و موارد دیگری هم در دستور کار طرفین قرار دارد.
نشست کمیته فنی مشرک ایران ـ عراق بامداد سه شنبه ششم شهریور و نشست تبادل برنامه اجرایی ایران ـ افغانستان عصر همان روز در هتل باباطاهر همدان برگزار می شود.