توضیح روابط عمومی موزه کشف آثار جدید در موزه هنرهای معاصر تهران صحت ندارد

آبنما کار: روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران اعلام نمود خبری در خصوص اینکه ۱۰ اثر پیکاسو در بین آثار فراموش شده در مجموعه موزه کشف شده است، صحت ندارد.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، خبر مندرج در سایتThe Art Newspaper که ۱۲ مردادماه با تیتر «ده اثر پیکاسو در بین آثار فراموش شده در مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران کشف شد» صحت ندارد و هیچ اثری در موزه هنرهای معاصر تهران کشف نشده است.
این خبر درباره نمایشگاه بعدی موزه هنرهای معاصر تهران به کیوریتوری تایس فیسا است که شبهات و نگرانی هایی بین علاقه مندان به هنر بوجود آورده است. موزه هنرهای معاصر تهران لازم می داند با ارائه توضیحاتی شبهات و نگرانی های موجود را برطرف کند.
این خبر نوشته ای گزارش گونه است که به نقل از گفته های تایس فیسا، کیوریتور نمایشگاه بعدی موزه هنرهای معاصر تهران تهیه شده است و اگر دقت شود، جملاتی که از او به صورت مستقیم نقل شده و داخل گیومه قرار گرفته به درستی بیان شده است. مساله از جایی آغاز می گردد که ۲ گزارشگر، به تفسیر سخنان تایس فیسا دست زده اند. تایس فیسا در جملات نقل قول مستقیم عنوان کرده که به دنبال نمایش آثار کمتر دیده شده است که حساسیت برانگیز نباشند. این جمله ارتباطی با تیتر خبر ندارد و مبین کشف آثار جدید در موزه نیست.
طبق پیگیری های انجام شده و گفتگو با کیوریتور نمایشگاه، مقرر شده است تیتر و متن خبر تصحیح شود که در صورت عدم اصلاح، موزه به صورت قانونی اطلاعیه ای در این خصوص به زبان انگلیسی جهت درج در همان سایت صادر خواهد نمود.
موزه هنرهای معاصر تهران همواره از همکاری های بین المللی استقبال و برای آن برنامه ریزی می کند. تابحال نمایشگاه های متعددی با کیوریتورهای غیرایرانی در موزه برگزار شده است که آخرین آن همکاری با جرمانو چلانت بود. به هنگامی که موزه بعد از سال ها تعمیراتی اساسی را تجربه می کند و مدتی امکان بازدید از آن برای علاقه مندان وجود ندارد، طبق برنامه ریزی قبلی تصمیم گرفته شد که نمایشگاهی از آثار گنجینه با کیوریتوری غیرایرانی به منظور خوانشی متفاوت برای آیین گشایش طراحی و اجرا شود. بعد از بررسی های کارشناسان موزه، تایس فیسا که سابقه نمایشگاه های درخشانی همچون آرتمپوی ونیز را در اذهان علاقه مندان دارد و چندین مرتبه در گشایش نمایشگاه های موزه هم شرکت داشته است، پیشنهاد شد و مورد موافقت رییس موزه هنرهای معاصر تهران قرار گرفت. بعد از جلسات ابتدایی تصمیم بر آن شد که تیم کوچک و زبده ای از ایران در صورت نیاز تایس فیسا، او را همراهی کنند.
هیچ اثری از پیکاسو یا هنرمند دیگری در موزه فراموش نشده است و در نمایشگاه های متفاوت به کرات به نمایش درآمده است. در این خصوص استثنائاتی وجود دارد که مبتنی بر شرایط فرهنگی ایران است که شامل هیچ یک از آثار پیکاسو نمی گردد. از پیکاسو یک مجسمه، ۲ تابلوی رنگ روغن، یک تاپستری، مجموعه بوفون (شامل ۳۱ اثر چاپی) به علاوه ۷ اثر چاپی دیگر در مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران وجود دارد که همگی نمایش داده شده اند.
ایده اصلی نمایشگاه تلفیقی از آثار ایرانی و غیرایرانی است و تابحال حضور هیچ یک از هنرمندان در نمایشگاه قطعی نیست. بعد از انتخاب آثار توسط فیسا و مشاورانش، در روز گشایش، علاقه مندان آثار انتخاب شده را از نزدیک یا در کاتالوگ نمایشگاه مشاهده خواهند کرد.