سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران: موزه نمی تواند میزبان جشنواره تجسمی فجر باشد، یک اتفاق برای گنجینه

آبنما کار: علی محمد زارع از حضور هنرمند برتر هلندی برای کیوریتوری نمایشگاه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران اطلاع داد و جزئیات این تصمیم را شرح داد.

علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره میزبانی موزه از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بعنوان یکی از گزینه های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگار مهر اظهار داشت: موزه هنرهای معاصر تهران بعد از اتمام بهسازی و مرمت، برنامه های از پیش تعیین شده ای دارد و به نظر من بهتر است همکارانم در دفتر امور هنرهای تجسمی و وزارتخانه برای برگزاری نمایشگاه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به فکر جایی دیگر باشند.
وی در توضیح برنامه های موزه هنرهای معاصر تهران بعد از اتمام مرمت بیان کرد: اگر موزه هنرهای معاصر در شهریورماه به ما تحویل داده شود، در نظر داریم آبان ماه نمایشگاهی از آثار توماس روف هنرمند آلمانی برگزار نماییم. البته اگر کار مرمت موزه از شهریورماه به نیمه دوم سال کشیده شد، نمایشگاه توماس روف برگزار نمی گردد ولی نمایش آثار گنجینه را از دی یا بهمن ماه به مدت سه ماه در دستور کار داریم که کیوریتوری این نمایشگاه توسط تایس فیسا هنرمند هلندی که جزو ۱۰ کیوریتور برتر دنیا به حساب می آید، انجام می گردد.
زارع در پاسخ به اینکه چرا از کیوریتور هلندی برای نمایش آثار گنجینه استفاده می نمایند، اظهار داشت: برای نخستین بار است که از کیوریتور خارجی برای نمایش آثار گنجینه استفاده می نماییم و قصدمان این بود که نگاه جدید و غربی را هم درباره گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران داشته باشیم، علاوه بر این موضوع، چون این هنرمند معروف است و تبلیغات خوبی در اروپا در این زمینه خواهد شد، بحث گردشگری هنری هم رونق می گیرد و حضور تایس فیسا سبب می گردد که توریست اختصاصی برای موزه هنرهای معاصر بیاوریم. در برپایی نمایشگاه آثار گنجینه همینطور به دنبال این هستیم که گفتمان و دیالوگی میان هنرمندان ایرانی و خارجی شکل بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: امکان دارد در نگاه جدید کیوریتور هلندی، آثاری که قبلاً در نمایشگاه های آثار گنجینه به نمایش گذاشته می شد، تغییر کند و تابلوهای دیگری به نمایش درآیند که تابحال نمایش داده نشده اند.
سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در مورد هزینه حضور کیوریتور هلندی در ایران، اظهار داشت: در صحبت ابتدایی که با تایس فیسا داشتیم، حرفی از دستمزد به میان نیامد چون به دنبال دستمزد نیست و موزه هنرهای معاصر تهران آنقدر مشهور است که کیوریتورهای بزرگ جهان حاضرند برای نمایش آثار گنجینه به ایران بیایند، اما اساساً هزینه سفر و اقامت او بر عهده موزه هنرهای معاصر تهران است.
وی همینطور از برگزاری پنل های تخصصی و علمی هنری در جریان برگزاری نمایشگاه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با حضور این هنرمند برتر جهانی اطلاع داد و اضافه کرد: در این نمایشگاه از هنرمندان و پژوهشگران ایرانی و خارجی دعوت به حضور می نماییم تا در سمینارها و پنل های تخصصی در طول سه ماه برپایی نمایشگاه در موزه شرکت نمایند تا بتوانیم گنجینه را به صورت شایسته به جهان معرفی نماییم.
زارع در انتها درباره زمان حضور تایس فیسا در ایران اظهار داشت: برنامه ریزی های برگزاری این سمینارها و پنل های تخصصی از حدود ۲ ماه پیش شروع شده است و از مردادماه که تایس فیسا به ایران می آید، نشست های بیشتری برای این برنامه ها برگزار و اطلاع رسانی خواهد شد.