رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی: سفرهای خارجی به خاطر نوشیدنی و فرار از حجاب نیست

آبنما کار: رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اظهار داشت: دغدغه توریست ایرانی بی بند و باری نیست، این یک غلط مصطلح است. گردشگر ایرانی به خاطر نوشیدنی و فرار از حجاب به خارج از کشور نمی رود. فضای آرام و رفاه است که ایرانی را جذب خودش می کند.
تغییر تاکتیک در گردشگری و تمرکز از سفرهای خارجی به داخلی تحت تاثیر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، پیشنهاد بعضی از مسؤولان و فعالان گردشگری بوده که با عنایت به گرانی خدمات سفر در داخل کشور و شیوه سنتی مسافرت در ایران که درآمد مشخصی را ثبت و توزیع نمی کند، قابل تأمل است.
حرمت الله رفیعی در این باره به ایسنا اظهار داشت: ما برای اجرای چنین فرمول هایی آمادگی داریم، اما اگر بنا است سفر خارجی محدود شود، باید امکانات در خور و در شأن مردم در داخل کشور افزایش یابد. در همین تعطیلات عید فطر مردم برای رسیدن به شمال چند ساعت در ترافیک معطل ماندند، چرا در هر تعطیلی این اتفاق باید رخ دهد؟
وی اضافه کرد: وقتی دولت پیشنهاد افزایش تصاعدی سه تا شش برابری عوارض خروج از کشور را مطرح نمود، بحث سر همین بود که چقدر از آن پول مقرر است نصیب گردشگری شود، چه امکاناتی برای گردشگری تولید می گردد. یک هتل استاندارد ساخته نمی گردد، جاده ها ناامن است و وسایل نقلیه کافی و استاندارد در اختیار مردم نیست، چطور می توان از مردم انتظار داشت سفر داخلی را ترجیح دهند.
این فعال گرشگری اظهار داشت: در مالزی یک غار وجود دارد که گردشگران حتی اگر ۱۰ بار هم به این کشور سفر کنند بازدید از آن را باز هم در برنامه خود می گذارند، چون هر نوع امکاناتی در کنار آن بوجود آمده و همواره برای توریست جذاب است، اما آیا این وضعیت در غار علیصدر ایران که دنیایی از زیبایی است، برقرار شده، چقدر برای پذیرش و ماندگاری گردشگران در آن غار امکانات مهیا شده، اصلا چقدر مردم به این غار می روند، چند درصد از جمعیت ایران دست کم یک بار این غار را دیده اند.
وی اظهار نمود: اگر مقرر است توریست داخلی جریان داشته باشد باید بتوان از آن طریق، درآمدی هم حاصل کرد، درحالی که که سفرهای داخلی بیشتر از آن که توزیع درآمد و ثروت برای جامعه محلی و کشور داشته باشد، مخل امنیت جامعه و طبیعت شده است.
رفیعی سپس به شیوه سنتی و رایج سفر در ایران اشاره نمود و اضافه کرد: خانواده ایرانی معمولا یک چادر مسافرتی همراه دارد، از کمترین امکانات رفاهی و گردشگری استفاده می نماید، حاضر است راه طولانی را تا قشم و کیش با وسلیه نقلیه شخصی خود برود و شب را در چادر سپری کند. این که نام اش گردشگری نیست. با این روش که نمی توان چرخه اقتصادی کشور را به حرکت درآورد. توریست باید از امکانات موجود استفاده نماید و به ازای پولی هم که می دهد آسایش و رفاه داشته باشد.
وی ادامه داد: من از مخالفان سفر به ترکیه هستم، اما نمی توانم از استاندارد و ایده های این کشور برای گردشگری چشم پوشی کنم. در همه دنیا قانون هتل ۵ ستاره، اجاره اتاق به اضافه صبحانه است و تنها در ترکیه است که تمام خدمات روی اتاق هتل ۵ ستاره حساب می گردد و مسافر با پرداخت حدود ۲ میلیون تومان می تواند از تمام امکانات رفاهی آن استفاده نماید، اما آیا در کیش هم این گونه است؟ بعنوان آژانس دار صراحتا می گویم که هزینه سفر به ترکیه خیلی ارزان تر از سفر کیش تمام می شود، با این شرایط معلوم است مردم ترجیح می دهند به خارج از کشور بروند و سفر داخل هم ریزش پیدا کند.
وی در عین حال خویش را از مخالفان سفرهای ارزان برشمرد و اضافه کرد: سفر ارزان یعنی کیفیت پایین، اما چرا عوارض و مالیات را از هتل و پرواز حذف نمی کنند که خدمات ارزان اما با کیفیت ارائه شود و مردم برای دیدن کشورشان انگیزه بیشتری پیدا کنند؛ واقعیت این است که خدمات گردشگری در ایران به نسبت درآمد جامعه، گران است.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با اشاره به جلساتی که شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ارزان سازی خدمات سفر داشت و هیچگاه به نتیجه نرسید، اظهار داشت: چرا از صنعت گردشگری این همه مالیات و عوارض می گیرند تا گران شود. هتل یک سرمایه گران بها برای کشور است که هم درآمدزایی و هم اشتغال آفرینی دارد، برای همین لازم است با هتل ها کنار بیایند و عوارض و مالیات های آن ها را کم کنند. دخل و خرج هتل ها با هم نمی خواند. از هتلدار به هر نام و عنوانی مالیات می گیرند پس از آن توقع دارند خدماتش را ارزان بفروشد. در پرواز هم چنین وضعیتی داریم، چرا باید قیمت بلیت هواپیما با چند نوع عوارض حساب شود.
رفیعی بیان کرد: یقینا مسافر ایرانی دوست ندارد به خاطر یک سفر خارجی ۱۵ ساعت در راه باشد، ولی وقتی امکاناتی که می خواهد در کشور پیدا نمی کند و یا قیمت اش گران تر تمام می شود، ترجیح می دهد مسیری را برود که به نسبت، رفاه و آرامش بیشتری داشته باشد.
این فعال گردشگری با تاکید بر این که مساله گردشگری داخلی فقط امکانات و زیرساخت نیست، بحث های روانی آن هم مطرح است، اظهار داشت: در کدام نقطه از سواحل شمال ایران می توان لحظه ای را همراه با خانواده و یا دوستان در آرامش سپری نمود. دغدغه توریست ایرانی بی بندو باری نیست، آنچه گردشگر می خواهد و به خاطر آن سفر می رود آرامش است، غلط مصطلح است که می گویند گردشگر ایرانی به خاطر فرار از حجاب و برای نوشیدنی به خارج از کشور می رود. این فضای آرام، رفاه و ساحل پاکیزه است که توریست را جذب می کند، چیزی که حتی در سواحل ایران به خصوص در شمال کشور به هیچ وجه پیدا نمی گردد.
وی همینطور با تکرار مواضع قبلی خود برای اشتباه محاسباتی در اعلام تعداد گردشگران خروجی ایران، اظهار نمود: تعداد گردشگران خروجی ایران به نسبت جمعیتی که به عراق سفر می کنند واقعا زیاد نیست. این آمار را بارها خود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نموده است، هرچند که ما هم علاقمندیم ایرانیان بیشتر در داخل کشور سفر کنند و حتی آمادگی داریم در این زمینه همکاری نماییم، اما باید فضای داخل کشور را هم آماده نماییم.
رفیعی پیشنهاد کرد: می توانند برای آماده سازی این فضا حتی بخشی از درآمد حاصل از عوارض خروجی را به گردشگری اختصاص دهند تا زیرساخت های کافی تولید شود و گزارش عملکرد بگیرند که این پول ها چه شده است تا واقعا کاری صورت گیرد.