آغاز مرمت بنای قاجاری ۱۵ سال پس از ثبت

آبنما كار: مرمتِ بنای قاجاری «ساری اصلانی» از محله قدیمی «درعمارت» شهر كنگاور در فاز نخست آن، ۱۵ سال پس از ثبت ملی شروع شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه؛ «خانه غلام حسین ساری اصلانی» با تزئینات آجری و طرح های متنوع بر بدنه که بیشتر سطوح داخلیِ بنای آن، پوشیده از آجر است و در بالای پنجره ها و سردرها شکل تزئینی به خود گرفته و نمای داخلی دیوارِ حیاط که تلفیقی از تزئینات آجری و سطوح گچی و ۹ بهمن ۱۳۸۴ به شماره ۱۳۹۴۲ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده، با اختصاص اعتبار مورد نیاز مرمت می شود.
امید قادری – مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه – با بیان این که اعتبار مورد نیاز برای مرمت اساسی بخش های لطمه دیده ی این بنا اختصاص پیدا کرده است، اظهار داشت: ضلع غربی حیاط اندرونی این بنا کاملا تخریب شده بود که توسط این اداره کل بازسازی شده است.
وی همینطور به بارندگی های سالِ گذشته در کشور اشاره نمود که به بخش دیگری از این بنا خسارتِ شدیدی وارد کرده است و اضافه کرد: در این بارندگی ها، ساختمان بخش شمالی حیاط کاملا تخریب و باتوجه به اهمیت بنا، تمهیداتی برای مرمت اضطراری آن انجام گرفت.
وی با اشاره به این که برای مرمت این بنا از محل اعتبارات استانی، اعتباری بیش از ۱۵۰۰ میلیون ریال تخصیص پیدا کرده است، افزود: اقدامات مرمتی در دست اقدام شامل آواربرداری ضلع شمالی بنا و رفع خطر موجود و سپس مرمت دیواره ها و بام ساختمان انجام می شود.
وی امیدوار است تا با تخصیص اعتبار کافی، فاز دوم مرمت این بنا در سال آینده اجرایی شود.

منبع: