گزارش آبنما کار؛ تکریم و معارفه رئیس حوزه هنری

آبنما کار: آئین تکریم محسن مؤمنی شریف رئیس سابق و معارفه محمدمهدی دادمان رئیس جدید حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور تعدادی از مدیران، صاحب نظران و چهره های فرهنگی و هنری اجرا شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آئین تکریم رئیس سابق و معارفه رئیس جدید «حوزه هنری» سازمان تبلیغات اسلامی بامداد امروز یکشنبه ۸ تیرماه در محل تالار اندیشه حوزه هنری تهران انجام شد.
در پی حکم حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مؤمنی شریف بعد از ۱۰ سال سکان ریاست حوزه هنری را به محمدمهدی دادمان واگذار کرد.
آئین تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید حوزه هنری با حضور برخی از هنرمندان و نویسندگان در تالار اندیشه در حال برگزاری است.
پیش از آغاز رسمی این مراسم میهمانان شرکت کننده در برنامه با حضور در مزار شهدای محوطه حوزه هنری با شهدای انقلاب و دفاع مقدس تجدید میثاق کردند.
حجت الاسلام قمی، سیدعباس صالحی، حجت الاسلام خاموشی، حسن بنیانیان، فاضل نظری، حجت الاسلام قاسمیان، محسن مؤمنی شریف، عزت الله ضرغامی، غلامعلی حدادعادل، علی فروغی، منوچهر شاهسواری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، محمد حمزه زاده، داریوش ارجمند، سید محمدمهدی طباطبایی نژاد، ابراهیم داروغه زاده، محمدرضا فرجی، علیرضا تابش، مرتضی سرهنگی، مهدی آذرپندار، عبدالحمید قدیریان، کوروش زارعی، محسن کاظمی، علی محمد مؤدب، محمدرضا سنگری، حجت الاسلام سلیمانی، سعید بیابانکی و… همچون مدیران و چهره های فرهنگی حاضر در این مراسم هستند.
در ابتدای این برنامه پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کلیپی از عملکرد مدیریت پیشین «حوزه هنری» سازمان تبلیغات اسلامی برای مخاطبان اجرا شد، پس از این بخش بود که رسالت بوذری مجری برنامه روی صحنه آمد به قرائت شعری با حال و هوای دهه کرامت پرداخت.
هر کس برای انقلاب کار کند، ما برادرش هستیم
مرتضی سرهنگی از نویسندگان شاخص ادبیات دفاع مقدس در ادامه برنامه اظهار داشت: امروز از بزرگ ترهای مجلس اجازه می گیرم و چند جمله ای را به شما می گویم. به آقای مؤمنی از دوستان قدیمی خودم پس از ۱۰ سال خسته نباشید می گویم. به جناب آقای دادمان که از فردا در میز و صندلی اتاق آقای مؤمنی می نشینند هم خوش آمد می گویم.
وی افزود: من فقط به این چند نکته بسنده می کنم که اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است. ما اجازه نداریم از این ثروت کم نماییم و به کشورمان ضرر بزنیم، برای همین هر کس برای ادبیات و انقلاب و جنگ کار می کنند ما برادرش هستیم.

جهت دهی آینده فرهنگی کشور در «حوزه هنری»
محمد علی رجبی دوانی هنرمند نگارگر و از مدرسان برجسته حوزه نقاشی هم در ادامه با اشاره به نقش حوزه هنری در جریان فعالیتهای فرهنگی و هنری انقلاب توضیح داد: می دانید که حوزه اندیشه و هنر اسلامی نام اول مجموعه حوزه هنری بود. اما بعد گروهی از هنرمندان تجسمی دور هم جمع شدند و از آقای سلحشور و دوستانشان دعوت نمودند تا در اینجا مشغول به کار شوند. ما از همان ابتدا برای نام گذاری این مجموعه «حوزه اندیشه و هنر و اسلامی» را انتخاب کردیم که اول معتقد به انقلاب اسلامی باشد و بعد آثاری متناسب با نقلاب تولید نماید. اینجا باید مرکزی باشد که برای آینده هنر کشور جهت دهی بدهد.
وی اضافه کرد: در سال های اول که این مرکز راه افتاد بسیار مومنانه کار کردند و همه بدون توقع مالی کارهای زیادی انجام می دادند. در این زمان رابطه ما با جضرت امام (ره) رابطه تنگاتگی بود. حتی برای موسیقی هم با ایشان صحبت می کردیم که ایشان می فرمودند شما چون به خاطر خدا قیام می کنید پس هنر برای شما وسیله نیست. بدین سبب در این راه با رهنمودهای ایشان کار را ادامه می دادیم. این در شرایطی است که بعدها مقام معظم رهبری هم با رهنمودهای روشنگرانه خود همراه هنرمندان حوزه هنری بودند.
این مدرس اظهار داشت: جای تأسف داشت که این فضا بعدها تبدیل به یک مجتمع اداری شد. موضوعی که موجب شد خیلی از نیروهای اولیه و هنرمند از آن بی بهره باشد. ما باید یک دفعه دیگر برگردیم به آنچه که هنر می خواهد. هنری که باید در جهت انقلاب و نیک نفسی باشد. هنری که اداری باشد، بطور قطع از بالا به پایین برای آن دستور می رسد و این اصلاً شایسته نیست.
وی اضافه کرد: همه اینها را گفتم که ابراز امیدواری کنم که این مرکز بدل به همان حوزه هنری که انتظار داریم شود. بطور قطع محسن مؤمنی شریف هم مؤمن و هم شریف است و من در جلسات گوناگون از نزدیک در جریان فعالیتهای ارزشمندش بوده ام. به هر حال امیدوارم محمد مهدی دادمان هم تلاش کند که حوزه هنری به اصالت «حوزه هنر و اندیشه اسلامی» بازگردد و ما توفیق داشته باشیم که در دوره جدید شاهد تحول عظیمی در عرصه هنر انقلاب باشیم.
بعد از صحبت های رجبی دوانی کلیپی از فعالیتهای حوزه هنری در دوره ۱۰ ساله مدیریت محسن مؤمنی شریف پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
در حوزه «هنر» لطمه پذیر شده ایم
سخنران بعدی این مراسم غلامعلی حدادعادل بود که در سخنانی به جایگاه حیاتی «هنر» در جوامع انسانی اشاره و بر ضرورت تحقق «جهش تولید» در عرصه تولیدات هنری تاکید کرد.
حدادعادل در قسمتی از این سخنان تاکید کرد: ما به دلیلهای تاریخی در عرصه هنر ضعیف بوده ایم و ما را در این حوزه ضعیف خواستند، که متأسفانه پس از مواجهه با غرب، گرفتار ضعف شدیم. ما از ناحیه هنر لطمه پذیریم و لطمه هم دیده ایم و می بینیم. شما ملاحظه کنید موسیقی های زیرزمینی که خیلی هم زیرزمین نیستند، مشغول انجام کارهای خود هستند که همه برای ما آگهی و علامت هستند.
وی افزود: ما اگر چاره اندیشی نکنیم، بطور قطع انقلاب اسلامی از این ناحیه ضربه خواهد خورد پس شهیدداده ها به فکر باشید که هنر برای فرد فرد انسان ها امری حیاتی بوده و به هیچ وجه حاشیه ای نیست. من به سهم خودم از زحمات محسن مؤمنی شریف تشکر کرده و برای جناب دادمان هم آرزوی توفیق می کنم پس باید همه به محمدمهدی دادمان کمک نماییم که ایشان حوزه هنری را به سرمنزل مقصود برساند.

نقشه راه حوزه هنری را رهبر معظم انقلاب تعیین کرده اند
حجت الاسلام خاموشی عضو هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه سخنرانی بعدی این مراسم بود که ضمن تاکید بر اینکه «نقشه راه حوزه هنری را رهبر معظم انقلاب تعیین کرده اند» اظهار داشت: حوزه هنری برخاسته از انقلاب و عمرش وابسته به زمان و تاریخ انقلاب اسلامی است. نگاه رهبران این مرز و بوم و ولی فقیه زمان ما همیشه به تولیدات هنری ارزشی بوده است، بر همین مبنا زمانی که بنده وظیفه ریاست سازمان تبلیغات را برعهده داشتم، در شورای سیاستگذاری به بررسی کارکردهای حوزه اهتمام زیادی داشتیم و تماماً کوشیدیم این کارکرد در حوزه های مختلفی چون ادبیات و سینما و … تقویت پیدا کند.
حجت الاسلام خاموشی همین طور به لزوم توجه حوزه هنری به دستاوردهای نوین در فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: ما باید بتوانیم با استفاده از فناوری های نوین به تقویت مدیاها بپردازیم. رهبر انقلاب در جلسه ای به ما گفتند که باید به سه تغییر دقت نماییم. پرورش هنرمند، حفظ او و بهره گیری از آثارش. این موارد باید در دستور کار رئیس جدید حوزه هنری قرار گیرد.
«حوزه هنری» مخاطب عام دارد
عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس اسبق رسانه ملی هم در این مراسم با تاکید بر اینکه «حوزه هنری مخاطب عام دارد»، محسن مومنی شریف را مدیری متخصص در حوزه هنر توصیف و نسبت به توفیقات محمد مهدی دادمان در جایگاه ریاست حوزه هنری ابراز امیدواری کرد.
ضرغامی درباره خاصیت های مدیریتی محمد مهدی دادمان هم اظهار داشت: من محمد مهدی دادمان را چند سالی است که می شناسم. البته با پدر بزرگوار ایشان هم آشنا بودم ولی باید بگویم توانمندی او هیچ ربطی به جایگاه پدر شهیدش ندارد. او آقازاده هست اما نه به معنای آقازادگی که می شناسیم. او فردی با تجربه در مجموعه جوانان و رویش هایی هستنند که از نظر من جزو نعمت های بزرگ انقلاب اسلامی است که حتی این آقازادگی مانع از انجام کارهای بسیار ویژه وی در عرصه های مختلف شده است. او از روحیات اخلاقی بسیار ممتازی برخوردار می باشد که در حوزه تعامل و تواضع و رفتار یکی از متخصصان حوزه نیروی انسانی هستند. موضوعی که در حوزه مدیریت فوق العاده از اهمیت برخوردار می باشد.
حوزه هنری باید مکتب هنر انقلاب را تأسیس کند
آیت الله صادقی رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سخنرانی بعدی این مراسم بود که در سخنانی ضمن طرح پیشنهاد «تأسیس مکتب هنر انقلاب» اظهار داشت: برای من حوزه هنری یکی از خاطره انگیزترین نهادهای شبکه فکری و عملی انقلاب اسلامی است. پیش تر زمانی که جوان بودم و کار ذوقی داشتم، به اینجا رفت وآمد داشته و با اصحاب اندیشه و هنر مراوده می کردم و امروز در جلسه تکریم مدیری مخلص هستم و معارفه مدیر جوانی که از نمادهای رویش نسل سوم انقلاب است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: آقایان مؤمنی شریف و دادمان شبیه به هم هستند؛ هر دو سابقه طلبگی دارند و از نخبه ها بوده و هستند. مؤمنی شریف به نسل دوم انقلاب متعلق می باشد و دادمان به نسل سوم البته مزین به شرف فرزندی شهید نیز است. آقای دادمان خوش فکر و آشنا با مباحث دینی است و عنصر شجاعی در جذب و بازماندهی نیرو است. تقاضا دارم از همه اهالی حوزه هنری که برای تولید و صورت بندی هنر انقلاب، با ایشان همکاری کنند. ایشان وظیفه دارد مؤلفه های بیرونی و سازمانی حوزه هنری خصوصاً در دهه ۶۰ را تدوین کند. حوزه علمیه تهران حاضر به مشاوره با حوزه هنری است.

قدردانی پرویز پرستویی از مؤمنی شریف
در بخش دیگری از این مراسم ویدئوی از صحبت های پرویز پرستویی خطاب به محسن مؤمنی شریف رئیس سابق «حوزه هنری» پخش گردید.
پرویز پرستویی در این ویدئو اظهار داشت: به سهم خودم شاهد خلوص نیت محسن مؤمنی شریف در حوزه هنری بوده ام و ای کاش امروز می توانستم در این مراسم حضور پیدا کنم اما متأسفانه به علت فیلمبرداری، سعادت این حضور را از دست دادم. به هر حال من از آقای مؤمنی شریف به جهت اینکه در طول این مدت حمایت های بسیاری کردند قدردانم. از اینکه مردم محروم و بازماندگان دفاع مقدس را حمایت کردند قدردانی می کنم و امیدوارم همچنان پایدار و برقرار باشید. درود بر شما و نفس گرم شما.
او در بخش دیگری از این ویدئو که در قالبی نمایشی برای این مراسم تدارک دیده شده بود، از سردار مکی خواست تا در بین جمعیت بیاید تا از محسن مومنی شریف قدردانی کند.
سردار مکی نیز در این برنامه اظهار داشت: از جانب جشنواره دانش آموزی دفاع مقدس دوست داریم تا تندیس ویژه خودمان با نام شهید دریاقلی را به محسن مؤمنی شریف تقدیم نماییم. این تندیس از طرف جشنواره هر ساله به نام یک سردار شهید به فعالان فرهنگی هنری تقدیم می شود.

اهتمام و محبت رهبر انقلاب؛ پشتوانه «حوزه هنری»
در ادامه مراسم نوبت به محسن مومنی شریف رئیس سابق «حوزه هنری» رسید تا پشت تریبون قرار بگیرد و ضمن اشاره به «اهتمام و محبت رهبر انقلاب به حوزه هنری» برای محمدمهدی دادمان در دوران تازه حوزه هنری آرزوی توفیق کند.
مومنی شریف در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: امروز من در جایی صحبت می کنم که سردار سلیمانی، سردار ابومهدی المهندس و شهید همدانی در آن صحبت کردند و امروز من در اینجا حضور دارم. من امروز سپاسگزار خداوندی هستم که رهبر عظیم الشانی را به زمانه ما هدیه کردند که این عرصه را می شناسند و اهمیت حوزه هنری را می دانند و اگر اهتمام ایشان نبود، بارها حوزه هنری یا ادغام، یا حذف شده بود. در این سال ها مقام معظم رهبری با اهتمام و محبتی که به حوزه هنری داشتند برای ما پشتوانه ای بزرگی ساختند که بر این باورم می تواند پشتوانه بزرگی برای جناب دادمان باشد.
رئیس سابق «حوزه هنری» در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: امروز حوزه هنری به تعبیر فرمایشات مقام معظم رهبری یک مجموعه جهادی است که لازم است برای رسیدن به این نقطه از همه حمایت ها تشکر نماییم. من از حجت الاسلام خاموشی و از حجت الاسلام قمی تشکر می کنم که خودرا از نوجوانی از مخاطبان حوزه هنری می دانند، پس من آینده حوزه هنری را بطور قطع خوب می بینم.
نقش بی بدیل حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنران بعدی این مراسم بود که با تاکید بر «نقش بی بدیل حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس» اظهار داشت: وقتی به فعالیت ۴۰ ساله حوزه هنری نگاه نماییم تصویرهای مختلفی از آن می توانیم روایت نماییم. من به اختصار به چند گزاره اشاره می کنم. نخست نقشی است که حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس داشته است. دفاع مقدسی که گنج ایرانی ماست و با هیچ مقطعی از تاریخ ایران برابری ندارد. معدنی است که مواد خام کشف نشده زیادی دارد و نیازمند جستجوهای بسیار است.
وزیر ارشاد در قسمتی از سخنان خود تاکید کرد: محسن مؤمنی شریف تلفیقی از خلوص، همراهی، همدلی، تعهد و دیگر خاصیت هایی است که کارنامه مدیران را درخشان می کند. به ایشان خسته نباشید می گویم، محمدمهدی دادمان نیز مسئولیتش پاسداری از یک کارنامه زرین و باارزش است. وی در گام دوم انقلاب که مقطعی جدید و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است عهده دار مسئولیت شده است. امیدواریم در نخستین دهه گام دوم انقلاب حوزه هنری همچنان درخشش خودرا حفظ کند.

اهدای هدایا و تجلیل از همسر محسن مؤمنی شریف
بعد از صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حضور حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه لوح قدردانی به محسن مؤمنی شریف به پاس ۱۰ سال خدمات باارزش و جهادی در حوزه هنر متعهد و انقلاب اسلامی اهدا شد.
همچنین از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام خاموشی یک جلد کلام الله مجید به رسم یادبود به محسن مومنی شریف اهدا شد.
از سوی فاضل نظری مدیرکانون پروش فکری کودکان و نوجوانان و انتشارات به نشر آستان قدس رضوی، شرکت نوسازی عباس آباد و انتشارات سوره مهر و مجموعه های دیگر حوزه هنری نیز نیز هدایایی به رسم یادبود به محسن مؤمنی شریف تقدیم شد.
داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت کشورمان نیز از طرف خانه هنر و ادبیات کشور افغانستان یک دست از لباس های آئینی این کشور را به مؤمنی تقدیم کرد.
دست اندرکاران این برنامه در آخر از همسر محسن مؤمنی شریف با دعوت وی روی صحنه و اهدای هدیه قدردانی کردند.
پس از برگزاری این برنامه در حضور مادر شهیدان خالقی پور و آیت الله رشاد متن حکم انتصاب محمد مهدی دادمان بعنوان رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی قرائت و در قالبی آئینی نمادین به وی اهدا شد.
دادمان: امروز عنصر هویتی ما «جهاد» است
محمدمهدی دادمان رئیس جدید «حوزه هنری» سازمان تبلیغات اسلامی آخرین سخنران این مراسم تودیع و معارفه بود که ضمن تبریک دهه کرامت اظهار داشت: قبل از همه وظیفه خودم می دانم از استادم محسن مؤمنی شریف که به حق، بر گردن من حق استادی دارند تقدیر کنم. خوشبختانه در این نشست از وصف ایشان زیاد صحبت شد اما من می خواهم امروز به مدیریت وی در این ۱۰ ساله اشاره کنم. هر کسی حوزه هنری را می شناسد شهادت می دهد که حوزه هنری بالنده تر و رشیدتر از دوره های گذشته خود شده است.
وی اضافه کرد: بسیار از عزیزان در حوزه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس تشکر می کنم بابت کوشش های بسیاری که کرده اند. امروز همه هویت ما که به صورت همه جانبه تحت هجوم هستیم، به عنصر جهاد وابسته است.
دادمان در آخر تاکید کرد: اگر من و همکارانم در حوزه هنری کاری نماییم که جهاد را روایت نماییم، بطور قطع در راه خود موفق خواهیم بود.
پس از صحبت های دادمان محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی قطعاتی را بعنوان حسن ختام برای مخاطبان اجرا کرد.

منبع: