میوه های قرآنی كدامند؟ از طرح های جشنواره دانشجویی پیام نور

به گزارش آبنما كار ایسنا/سمنان یك دانشجوی حاضر در جشنواره، دستاوردها و توانمندی های دانشجویان دانشگاه های پیام نور كشور اظهار داشت: به نظر می آید كه در پس پشت ذكر اسامی برخی میوه ها در قرآن حكمت و مزیتی است كه گویای خصوصیت های ممتاز این میوه ها و كلید راز پرداختن به آنها در كلام وحی است.
آمنه عزیزی كه با طرح میوه های قرآنی در جشنواره، دستاوردها و توانمندی های دانشجویان دانشگاه های پیام نور كشور در سمنان حضور یافته در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: میوه های گوناگونی در قرآن مورد توجه قرار گرفتند كه زیتون، انجیر، انار، خرما، خیار، موز، سیر، ترنج، پیاز، كدو، زنجبیل، انگور، عسل، عدس، شیر، سبزیجات، و.. همچون میوه جات و خوراكی های طبیعی است كه نام آنها در قرآن ذكر شده است.
وی با اشاره به شكل بهره گیری از این میوه ها در ساختار معنایی قرآن خاطرنشان كرد: در بعضی از موارد خداوند به این میوه ها سوگند یاد فرموده و همین نشان از اهمیت، قداست و جایگاه این میوه ها بعنوان بخشی از آفرینش خداوند و آنچه در اختیار انسان قرار گرفته و یا نعماتی كه خداوند به انسان ها ارزانی داشته، است.
عضو كانون قرآن و عترت دانشگاه پیام نور لرستان با اشاره به اینكه نام بعضی از این میوه ها مثل انگور بیشتر از ۱۰ بار در قرآن ذكر شده تصریح كرد: با یك بررسی ساده می توان به این مهم رسید كه این میوه ها عموما در مقایسه با دیگر میوه ها از مزیت و خواص ویژه تری برخوردار می باشند.
وی با اشاره به اینكه خداوند به نام بعضی از این میوه ها همچون زیتون و انجیر سوگند یاد كرده اضافه كرد: سوگند خداوند به این میوه ها گویای نوعی قداست و اهمیت این میوه ها بعنوان بخشی از آفریده های خداوند در زمین است.
عزیزی با اذعان به اینكه عمده این میوه ها در درمان سنتی ملل مختلف و همچون طب سنتی ایرانی ها و گیاه پزشكی در شمار گیاهان دارویی مطرح هستند افزود: بهره گیری و توجه بیشتر به این میوه ها و موادغذایی در برنامه غذایی می تواند به سلامت افراد و جامعه كمك نماید.
این دانشجوی دانشگاه پیام نور با اشاره به اینكه از بعضی از این میوه ها همچون انار، موز و.. بعنوان میوه بهشتی یاد شده افزود: به صورت مثال از زنجبیل بعنوان آمیزه و بخشی از یك نوشیدنی كه به بهشتیان داده می شود نام برده شده است. همینطور بعضی از این میوه ها مانند انجیر، سیر، عدس و… بعنوان میوه ای كه از جانب گروه هایی همچون بنی اسرائیل طلب شده یاد شده قرار گرفته است و یا در قرآن به روییدن بوته كدو در ماجرای حضرت یونس اشاره شده است.

وی از میوه ها بعنوان آیت و نشانه ای از قدرت الهی نام برد و اظهار داشت: برای مثال خداوند در یكی از آیات از انار، خرما، زیتون و انگور نام برده و انسان را دعوت می كند كه در آنها بنگرد تا قدرت و نشانه های الهی را ببیند.
وی از طرح خود بعنوان یكی از طرح های راه یافته به بخش پایانی جشنواره دانشجویان پیام نور نام برد و اظهار نمود: حضور دانشجویان استان های مختلف در این جشنواره و آشنایی با خرده فرهنگ ها و آب و رسوم دیگر استان ها می تواند به غنای جشنواره در سال های آتی كمك نماید.
عزیزی تنوع جشنواره را از نكات مثبت جشنواره سال جاری ارزیابی و تصریح كرد: آشنایی با دستاوردهای علمی دانشجویان و انجمن های علمی دانشجویی، عرضه آثار هنری دانشجویان، موسیقی محلی، حضور دانشجویان با لباس های محلی اقوام مختلف ایرانی و… از بیادماندنی ترین بخش های دومین جشنواره و نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های دانشجویان دانشگاه های پیام نور كشور در سمنان است.