توصیه به زائران اربعین مكالمه با سیمكارت ایرانی، اینترنت با سیمكارت عراقی

به گزارش آبنما كار به قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای مكالمه سیمكارت های ایرانی و برای اینترنت سیمكارت های عراقی نرخ مناسب تری برای زائرین اربعین دارند.
به گزارش آبنما كار به نقل از ایسنا، با فعال كردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه، هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده نمود. البته بسته های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می شود و در نتیجه هزینه اینترنت بر مبنای حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزینه استفاده از این خدمات بر مبنای تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.
با نزدیك شدن به ایام اربعین حسینی، اعلام شده كه برنامه ریزی های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در كربلا به زائرین انجام شده است. یكی از این اقدامات، توافق برای كاهش تعرفه مكالمات است. در این راستا محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به كاهش تعرفه با عراق در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاكراتی را از قبل با طرف عراقی برای كاهش هزینه مكالمات شروع كردیم و توانستیم به توافق برسیم كه حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مكالمات را در هر دقیقه كاهش دهیم.
چندی قبل آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائرین اربعین، اظهار كرده بود: رومینگ سرویس گرانی است و به علت بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق سفارش می شود مردم از سیمكارت عراقی استفاده كنند. این در شرایطی است كه امروز وزیر ارتباطات با عنایت به نرخ های اعلام شده برای رومینگ اپراتورها، در اینستاگرامش نوشت: برای مكالمه سیمكارت های ایرانی نرخ مناسب تری دارند و برای اینترنت سیمكارت های عراقی.
او همینطور خاطرنشان كرده بود: زائرین سیمكارت های عراقی را از داخل ایران تهیه نكنند چونكه این سیمكارت ها در داخل عراق با قیمت ارزان تر موجود است.
آذری جهرمی درباره اینترنت مجانی برای موكب ها و همینطور با اشاره به ظرفیت سازی در تمامی مسیرهای منتهی به مرز در داخل كشور هم بیان كرده بود: شركت های عراقی برای برخی موكب های بزرگ در راه راه كه اطلاع رسانی می شود، اینترنت مجانی در نظر گرفتند. ظرفیت شبكه ارتباطی عراق در راه نجف به كربلا با تلاش اپراتورهای عراقی دو برابر شده است. اینترنت مجانی در نقاط مرزی هم وجود دارد و مجموعه های ما موكب هایی در نقاط مرزی دایر كردند.

سال قبل وزیر ارتباطات اعلام نموده بود كه با عنایت به كاهش نرخ مكالمه از ایران به عراق، استفاده از سیمكارت عراقی به صرفه تر از رومینگ است. وی در این زمینه با اشاره به مشكلات افزایش هزینه دیتای سیمكارت های ایرانی در عراق، اظهار داشته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بخصوص رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود.