با محوریت موسیقی غرب كشور؛ جزئیات اولین جشنواره خنیاگران مهر اعلام شد، میزبانی در صحنه

به گزارش آبنما كار اولین جشنواره موسیقی خنیاگران مهر با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب كشور آذر ماه سال ۹۸ در شهر كرمانشاه برگزار می گردد.

به گزارش آبنما كار به نقل از مهر، اولین جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب كشور آذر ماه سال ۹۸ با همكاری موسسه فرهنگی هنری «باغشهر»، شهرداری و شورای اسلامی شهر «صحنه» و حمایت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان كرمانشاه در شهر كرمانشاه برگزار می گردد.
توجه و برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره های تخصصی موسیقی، حفظ و نگهداشت موسیقی غرب كشور، كشف و استعدادیابی، حمایت و تشویق هنرمندان راستین این عرصه جهت صیانت از موسیقی اصیل منطقه در جهت پیشگیری از تاثیرهجمه های فرهنگی بیگانه، ایجاد فضای رقابتی سالم بین هنرمندان جوان و تشویق آنان جهت خلق آثار جدید و ایجاد فضای شور و نشاط فرهنگی در جامعه، ارتقا دانش و نگرش هنرمندان این عرصه با برگزاری كارگاه های پژوهشی و نشستهای تخصصی از اهداف این جشنواره است.
نخستین جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» با محوریت موسیقی مقامی و نواحی غرب كشور و حضور هنرمندانی از استان های كرمانشاه، كردستان، لرستان، ایلام، همدان و آذربایجان غربی در چهار بخش «گروه نوازی»، «تك نولزی»، «بخش پژوهشی»، «بخش جنبی» برگزار می شود.
در بخش «گروه نوازی» عرضه آثار موسیقایی در قالب موسیقی خاص استان مورد نظر، آهنگسازی بر مبنای فرهنگ موسیقایی مناطق مورد نظر ستاد جشنواره، تنظیم صحیح و مناسب، رعایت اصول و قواعد موسیقی در اجرا، اشعار مرتبط و لحن آوازی مناسب در اولویت قرار دارد.
در بخش تك نوازی هم كه در سه رده سنی ۱۲ تا ۱۷ سال، ۱۸ تا ۲۲ سال و ۲۲ تا ۲۸ سال میزبا شركت كنندگان خواهد بود تك نوازی با محوریت سازهای زهی نواحی غرب كشور همچون تنبور، دیوان، كمانچه و قوپوز مورد توجه است. این در شرایطی است كه در بخش پژوهشی جشنواره هم پژوهشگران و دانشجویان می بایست مقالات پژوهشی خود با محوریت موسیقی مثامی نواحی غرب كشور را به ستاد جشنواره ارسال نمایند.
حضور استادان برجسته كشوری در جشنواره، برگزاری كارگاه های تخصصی، برگزاری نمایشگاه های جنبی از سازهای موسیقی منطقه، معرفی ظرفیت های طبیعی، گردشگری و تاریخی شهر صحنه و تقدیر از پیشكسوتان هم از اولوین های بخش جنبی جشنواره است.
طبق اعلام ستاد جشنواره مهلت ارسال آثار در بخش های مختلف تا روز پنجم آذر ماه اعلام شده این در شرایطی است كه روز ۱۴ آذر ماه زمان اعلام نتایج آثار راه یافته و نیمه دوم آذر ماه تاریخ نهایی برگزازی جشنواره موسیقی «خنیاگران مهر» اعلام شده است.