گرد فراموشی بر تارك یك میراث؛ خانه حكیم هیدجی در آستانه تخریب

آبنما كار: گذر زمان گرد فراموشی بر خانه حكیم هیدجی زده و این خانه در آستانه تخریب قرار دارد.
به گزارش آبنما كار به نقل از ایسنا، محمدحكیم هیدجی از بزرگان فلسفه و از عرفای بسیار مشهور هیدج از توابع زنجان است كه در سال ۱۲۷۰ هجری قمری در این شهر دیده به جهان گشود.
حكیم ملا محمدعلی هیدجی یكی از شاعران اندیشمند و بلندآوازه منسوب به روحانیت شیعه است كه بیشترین آثار منظوم خودرا به زبان تركی آذربایجانی سروده است. وی به آثار حكمی و فلسفی اسلامی تسلطی كامل داشت و جامع ترین تعلیق و حواشی را بر منظومه حاج ملاهادی سبزواری نگاشته است. او استاد بیشتر اساتید فلسفه در قرن گذشته بوده و سال ها «منظومه» و «اسفار» تدریس كرده است.
دیوان اشعار تركی حكیم هیدجی در سال ۱۳۸۷ به تصحیح دكتر حسین محمدزاده صدیق (دوزگون) و با مقدمه ای جامع به همراه تحشیه چاپ شده است.
مرحوم ملا محمد حكیم معروف به (هیدجی) یكی از اعاظم فقهای عصر خویش بوده و در عرصه های گوناگون علمی ید طولایی داشته و در سیر و سلوك و عوالم معنوی و زهد و تقوی زبانزد خاص و عام بوده و هست، بطوریكه نام و آثار این بزرگوار حتی به خارج از مرزهای ایران باز نفوذ كرده و دل های بسیاری را شیفته خود گردانیده و در داخل كشور ایران كه در آن هر جا نامی از علم و ادب سیر سلوك باشد، بی گمان یادی از حكیم بزرگوار هیدجی موجب رونق و شیرینی آن جمع خواهد شد.
شهر حكیم هیدجی كه در ۷۵ كیلومتری مركز استان زنجان قرار دارد، در كوچه پس كوچه های خود میزبان خانه تاریخی حكیم هیدجی است كه گذر زمان گرد فراموشی بر آن زده و در آستانه تخریب قرار دارد و از آنجایی كه این حكیم والامقام یكی از افتخارات استان و كشور محسوب می شود، می طلبد مسئولان مطابق وعده هایی كه داده اند، برای حفظ آن تمهیدات لازم را بیاندیشند.
در ضمن بارش های اخیر خانه این حكیم پر آوازه زنجان خسارت زیادی دیده است تا جایی كه به جرات می توان گفت یكی از آثار قدیمی شهر عالم پرور هیدج در حال از بین رفتن است.