با حضور نوازندگان مطرح؛ نفس تازه ای از موسیقی آذربایجان در تالار وحدت دمیده شد

به گزارش آبنما كار مدیر برگزاری كنسرت دلنوازان آذربایجان در تشریح حال و هوای اجرای این برنامه در تالار وحدت طی روزهای پایانی هفته گذشته از اجرای یك موسیقی متفاوت با حضور استادان مطرح سخن گفت.

دامون شش بلوكی پژوهشگر و مدیر برگزاری كنسرت «دلنوازان آذربایجان» در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به برگزاری با كیفیت این كنسرت كه چهارشنبه شب ۲۲ اسفندماه با همكاری انجمن موسیقی ایران در تالار وحدت تهران برگزار شد، توضیح داد: در این كنسرت كه به سرپرستی، آهنگسازی و خوانندگی فرامرز گرمرودی میزبان مخاطبان موسیقی بود الشن منصوراف نوازنده كمانچه، علی آقا سعدی اف نوازنده تار، شیرزاد فتحعلی اف نوازنده بالابان، سرنا و توتك، كامران كریم اف نوازنده نقاره آذربایجانی، حسام الدین عزیزاف نوازنده بم نقاره، هاشیم غالب اف نوازنده بم تار، فرید بابایف نوازنده بم كمانچه گروه اجرایی را تشكیل می دادند. كه خوشبختانه این اجرا با تاكید بر قدرت نوازندگان جهانی موسیقی كشور آذربایجان كه اسامی آنها را معرفی كردم مخاطبان شاهد یك اجرای بسیار مستحكم و خوبی بودند.
وی درباره قطعات اجرا شده كنسرت كه طی دو بخش به مخاطبان ارائه شد، بیان كرد: همنوازی گروه اجرای بر مبنای قطعات فولكلور، درآمد و رنگ همایون شوشتری، تصنیف «نیمه گئتدین» با شعری از حسین جاوید و آهنگسازی فرامرز گرمرودی، در آمد سه گاه، رنگ و تصنیف «منیم جانوم» با شعر و آهنگ فرامرز گرمرودی، در آمد دشتی، رنگ و تصنیف «چاره نئدیر» با شعر و آهنگ فرامرز گرمرودی آثاری بودند كه در بخش اول كنسرت به مخاطبان عرضه شد. در بخش دوم هم موغام راست شامل درآمد، رنگ و تصانیف با اشعار فضولی، علی آقا واحد، ایلقار فهمی و فرامرز گرمرودی با آهنگسازی فرامرز گرمرودی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، این در حالی بود كه رضا پرویز زاده، محمد امین اكبرپور، پروین بهمنی، رضا مهدوی، سیامك جهانگیری همچون هنرمندانی بودند كه در برنامه حضور داشتند.
شش بلوكی درباره خصوصیت های این آنسامبل اظهار داشت: آنسامبل دلنوازان آذربایجان یا «كونول آنسامبلی» از گروه مطرح موسیقی كشور آذربایجان است كه خیلی از منتقدان و پژوهشگران مطرح موسیقی این كشور در نقدهای خود از ایجاد یك نفس تازه در موسیقی آذربایجان برای توصیف این گروه استفاده می نمایند. به هر حال همان گونه كه قبلاً هم اشاره كرده بودم این گروه معتبر موسیقی جمهوری آذربایجان در سال های اخیر به سرپرستی استاد فرامرز گرمرودی «موغام شور»، «موغام همایون» و «موغام چهارگاه» را برای مخاطبان موسیقی مقامی اجرا كرده بود این در شرایطی است كه اضافه كردن آنسامبلی از سازهای بم از جمل بم تار، بم كمانچه و حتی بم نقاره صدادهی اركستر را بزرگ تر نشان داده است كه در كنسرت اخیر تهران هم این مورد مشهود بود و امیدوارم مخاطبان از برنامه راضی بوده باشند.