رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان كرد از آرزوی چندباره برای صادرات صنایع دستی تا برخورد با هتل های متخلف

آبنما كار: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاكید بر ضرورت كاربردی سازی صنایع دستی، هدف اصلی این معاونت را افزایش صادارت صنایع دستی تا عدد ۲ میلیارد دلار عنوان نمود.
به گزارش آبنما كار به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان _ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون رئیس جمهور _ ظهر امروز (۱۵ اسفند ماه) در میانه بازدید خود از سی و یكمین جشنواره ملی صنایع دستی برای نوروز، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: خوشحالیم بگوییم كه صنایع دستی كشور باز همانند گردشگری از نشاط خوبی برخوردار شده است. خوشبختانه هم اكنون در زمینه تولید صنایع دستی وضعیت مناسبی را داریم، رشته های فراموش شده احیا شده اند و همچنان بحث آموزش را خیلی جدی پیگیری می نماییم.
او افزود: در امر فروش و بازاریابی باز خوشبختانه فضای مجازی به كمك آمده و رونق خوبی در فروش داخلی و صادرات به وجود آمده است. صادرات صنایع دستی در ۹ ماه اخیر از ۱۹۰ میلیون دلار عبور كرده است كه نسبت به سال قبل از رشد ۱۱ درصدی برخوردار بوده است؛ این صادراتی است كه از مبادی گمرك انجام شده است. اما با بیشتر از ۶ میلیون گردشگری خارجی كه در این ۹ ما داشتیم، اگر به ازای هر توریست ۵۰ دلار محاسبه نماییم، ۳۰۰ میلیون دلار هم صادرات چمدانی داشته ایم. البته هدف اصلی ما این است كه در زمینه صادرات صنایع دستی به عدد ۲ میلیارد دلار برسیم. این نمایشگاه صنایع دستی باز در روزهای نزدیك به عید نوروز، به فروش هرچه بیشتر صنایع دستی كمك می نماید.
مونسان همین طور درباره ضرورت كاربردی سازی صنایع دستی در زندگی روزمره مردم، اشاره كرد: در این راستا طرح تجاری سازی را از سال ۹۶ آغاز نموده ایم و در حوزه های برندینگ، طراحی مبتنی بر سلیقه مشتری و ایجاد بازارهای جدید كار می نماییم. الان خیلی از محصولات صنایع دستی كاربردی شده اند و در امور روزمره زندگی قابل استفاده هستند. بر همین مبنا امیدواریم بازار صنایع دستی را بتوانیم بزرگ تر نماییم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همین طور درباره افزایش نرخ هتل ها در نوروز ۹۸، اظهار نمود: امسال باز همانند سال ۹۷ حتماً در روزهای عید گردشگری رونق خوبی خواهیم داشت. انصافاً اینگونه نیست كه ما بر نرخ هتل ها نظارتی نداشته باشیم. حدود یك ماهی است كه ستاد هماهنگی خدمات سفر را در كل كشور تشكیل شده است و به شدت به این مساله نظارت می شود. من باز از مردم دعوت می كنم اگر مشكلی مشاهده نمودند شكایت خودرا اعلام كنند تا به سرعت پیگیری نماییم.
او افزود: ما همه توانمان را برای نظارت كافی به میدان آورده ایم تا از این طریق نوروز خوبی را برای مردم رقم بزنیم. از همه دستگاه های اجرایی و وزرایی كه به صورتی درگیر سوژه سفرهای نوروزی هستند خواهش كردم نظارت كافی را روی قیمت ها داشته باشند. خوشبختانه جامعه هتل داران با ما همراهی كردند تا قیمت ها در نوروز امسال افزایش پیدا نكند. در همین راستا وزیر راه و شهرسازی باز كه به قیمت ناوگان حمل و نقل كشور نظارت دارند، قول داده اند افزایش قیمتی در نوروز نداشته باشند.
مونسان در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه این نظارت ها در عمل چه تأثیراتی داشته است؟ و اینكه الان برخی هتل ها برای نوروز قیمت های بالایی نمایش داده اند، با تاكید بر اینكه هیچ هتلی حق افزایش قیمت در نوروز را ندارد، اظهار نمود: هتل ها نرخ های مشخصی دارند و مردم هر هتلی را كه خارج از نرخ های مصوب شده قیمت می دهند را می توانند به شماره تماس ۰۹۶۲۹ تماس بگیرند و اطلاع بدهد؛ ما باز حتماً برخورد خواهیم كرد.
او اشاره كرد: هیچ هتلی حق ندارد خارج از این نرخ مصوب شده قیمت بدهد. مناطق آزاد باز بدانند كه تحت نظارت كلی كشور قرار دارند و اینگونه نیست كه چون منطقه آزاد هستند، هر رقمی كه می خواهند اعلام كنم. خواهشم از سازمان های منطقه آزاد این است كه دستورالعمل های ابلاغ گردیده در خصوص عدم افزایش قیمت ها را رعایت نمایند.
مشاور رئیس جمهوری همین طور در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص اینكه برخی هتل ها، اتاق های رزرو شده از طرف توریستهای خارجی را به افراد دیگری تحویل داده اند، اظهار داشت: فضای كشور به اندازه كافی مشكل دارد، لطفاً سیاه نمایی نكنیم. امكان ندارد این اتفاق افتاده باشد. اگر الان این مساله را به صورت مشخص و دقیق اعلام كنید، پیگیری خواهیم كرد.
مونسان در انتهای سخنان خود تصریح كرد: برای توزیع سفر باز تلاش می نماییم كه گردشگری را به سمت مناطق كمتر برخوردار ببریم. بامداد امروز توافقی با سازمان صداوسیما داشتیم كه در زمینه معرفی این مناطق با ما همكاری داشته باشند.