سهم خواهی بیشتر از عوارض خروج

به گزارش آبنما كار قرار بود وقتی نرخ عوارض خروج تصاعدی سه تا شش برابر گران تر می شود ۴۰ هزار تومان آن با توجیه «مشاركت عمومی در توسعه زیرساخت ها» به گردشگری برسد، اما محاسبات، از یك خلف وعده حكایت دارد.
در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش بینی شده است از محل عوارض خروج مسافر از مرزهای كشور، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد جذب شود. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست داده بود ۵۰۰ میلیارد تومان از آن مبلغ، خرج توسعه گردشگری شود، اما مسعود نوری، مدیركل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا اطلاع داد: كمیسیون تلفیق مجلس با این پیشنهاد موافقت نكرده است. با این وجود در سازمان برنامه و بودجه با تخصیص ۲۴۶ میلیارد تومان از محل عوارض خروج مسافر به توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از میراث فرهنگی و صنایع دستی موافقت شده كه این مصوبه به لایحه بودجه اضافه شده و در اختیار مجلس قرار گرفته است.
كمیسیون تلفیق لایحه بودجه كل كشور سال ۹۸، تا كنون فقط وضعیت عوارض خروجی زائران عتبات عالیات را رسماً معلوم و اعلام نموده كه زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از كشور در سال ۹۸ معاف اند و عوارض خروج از كشور برای زائران عتبات در سال ۹۸ هم افزایش پیدا نمی كند.
عوارض خروج مسافر از مرزهای كشور در سال ۹۷ به شكل تصاعدی، سه تا شش برابر افزایش پیدا كرد. این مبالغ در بودجه سال ۹۸ هم بدون تغییر به مجلس پیشنهاد شده است. در این لایحه پیشنهاد شده مبلغ ۴۰۰ هزار ریال از محل عوارض خروجی هر مسافر برای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی، و صنایع دستی اختصاص پیدا كند.
این بند در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ هم آمده بود اما طبق اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مستند به پرداختی های دولت تا كنون، سهم این سازمان از عوارض خروج هر نفر، ۱۷ هزار تومان بوده است نه ۴۰ هزار تومان.
مسعود نوری، مدیركل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا اظهار داشت: در بودجه امسال از محل عوارض خروج مسافر از مرزهای كشور، تخصیص ۱۲۳ میلیارد تومان به توسعه زیرساخت های و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از میراث فرهنگی و صنایع دستی مصوب شد كه تا كنون ۴۶ میلیارد تومان آن از محل خزانه، نقدا به این سازمان پرداخت شده است كه این رقم به «سه ماه» نخست امسال مربوط می شود و تقریباً ۳۷ درصد از كل اعتبار درنظر گرفته شده را شامل می شود كه البته مابقی آن پرداخت خواهد شد.
او با اشاره به شمار مسافرانی كه به خارج از كشور سفر كرده اند و طبق آخرین گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا آخر ۹ ماه اول امسال، حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است، اظهار داشت: محاسبات با درنظر گرفتن اعتبار تخصیص داده شده به توسعه زیرساخت های گردشگری از محل عوارض خروج (۱۲۳ میلیارد تومان) و شمار مسافرانی كه تا كنون به خارج از كشور سفر كرده اند، یعنی حدود ۶ میلیون نفر، نشان داده است تقریباً ۲۱ هزار تومان از هر مسافر خروجی به توسعه گردشگری تخصیص یافته است كه با عنایت به پیش بینی ها برای افزایش شمار مسافران خروجی به ۷ میلیون نفر، سهم گردشگری از محل عوارض خروج مطابق با نظر آقای مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همان ۱۷ هزار تومان بوده است.
محمدباقر نوبخت زمانی كه تصمیم دولت را برای افزایش عوارض خروج، اعتراض اقشار مختلف جامعه را برانگیخته بود، در توجیه این اقدام اظهار داشته بود: افرادی كه به كشورهای خارجی می روند یك مقدار هم به گردشگری كشور خودشان كمك كنند. ما از آنها سپاسگذاریم و این را یك مشاركت عمومی در توسعه زیرساخت های گردشگری كشور تلقی می نماییم، به همین خاطر هم در بودجه سال ۹۷ برای گردشگری منابع ویژه ای درنظر گرفته ایم.
وی كه از جایگاه سخنگوی دولت به این اعتراض ها پاسخ می داد، اظهار كرده بود: زمینه توسعه برای گردشگری در داخل كشور فراهم گشته است، با این وجود همه گله دارند چرا به موزه ها و آثار باستانی رسیدگی نمی گردد. سازمان میراث فرهنگی هم انتظار دارد برای جذب توریست فرصتی را تولید نماییم، اما همه باید در این مورد مشاركت داشته باشیم، همانطور كه به كشورهای دیگر می رویم، به كشور خودمان هم بپردازیم و زیرساخت های گردشگری را فراهم نماییم. در همه دنیا اینگونه است، رئیس جمهور یكی از همین كشورهای همسایه اعلام نمود كه نه تنها هتل ها، بلكه راه ها و جاده ها را بخش خصوصی می سازد و دولت هیچ مبلغی پرداخت نمی نماید. ما هم می توانیم چنین مشاركتی داشته باشیم.