مونسان پاسخ داد: از شوش تا بحث هایی درباره گردشگران عراقی

آبنما كار: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این كه بیشتر از ۶ میلیون توریست خارجی در ۹ ماه نخست امسال به ایران وارد شده اند، به شایعه های مربوط به گردشگران عراقی در مشهد پاسخ داد و دیدگاهش را درباره ساخت زیرگذر در شهر باستانی شوش بیان كرد.
به گزارش آبنما كار به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان با تشریح آمار توریستهای خارجی در كشور، اظهار نمود: در پارسال با ۴ درصد رشد شاهد ورود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار توریست خارجی بودیم اما امسال این آمار رشد خوبی داشته است. خوشحالم كه اعلام كنم در ۹ ماهه اول امسال از عدد ۶ میلیون توریست خارجی عبور كرده ایم.
وی ادامه داد: برای جذب هرچه بیشتر توریست روی كشورهای هدف و بعضی از كشورهای منطقه ای تمركز كرده ایم و مجموعه این اقدامات سبب شده تا شاهد رشد ورود توریستهای خارجی باشیم. در همین ارتباط گردشگران كشورهای منطقه ای ما كه تا قبل از این گردشگران زیارتی بودند حالا تبدیل به گردشگران تركیبی شده اند.
مونسان اظهار داشت: عوامل مختلفی سبب این رشد شده است، یكی از آنها افزایش نرخ دلار و ارزان شدن سفر به ایران است. البته در مدت گذشته با عنایت به اعمال تحریم ها، پروازهای مستقیم خارجی را از دست داده ایم كه چون از قبل در این خصوص تمهیدات لازم را اندیشیده بودیم و دولت محترم باز از قبل دستورات لازم را داده بود، با تدبیر و تمهیدات خوب توانستیم با همكاری دستگاه های مختلف همچون ناجا و وزارت امور خارجه به این رشد دست یابیم.
او افزود: اقدامات مختلفی را با همكاری دستگاه های گوناگون انجام داده ایم، همچون لغو روادید یك طرفه با بعضی از كشورهای هدف، درج نشدن مهر در گذرنامه و صدور ویزای بدون برچسب، توسعه ویزای الكترونیك و افزایش نیافتن نرخ اقامت در هتل ها كه موجب شد تا شاهد افزایش ورود توریستهای خارجی به كشور باشیم.
معاون رییس جمهور با اشاره به فرصت های بی نظیر گردشگری در ایران، تصریح كرد: با عنایت به لزوم افزایش سفر توریستهای خارجی به ایران، سعی كردیم مسیر ورود توریست به كشور را باز نماییم و با انجام تبلیغات خصوصا در فضای مجازی با پروژه ایران هراسی مقابله نماییم. در همین ارتباط هر گردشگری كه به ایران می آید در بازگشت تبدیل به یك سفیر فرهنگی برای ما میگردد.

شایعات مربوط به گردشگران عراقی در مشهد كار رسانه ها بود
مونسان درباره انتشار شایعاتی مربوط به گردشگران عراقی در مشهد، اظهار داشت: درست در شرایطی كه روابط ایران و عراق بسیار عالی بوده، چنین موضوعی را راه می اندازند. یعنی زمانی كه روابط دو كشور ایران و عراق در اوج است، این مسائل را به دروغ مطرح می كنند و جالب اینجا است كه شبیه به این مسائل را در كشور عراق باز مطرح می كنند. شك نكنید فضاسازی رسانه ای است. اتفاق بد امكان دارد هرجایی بیفتد اما مسئله این است كه این اتفاق به صورت یك جریان نباشد. همكاران من، استانداران و نیروی انتظامی به شدت روی این موضوعات حساس هستند. افرادی كه این مسائل را مطرح می كنند به دنبال برهم زدن روابط خوب ایران و عراق هستند. هر وقت آمار گردشگران ما بالا می رود این مسائل مطرح می شود، اول كه می گویند دروغ است، بعد هم مسائل دیگری را مطرح می كنند. من نمی دانم برخی با چه نیتی این موضوعات را مطرح می كنند؟ مثلا خرید زمین توسط گردشگران (خارجی) را مطرح می كنند. كشور قانون دارد اگر دولت و مجلس این اجازه را داده است پس هر گردشگری می تواند زمین و آپارتمان خریداری كند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه كرد: درباره این شایعات، منكر این نیستیم كه اتفاقات كوچكی امكان دارد وجود داشته باشد. همه جای دنیا امكان دارد موردی، این گونه اتفاقات پیش بیاید كه البته اگر حتی در كشور ما موردی هم باشد برخورد می نماییم. آدم خوب و بد همه جا وجود دارد اما این كه این به صورت یك جریان باشد را قبول نداریم و به صورت حتم یك فضاسازی رسانه ای است.
مونسان در باره راه اندازی زیر گذر در شهر تاریخی شوش باز اظهار داشت: ضمن احترام به همه مردم عزیزمان در شوش، همانطور كه همه می دانیم شوش یكی از قدیمی ترین شهرهای كشور است و جای جای آن دارای آثار تاریخی است و كاوش نشده است، چندی قبل متوجه شدیم كه با تصمیم مسؤولان محلی و بدون هماهنگی با ما به فعالیت برای راه اندازی زیر گذر اقدام نموده اند و به مردم به گونه ای گفته بودند كه می خواهیم زیرگذری را احداث نماییم برای كاهش تصادفات اما میراث فرهنگی اجازه نمی دهد. من با عنایت به رشته تحصیلی ام اعتقاد دارم می توان از روش های دیگری استفاده كرد؛ چونكه اصلا راه اندازی زیرگذر خودش می تواند به افزایش تصادفات كمك نماید. حالا همكاران ما در شوش مستقر شده اند و در حال كاوش هستند كه اگر آثاری وجود نداشته باشد این پروژه ادامه یابد و اگر وجود دارد اجازه بدهند تا كاوش و فعالیت ما آنجا صورت گیرد و آثار تاریخی را جمع آوری نماییم. من برای مردم خوب و عزیز شوش احترام قائلم و مدت ها در جنوب كشور كار كردم و می دانم كه مردم عزیزی هستند و وابستگی دلی به آنها دارم. خدای نكرده این فعالیت ما به هیچ عنوان موجب احداث مشكل برای آنها نیست اما عرض می كنم كه احداث زیرگذر به لحاظ مهندسی ترافیك امر پسندیده ای نیست. همكاران من در آن محل در حال كاوش هستند و به محض به انتها رسیدن این كاوش ها می توان این پروژه را ادامه داد.

گردشگری داخلی چقدر مهم است؟
این عضو هیات دولت كه در یك برنامه رادیویی سخن می گفت، در ادامه به سوالی درباره توجه به گردشگری داخلی در كنار جذب توریستهای خارجی، پاسخ داد: بازار گردشگری كشور ما این قدر بزرگ است كه چند كشور همسایه از گردشگری ما انتفاع می برند، حتی اگر ما هیچ توریست خارجی نداشته باشیم فضای گردشگری داخلی ما اینقدر بزرگ است كه توجه به همین بخش می تواند به اقتصاد كشور كمك نماید. ضمن این كه گردشگری محرك سایر بخش های اقتصادی در كشور است و وقتی این صنعت توسعه یابد در سایر بخش ها باز شاهد رشد خواهیم بود.
او افزود: همه جای دنیا اثرات گردشگری را در تحرك اقتصادی می بینند، این بسیار مهم می باشد. بعنوان مثال در تعطیلات نوروز خیلی از بخش های دیگر به تحرك و رشد وا داشته می شوند و این نشان از اهمیت گردشگری داخلی دارد.
مونسان افزود: از شروع فعالیتم در این سازمان، گردشگری داخلی را در صدر می دانستم، خوشبختانه زیرساخت های بسیار خوبی در كشور درحال فراهم شدن است و به دنبال تسهیل برای فعالیت سرمایه گذاران هستیم. سرعت افتتاح پروژه ها باز افزایش یافته است. هم اكنون بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری داریم.
وی اظهار داشت: حالا در شرایط خوبی قرار داریم، شاید بزرگترین نقطه ضعفمان در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات باشد چونكه محدودیت بودجه داریم. شاید ما در صدر دستگاه هایی باشیم كه توانسته ایم با حداقل بودجه و اعتبارات دولتی شغل احداث نماییم اما تبلیغات و اطلاع رسانی خوبی نشده است؛ چونكه به اعتبارات زیادی نیاز داریم. البته رییس سازمان صدا و سیما شخصا توجه خوبی به این حوزه دارد و رسانه ملی برای معرفی جاذبه های گردشگری كارهای خوبی را آغاز نموده است اما به صورت حتم نیاز به تبلیغات و اطلاع رسانی بیشتری داریم.
معاون رییس جمهور افزود: در این ارتباط تمركزمان را بیشتر روی فضای مجازی گذاشته ایم و پورتال جامع گردشگری را visitiran.ir را راه اندازی كرده ایم. در این پورتال تمام جاذبه های گردشگری به تفكیك استان ها به گردشگران معرفی شده است كه به زبان های مختلف باز ترجمه خواهد شد. به مردم عزیزمان عرض می كنم كه غرب كشور را از دست ندهند، جاذبه های گردشگری خصوصا گردشگری طبیعی در غرب كشور فوق العاده است.

مجوزهای شكار بدون حساب و كتاب داده نمی شود
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره صدور مجوز شكار به بعضی از توریستهای خارجی باز اظهار داشت: مجوز شكار برای گردشگران باز در همه جای دنیا با تایید محیط زیست انجام میگردد و این مساله یكی از آیتم های گردشگری می باشد كه بدون حساب و كتاب نیست. افراد با بازگشت به محیط زیست مجوز دریافت می كنند، هم سازمان ما و هم محیط زیست به این مساله توجه كافی داریم و مجوز ها بدون حساب و كتاب صادر نمی گردد.
او كه قبل از این مسؤولیت رییس سازمان منطقه آزاد كیش بوده، درباره استفاده از ظرفیت مناطق آزاد در گردشگری، بیان كرد: اعتقاد دارم سراسر كشور دارای جاذبه های زیبا و ظرفیت های مناسب برای گردشگری می باشد. مناطق آزاد مدیریت ویژه خودرا دارند ولی می توان از ظرفیت های این مناطق در حوزه گردشگری بیشتر بهره برد.

گردشگری با بودجه بسیار بسیار ضعیف می خواهد جایگزین نفت شود
مونسان در ادامه به وضعیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بودجه ۹۸ اشاره نمود و اضافه كرد: اگر می گوییم گردشگری باید جایگزین نفت باشد، باید به این حوزه توجه بیشتری كرد. اشتغال در تمام دنیا در حوزه خدمات اهمیت بیشتری دارد، از هر ۱۰ شغل یك شغل در دنیا به گردشگری مربوط است، بودجه ما بسیار بسیار ضعیف است. بااینكه به همت دولت محترم و نظر مثبت شخص رییس جمهور به این حوزه، در بودجه ۹۸ توجه خوبی به این حوزه شده است.