رئیس سازمان میراث فرهنگی: صنعت گردشگری جدی گرفته نشد

به گزارش آبنما كار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: مجلس و دولت در سال های اخیرصنعت گردشگری را جدی نگرفتند و ما با تنگناها و ضعف های جدی در این حوزه روبرو می باشیم.

به گزارش آبنما كار به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در مراسم گرامیداشت چهارم مرداد ماه روز شیخ صفی الدین اردبیلی در مجتمع فدك اردبیل اظهار نمود: استان اردبیل نقش ممتاز در انسجام كشور و شكل گیری مذهب تشیع در ایران داشته و به گواه تاریخ مردمان این دیار مفاخر ارزشمندی را در حوزه های مختلف در راه خدمت به این كشور تقدیم كردند.
وی با اشاره به اینكه خداوند متعال در كنار نیروی انسانی شایسته همه مواهب و زیبائی های طبیعی را به این خطه در سپاس از مردمان پاك سرشت تقدیم این دیار كرده، تصریح كرد: ما در چهار گوشه این استان می توانیم اجزای سازنده توسعه و رونق صنعت گردشگری را به عینه مشاهده نماییم كه این اجزا شامل ابنیه های تاریخی، آداب و رسوم و همینطور طبیعت بكر و مواهب خدادادی است.
معاون رئیس جمهور اقتصاد گردشگری را اقتصاد سوم دنیا برشمرد و اظهار داشت: پیش بینی می گردد در چند سال آینده گردشگری به اقتصاد اول دنیا تبدیل گردد به صورتی كه آمار گردشگران از ۳۵۰ میلیون نفر به بیش از یك میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.
مونسان افزود: درآمد كشورهای مختلف از صنعت گردشگری در قالب تولید ناخالص به ۲۴۰۰ میلیارد دلار رسیده كه پیش بینی می گردد این رقم در چند سال آینده به ۶۰۰۰ میلیارد دلار برسد.
وی اظهار داشت: از هر ۱۰ شغل دنیا یك شغل مربوط به حوزه گردشگری می باشد و با وجود اینكه صنعت گردشگری در دنیا در رقابت بین كشورهای مختلف در حال پویایی و رونق مضاعف است در كشور ما به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفته و چندان رونقی را در حوزه گردشگری به رغم داشتن تمام امكانات و مواهب خدادادی شاهد نیستیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان كرد: ما به راحتی می توانیم با استفاده از صنعت گردشگری آثار منفی تحریم را كاهش داده و حتی با كم شدن ورود گردشگران خارجی با تاكید بر رونق گردشگری داخلی در تولید ثروت موفق عمل نماییم.
مونسان اضافه كرد: در دولت تدبیر و امید توجه جدی به حوزه گردشگری انجام شده و به تدریج و آرام آرام شاهد رونق گرفتن ابعاد مختلف صنعت گردشگری هستیم به صورتی كه در دولت تدبیر و امید به اندازه طول تاریخ هتلداری در این كشور هتل چهار و پنج ستاره احداث شده است.
وی از در حال احداث بودن ۱۷۰۰ پروژه گردشگری در كشور اطلاع داد و خاطرنشان كرد: تا آخر دولت دوازدهم ۱۲۵۰ پروژه از این تعداد به بهره برداری خواهند رسید.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سرمایه گذاری های خوب در صنعت گردشگری و حركت روبه جلوی كشورهای همسایه در كسب درآمد در این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش گردشگری و صنایع دستی ما با ۵۰ میلیون تومان می توانیم فرصت اشتغال تولید نماییم در حالیكه این رقم سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی برای تولید اشتغال یك میلیارد تومان است.
مونسان افزود: سرعت اشتغال در حوزه گردشگری ۲.۵ برابر سایر بخش هاست و در كنار این مزیت صنعت گردشگری به شور و نشاط و شادابی جامعه كمك كرده و مانع از مهاجرت روستائیان در قالب توسعه بوم گردی شده و به توانمندی اقتصادی در روستاها كمك می نماید.
وی به توانمندی استان اردبیل در بخش گردشگری اعم از بناهای تاریخی، جاذبه های دیدنی، طبیعی و آداب و رسوم این خطه اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش می نماییم تا اردبیل را به قطب گردشگری طبیعت تبدیل و معرفی نماییم تا هم در نیمه اول سال و هم نیمه دوم شاهد حضور گردشگران در این استان باشیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به پیگیری تصویب طرح تعطیلات زمستانی با كمك و همراهی مجلس برای رونق گردشگری فصل زمستان اشاره و تصریح كرد: امیدواریم با همكاری آموزش و پرورش طرح تعطیلات زمستانی را در سالجاری اجرایی و عملیاتی نماییم.
همزمان با چهارم مرداد ماه روز شیخ صفی الدین اردبیلی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از چهره های فاخر علمی، ادبی و مفاخر فرهنگی و هنری استان اردبیل با اهدای نشان سلاطین صفوی و سردیس شیخ صفی الدین اردبیلی و لوح سپاس قدردانی گردید.

در این مراسم یادگار هشت سال دفاع مقدس سردار مصطفی اكبری، همسر شهید آقایی، پروفسور سیف الله سیف اللهی، پروفسور حبیب الله زنجانی پدر جمعیت شناسی و از تبار اردبیل، پروفسور محمد برزگر جلائی استاد داروسازی، پروفسور محمود عرفانی استاد رشته حقوق پروفسور محمدباقر بهشتی استاد اقتصاد دانشگاه تبریز، ملكه شاهی زاده استاد فلسفه شرق و محمدرضا حسین زاده مدیر عامل بانك ملی و سعید رضازاده از عكاسان منتخب همگی بعنوان چهره های شاخص علمی، هنری، فرهنگی و ادبی استان اردبیل مورد تجلیل قرار گرفتند.

در این مراسم همینطور برای نخستین بار از سایت جامع گردشگری استان اردبیل رونمایی گردید تا علاقمندان از این سایت استفاده كنند.

اكبر بهنامجو، استاندار اردبیل هم به پروسه طولانی احداث راه آهن اردبیل و پیگیری ها برای جذب فاینانس داخلی با همكاری فرزند سبلان حسین زاده مدیر عامل بانك ملی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به ممنوعیت مشاركت بانك ها در اجرای پروژه های عمرانی ما موفق شدیم با استفاده از بانك ملی زمینه جذب ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار را برای راه آهن اردبیل فراهم نماییم كه تكمیل این پروژه می تواند محور توسعه صنعت گردشگری باشد.

وی به توانمندی بی نظیر اردبیل در حوزه آب های گرم بعنوان ظرفیت اول گردشگری اشاره و تصریح كرد: ما درصدد تحقق شعار زمستان بیدار در حوزه گردشگری استان اردبیل هستیم تا همانند تابستان خنك در زمستان برفی هم گردشگران در این استان حضور پیدا كنند كه در این راستا احداث سه پیست و چندین مجتمع آبدرمانی مدرن در دستور كار ماست.

رئیس شورای اداری استان اردبیل از طریق اندازی دانشكده آبدرمانی در اردبیل اطلاع داد و اضافه كرد: تا یك ماه آینده مقدمات این كار با آموزش پزشكان متخصص در این حوزه شروع می گردد كه این امر زمینه تقویت و توانمندی این بخش را به وجود می آورد.

بهنامجو از طریق اندازی هتل اسكول بعنوان هتل آموزشی و مهارتی در سرعین اطلاع داد و بیان كرد: مقرر است با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار بازارچه بزرگ صنایع دستی هم در این استان راه اندازی شود كه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قول مساعد در عملیاتی و اجرایی كردن این پروژه را داده اند.